Rozdział 14 - Środki prawne. - Statut oficerskich sądów honorowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.93.834

Akt utracił moc
Wersja od: 9 sierpnia 1933 r.

Rozdział  XIV.

Środki prawne.

§  104.
Od orzeczeń oficerskich sądów honorowych niema zwyczajnego środka prawnego, o ile nie orzeczono kary wykluczenia z korpusu oficerskiego.

Od uchwał oficerskich sądów honorowych niema żadnego środka prawnego prócz wypadku z § 59 ust. 2, przewidującego środek prawny od uchwały powziętej w myśl § 58 pkt. 2.

Orzeczenia i uchwały oficerskich sądów honorowych, przeciw którym niema środka prawnego, stają się prawomocne i wykonalne od ich ogłoszenia.

§  105. 2
Od orzeczeń oficerskich sądów honorowych, orzekających karę wykluczenia z korpusu oficerskiego, przysługuje odnośnemu oficerowi prawo wniesienia pisemnego odwołania, a to:
1)
od orzeczeń sądów honorowych dla oficerów młodszych - do właściwego sądu honorowego dla oficerów sztabowych. Sądem tym jest sąd honorowy dla oficerów sztabowych, któremu w I instancji podlegają oficerowie sztabowi, mający wspólną przynależność służbową z oficerami młodszymi danej formacji,
2)
od wydanych w I instancji orzeczeń sądów honorowych dla oficerów sztabowych, - do sądu honorowego dla generałów.

Jako sąd II instancji w stosunku do sądu honorowego dla generałów wyznaczany będzie przez Prezydenta Rzeczypospolitej na okres dwu lat sąd honorowy generalski II instancji, złożony z 7 generałów. Prezydent Rzeczypospolitej będzie wyznaczał do tego sądu generałów z listy generałów, mających bierne prawo wyborcze do sądu honorowego dla generałów, przed przeprowadzeniem wyborów do sądu honorowego dla generałów.

Sąd honorowy generalski II instancji zebrawszy się na wezwanie najstarszego z generałów, wchodzących w skład tego sądu, wybiera z pośród siebie przewodniczącego.

Sąd honorowy generalski II instancji orzeka w komplecie 5 sędziów.

§  106.
Termin do wniesienia odwołania wynosi 14 dni od dnia następującego po doręczeniu odnośnemu oficerowi odpisu orzeczenia sądu honorowego. Odwołania wniesione po tym terminie odrzuca się bez rozpatrywania.

Odwołania nadane na pocztę, jako przesyłki polecone przed upływem terminu do wniesienia odwołania, uważa się za wniesione w terminie bez względu na dzień doręczenia ich sądowi.

§  107.
Odwołania wnosić należy do tego sądu honorowego, który wydał odnośne orzeczenie. Przewodniczący sądu honorowego obowiązany jest na żądanie wnoszącego potwierdzić odbiór odwołania, z wyjątkiem wypadku, gdy odwołanie zostało przesłane pocztą.
§  108.
Odwołanie może być oparte na tem:
1)
że sąd honorowy nie zbadał okoliczności istotnych dla ocenienia kwestji winy lub dla wymiaru kary, albo
2)
naruszył istotne zasady postępowania, co mogło mieć wpływ na ocenę winy lub wymiar kary, albo
3)
mylnie uznał oficera winnym (§ 88 pkt. 2) albo też,
4)
że kara wykluczenia z korpusu oficerskiego jest w danym wypadku zbyt surową.
2 § 105 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 sierpnia 1933 r. (Dz.U.33.61.456) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 1933 r.