Rozdział 3 - Składanie zapisów statystycznych. - Statystyka ruchu towarów na drogach wodnych śródlądowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.12.88

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lutego 1930 r.

III.

Składanie zapisów statystycznych.

§  10.
Do składania zapisów statystycznych obowiązani są kierownicy statków (łodzi, tratew).

Na żądanie organu, upoważnionego do przyjmowania zapisów statystycznych, kierownicy statków (łodzi, tratew) obowiązani są do przedstawiania mu listów przewozowych lub innych dokumentów przewozowych. Dane zawarte w zapisie statystycznym winny być zgodne z danemi tych dokumentów.

§  11.
Do przyjmowania zapisów statystycznych powołane są następujące organa:
a)
nadzorcy rzeczni i śluzowi;
b)
zarządy dróg wodnych i ich ekspozytury;
c)
inspekcje dróg wodnych;
d)
państwowe zarządy wodne.
§  12.
Zapisy statystyczne towarów wyładowanych (drewna z rozwiązanych tratew) należy składać w miejscu ich wyładowania (ostatecznego rozwiązania tratew) jednemu z organów wymienionych w § 11 - niezwłocznie po wyładowaniu (ostatecznem rozwiązaniu tratew).

Zapisy statystyczne towarów naładowanych (drewna związanego w tratwy) należy składać w miejscu ich naładowania (związania tratew) jednemu z organów wymienionych w § 11 bezpośrednio przed odejściem statku (łodzi, tratwy) z tego miejsca.

Jeżeli w miejscu wyładowania względnie naładowania niema żadnego z organów wymienionych w § 11, należy zapis statystyczny złożyć jednemu z najbliżej znajdujących się takich organów lub przesłać pocztą najbliższemu zarządowi (inspekcji) dróg wodnych względnie państwowemu zarządowi wodnemu, w terminie 3 dni od dnia wyładowania względnie naładowania towarów (rozwiązania względnie związania tratwy).

Zapisy statystyczne towarów, albo drewna związanego w tratwę, wywożonych zagranicę, należy składać lub przesłać pocztą przed opuszczeniem granicy - jednemu z organów, wymienionych w § 11, znajdującemu się najbliżej miejsca przejścia granicy.

§  13.
Kierownicy statków (łodzi) polskich, utrzymujących stałą komunikację w granicach Państwa, mogą być zwolnieni od każdorazowego składania zapisów statystycznych przy wyładowaniu i naładowaniu towarów, jeżeli właściciele (posiadacze) tych statków (łodzi) zobowiążą się do składania miesięcznych sprawozdań o towarach wyładowanych względnie naładowanych. W sprawozdaniach tych należy podać dla każdego miejsca wyładowania dane wymienione w § 4 pkt. a, b, c - z pominięciem daty wyładowania. W sprawozdaniach o towarach naładowanych należy podać dla każdego miejsca naładowania dane wymienione w § 5 pkt. a i b - z pominięciem daty naładowania.

Zwolnień od składania każdorazowych zapisów statystycznych udzielają naskutek podania, wniesionego przez właściciela (posiadacza) statku (łodzi), te dyrekcje dróg wodnych, na których obszarze działania znajduje się miejsce wyładowywania, naładowywania lub miejsce przejścia przez granicę Państwa. Na drogach wodnych, nieobjętych działalnością dyrekcyj dróg wodnych, zwolnień powyższych udzielają terytorjalnie właściwe władze wojewódzkie administracji ogólnej, na których obszarze działania ma się odbywać wyładowywanie towarów, naładowywanie towarów, lub jest miejsce przejścia przez granicą Państwa.

Zwolnienia od składania zapisów statystycznych udziela się na piśmie dla każdego statku (łodzi) oddzielnie, oznaczając zarazem zarząd (inspekcję) dróg wodnych względnie państwowy zarząd wodny, - którym sprawozdania miesięczne mają być składane.

Sprawozdania miesięczne należy składać za każdy miesiąc ubiegły do dnia dziesiątego następnego miesiąca - organom (zarządowi, inspekcji dróg wodnych, państwowemu zarządowi wodnemu) wskazanym w zwolnieniu.

Jeżeli osoba, obowiązana do składania sprawozdań miesięcznych, nie składa tych sprawozdań, lub składa je nienależycie, - władza, która udzieliła odnośnego zwolnienia od każdorazowego składania zapisów statystycznych, może to zwolnienie cofnąć.

§  14.
Do sprawozdań miesięcznych mają analogiczne zastosowanie §§ 2, 3, 6, 7, 8.