Rozdział 9 - Studenci. - Statut Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Dziennik Ustaw

Dz. Praw P. Pol.1919.14.148

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 lutego 1919 r.

IX.

Studenci.

Studentem Szkoły może być osoba, która posiada świadectwo dojrzałości i spełnia nadto warunki wymienione szczegółowo w "Przepisach dla studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego", wydanych przez Ministra W. R. i O. P.

Przyjmowanie studentów do Szkoły odbywa się za pomocą aktu imatrykulacji na podstawie decyzji komisji imatrykulacyjnej, złożonej z rektora i dziekanów.

Po wpisaniu do albumu Szkoły imienia i nazwiska, miejsca urodzenia, przynależności państwowej, wyznania i odbytych studjów, student ślubuje rektorowi przez podanie ręki, że będzie się stosował sumiennie do istniejących przepisów i będzie posłuszny rozporządzeniom władz akademickich poczem otrzymuje matrykułę.

Po dokonaniu imatrykulacji student zgłasza się do dziekana tego wydziału, do którego pragnie należeć; dziekan zapisuje go do albumu wydziału (inskrypcja).

Przez imatrykulację i inskrypcję student zyskuje obywatelstwo akademickie wraz z przywiązanemi doń prawami i obowiązkami, przewidzianemi w "Przepisach dla studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego".

Utrata obywatelstwa akademickiego następuje:

1)
wskutek wydania świadectwa wystąpienia ze Szkoły,
2)
wskutek wydalenia ze Szkoły w drodze dyscyplinarnej,
3)
wskutek wykreślenia z albumu Szkoły.

Rektor ma prawo zastosować środek, przewidziany w p. 3, jeżeli student, mimo napomnienia, nie zapisał się w przeciągu pierwszych trzech tygodni po rozpoczęciu semestru na przepisaną liczbę wykładów, lub też gdy nie opłacił czesnego we właściwym terminie.

Każdy student, opuszczający Szkołę, otrzymuje na żądanie świadectwo wystąpienia z wyszczególnieniem wykładów i ćwiczeń, na które był zapisany i z uwagą co do sprawowania się.

Osoby, nie mogące być imatrykulowanemi, mogą być dopuszczone do słuchania wykładów w charakterze słuchaczy nadzwyczajnych jedynie w drodze wyjątku z uwzględnieniem postanowień, zawartych w "Przepisach dla studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego".