Rozdział 2 - Kompetencja Trybunału. - Statut Stałego Trybunału Sprawiedliwości Międzynarodowej, przewidziany w artykule 14 Paktu Ligi Narodów. Genewa.1920.12.16.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.106.839

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1936 r.

ROZDZIAŁ  II.

Kompetencja Trybunału.

Jedynie Państwa lub Członkowie Ligi Narodów mają tytuł do stawania przed Trybunałem.

Trybunał dostępny jest dla Członków Ligi Narodów, jak również dla Państw, wymienionych w załączniku do Paktu.

Warunki, na których Trybunał dostępny jest i dla innych Państw, są ustalone przez Radę, z zastrzeżeniem specjalnych postanowień traktatów obowiązujących i w żadnym razie nie może wyniknąć stąd dla Stron żadna nierówność przed Trybunałem.

Jeżeli Państwo, które nie jest Członkiem Ligi Narodów, jest Stroną w procesie, Trybunał wyznaczy wysokość udziału w kosztach Trybunału, jakie Strona ta winna będzie ponieść. Wszakże postanowienie powyższe nie stosuje się, o ile Państwo to uczestniczy w wydatkach Trybunału.

Kompetencja Trybunału rozciąga się na wszystkie sprawy, jakie strony mu przedstawią, jak również do wszystkich wypadków, specjalnie przewidzianych w traktatach i umowach obowiązujących.

Członkowie Ligi i Państwa wymienione w Załączniku do Paktu będą- mogli, czy to po podpisaniu lub ratyfikacji Protokółu, do którego Statut niniejszy jest dołączony, czy też uprzednio, zadeklarować, że od tej chwili uznają za obowiązującą, z samego prawa { bez umowy specjalnej, w stosunku do każdego innego członka lub Państwa, przyjmującego podobne zobowiązanie, jurysdykcją Trybunału co do wszystkich lub też niektórych tylko kategoryj zatargów charakteru prawnego, mających za przedmiot:

ą)
Interpretację jakiegokolwiek Traktatu,
b)
Każdą kwestję prawa międzynarodowego,
c)
Rzeczywistość każdego faktu, który w razie ustalenia, stanowiłby pogwałcenie jakiegokolwiek zobowiązania Międzynarodowego,
d)
rodzaj » rozciągłość odszkodowania, należnego za zerwanie zobowiązania międzynarodowego.

Deklaracja powyższa będzie mogła być zrobioną poprostu i zwyczajnie, lub też pod warunkiem wzajemności ze strony kilku lub niektórych tylko członków lub Państw, lub też na czas określony. W razie zakwestionowania kompetencji Trybunału decyduje Trybunał.

Jeżeli jaki traktat lub konwencja obowiązującą wskazuje odwołanie się do jurysdykcji, mającej być ustaloną przez Ligę Narodów, Trybunał stanowić będzie tą jurysdykcję.

Trybunał stosuje:

1)
Konwencje międzynarodowe, czy to ogólne, czy specjalna, ustalające reguły uznane wyraźnie przez Państwa, pozostające w sporze;
2)
Zwyczaj międzynarodowy, jako dowód praktyki ogólnie przyjętej jako prawo;
3)
Ogólne zasady prawa, uznane przez narody cywilizowane.
4)
Z zastrzeżeniem postanowień artykułu 59, uchwały sądowe i doktryna publicystów najbardziej wykwalifikowanych, jako środek pomocniczy do określenia zasad prawnych.

Postanowienie niniejsze nie narusza w niczem zdolności Trybunału, o ile strony na to się zgadzają, do orzekania ex aequo et bono.

16 Art. 35 zmieniony przez umowę międzynarodową z dnia 14 września 1929 r. (Dz.U.36.47.340) zmieniającej nin. umowę międzynarodową z dniem 1 lutego 1936 r.