Rozdział 15 - Postępowanie odwoławcze. - Statut oficerskich sądów honorowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.93.834

Akt utracił moc
Wersja od: 9 sierpnia 1933 r.

Rozdział  XV.

Postępowanie odwoławcze.

§  109.
Po otrzymaniu odwołania, wniesionego przez skazanego oficera w terminie przepisanym, przewodniczący sądu honorowego, który wydał orzeczenie, przesyła akta sprawy honorowej wraz z odwołaniem do sądu honorowego właściwego do rozpatrzenia odwołania (sąd honorowy odwoławczy).
§  110.
Po otrzymaniu aktów sprawy przewodniczący sądu honorowego odwoławczego skierowuje je do kompletu celem przeprowadzenia rozprawy i załatwienia odwołania. Przewodniczący kompletu wyznacza referenta sprawy z pośród członków kompletu.
§  111.
Zawiadomienie pisemne o terminie rozprawy odwoławczej doręcza się obwinionemu co najmniej na 8 dni przed rozprawą z tem, że ewentualne niestawiennictwo jego lub jego rzecznika nie powstrzyma przeprowadzenia rozprawy. O terminie rozprawy odwoławczej zawiadomić należy również przełożonego obwinionego.
§  112.
Ma rozprawie odwoławczej sędzia referujący przedstawia na podstawie aktów istotę danego wypadku, odczytuje uchwałę, którą obwiniony oddany został pod sąd honorowy, pisemną obronę oskarżonego, protokół rozprawy I instancji, orzeczenie i odwołanie, tudzież inne ewentualne pisma z aktów, które uważa za potrzebne dla dokładnego przedstawienia sprawy. Następnie należy wysłuchać obwinionego oraz udzielić głosu jego rzecznikowi.

Z przebiegu rozprawy spisuje się protokół analogicznie do postanowień § 92.

§  113.
W sądzie odwoławczym powoływanie się na nowe dowody jest dopuszczalne tylko, o ile obwiniony uprawdopodobni, że przy rozprawie w I instancji powyższe dowody nie były mu znane - albo też, że nie mógł z nich korzystać.
§  114.
O ile sąd odwoławczy uznaje dopuszczalność przeprowadzenia powołanych nowych dowodów, albo, o ile uznaje za potrzebne przeprowadzenie dowodów w I instancji powołanych, a nie przeprowadzonych, albo, o ile uważa za potrzebne uzupełnienie dowodów w I instancji przeprowadzonych celem zbadania okoliczności istotnych dla ocenienia kwestji winy lub dla wymiaru kary, wówczas może dowody powyższe sam przeprowadzić lub też orzeczenie sądu honorowego I instancji uchwałą znieść i przekazać sprawę sądowi I instancji do ponownej rozprawy. Tak samo postępuje sąd odwoławczy w wypadku, gdy uzna, że sąd I instancji naruszył istotne zasady postępowania, co mogło mieć wpływ na oceną winy lub na wymiar kary.

Sąd odwoławczy przekazuje sprawę do ponownej rozprawy temu sądowi, który wydał zniesione orzeczenie I instancji. Od uczestnictwa w ponownej rozprawie w charakterze sędziów są wyłączeni członkowie sądu, którzy uczestniczyli w komplecie poprzednio w tej sprawie orzekającym.

Jeżeliby w warunkach ust. 2 niniejszego paragrafu nie można było utworzyć kompletu do ponownej rozprawy-wchodzi w zastosowanie przepis § 23.

§  115.
O ile sąd odwoławczy poza wypadkiem przekazania sprawy sądowi I instancji z § 114 uważa, że sąd honorowy I instancji mylnie uznał oficera winnym, albo też, że kara wykluczenia z korpusu oficerskiego jest w danym wypadku zbyt surową, wówczas wydaje orzeczenie odwoławcze, zmieniające orzeczenie sądu honorowego I instancji. W przeciwnym wypadku sąd odwoławczy wydaje orzeczenie odwoławcze, zatwierdzające orzeczenie sądu honorowego I instancji.
§  116.
Uchwała sądu honorowego odwoławczego znosząca orzeczenie sądu honorowego I instancji (§ 114) zawierać ma:
1)
określenie sądu odwoławczego i wymienienie członków sądu, którzy brali udział w rozprawie,
2)
wymienienie obwinionego oraz zaznaczenie, czy rozprawa odwoławcza odbyła się w jego obecności, oraz czy był obecny rzecznik,
3)
datę i miejsce odbycia rozprawy odwoławczej i wydania uchwały,
4)
decyzję znoszącą orzeczenie sądu honorowego I instancji i przekazująca sprawę sądowi do ponownej rozprawy (§ 114), w której to decyzji podać należy zarazem, które dowody mają być przeprowadzone lub uzupełnione,
5)
uzasadnienie, w którem podać należy motywy powyższej decyzji,
6)
podpis przewodniczącego i wszystkich członków kompletu sądu odwoławczego.
§  117.
Orzeczenie odwoławcze oficerskiego sądu honorowego, jako odwoławczego ma zawierać:
1)
określenie sadu odwoławczego i wymienienie członków sądu, którzy brali udział w rozprawie,
2)
wymienienie obwinionego oraz zaznaczenie, czy rozprawa odwoławcza odbyła się w jego obecności, oraz czy był obecny rzecznik,
3)
datę i miejsce odbycia rozprawy odwoławczej oraz wydanego orzeczenia odwoławczego,
4)
decyzję sądu odwoławczego, w której podać należy, czy orzeczenie sądu honorowego I instancji zmienia się i w jaki sposób, czy też orzeczenie to się zatwierdza,
5)
uzasadnienie, w którem podać należy motywy powyższej decyzji,
6)
podpis przewodniczącego i wszystkich członków kompletu sądu odwoławczego.
§  118.
Decyzja odwoławcza (§ 116 pkt. 4 lub § 117 pkt. 4) zapada na tajnej naradzie sądu honorowego odwoławczego, do której stosuje się analogiczne przepisy § 83-87 niniejszego statutu.

Decyzję ogłasza obwinionemu bezzwłocznie przewodniczący sądu honorowego odwoławczego. Ogłoszenie decyzji należy uwidocznić w protokóle rozprawy odwoławczej.

§  119.
Uchwała z § 116 lub orzeczenie z § 117 mają być najdalej do dni 3 od ogłoszenia sporządzone na piśmie w formie w tychże paragrafach przepisanej, poczem, o ile nie zachodzi wypadek z § 123, mają być jaknajrychlej doręczone obwinionemu oraz tegoż przełożonemu wojskowemu.
§  120.
Od uchwały z § 116 oraz od orzeczenia odwoławczego oficerskiego sądu honorowego niema środka prawnego.
§  121.
Uchwała oficerskiego sądu honorowego znosząca orzeczenie sądu honorowego I instancji nie narusza mocy obowiązującej uchwały, oddającej danego oficera pod sąd honorowy.

Sprawy przekazane uchwałą przez sąd honorowy odwoławczy do ponownej rozprawy rozpatruje sąd honorowy I instancji w komplecie, składającym się z 5-ciu sędziów, przy zastosowaniu postanowień ustępu 2 § 114.

§  122.
O ile nie zachodzi wypadek z § 123, przesyła sąd honorowy odwoławczy akta sprawy wraz z odpisem orzeczenia odwoławczego (uchwały) sądowi honorowemu I instancji.