§ 1. - Statut wzorowego administrowania i wypłata przez upoważnione instytucje finansowe wynagrodzeń za przymusowo wykupione lub przejęte na rzecz Państwa nieruchomości ziemskie, złożonych do depozytu sądowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.3.19

Akt utracił moc
Wersja od: 23 stycznia 1930 r.
§  1.
1)
W przypadkach, przewidzianych w cz. 1 art. 32 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z r. 1926 Nr. 1, poz. 1) oraz § 67 rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 7 grudnia 1926 r. do ustawy o wykonaniu reformy rolnej, wydanego w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Dóbr Państwowych, Skarbu oraz Sprawiedliwości (Dz. U. R. P. z r. 1927 Nr. 8, poz. 66) - wynagrodzenie, przypadające za przymusowo wykupione lub przejęte na rzecz Państwa nieruchomości ziemskie, okręgowe urzędy ziemskie składać będą do dyspozycji właściwego sądu w jednej z instytucyj finansowych, wyznaczonych przez Ministrów Skarbu i Sprawiedliwości zgodnie z cz. 2 art. 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1927 r. o uregulowaniu ciężarów i wierzytelności, ciążących na przymusowo wykupionych nieruchomościach ziemskich (Dz. U. R. P. z r. 1928 Nr. 3, poz. 22).
2)
Złożenie wynagrodzenia do depozytu w myśl cz. 1 może nastąpić również za pośrednictwem Państwowego Banku Rolnego lub jego oddziałów. W tym celu winien okręgowy urząd ziemski zlecić Państwowemu Bankowi Rolnemu specjalnem pismem przekazanie wynagrodzenia właściwej instytucji finansowej, równocześnie zaś powiadomić o wydaniu powyższego zlecenia zainteresowaną instytucję oraz właściwy sąd.
3)
Zarówno zlecenie do Państwowego Banku Rolnego, jak i zawiadomienie do instytucji finansowej oraz do sądu winno wyszczególniać:
a)
podstawę i powody złożenia wynagrodzenia do depozytu sądowego;
b)
nazwę i siedzibę sądu, do którego dyspozycji depozyt ma być złożony;
c)
rodzaj walorów, składanych do depozytu, ich wartość nominalną oraz datę płatności najbliższego kuponu i najwcześniej płatnej raty skryptów dłużnych;
d)
nazwę i oznaczenie hipoteczne nieruchomości ziemskiej, względnie przymusowo wykupionej (przejętej) jej części;
e)
imię, nazwisko i adres właściciela przymusowo wykupionej (przejętej) nieruchomości.