Rozdział 7 - Nabywanie i stosowanie środków odurzających przez zakłady społeczne służby zdrowia oraz państwowe zakłady lecznicze dla zwierząt. - Środki odurzające.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.42.196

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1975 r.

Rozdział  VII.

Nabywanie i stosowanie środków odurzających przez zakłady społeczne służby zdrowia oraz państwowe zakłady lecznicze dla zwierząt.

§  32.
Do nabywania, przechowywania i wydawania środków odurzających w zakładach społecznych służby zdrowia posiadających apteki zakładowe, których kierownikiem jest magister farmacji, prowizor farmacji lub aptekarz aprobowany, stosuje się przepisy rozdziału V.
§  33.
1.
Zakłady społeczne służby zdrowia oraz państwowe zakłady lecznicze dla zwierząt, w których nie zostały zorganizowane apteki, mogą nabywać środki odurzające jedynie w przypadku, gdy prowadzone są przez lekarza lub lekarza weterynarii i uzyskają na to zezwolenie prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Zezwolenie wymienione w ust. 1 określa szczegółowo środki odurzające, które zakład może posiadać.
3.
Nie wymaga zezwolenia nabywanie środków odurzających grupy II.
4.
Zapas posiadanych środków odurzających, z wyjątkiem środków grupy II, nie może przekraczać 1-miesięcznego zużycia, a w stacjach pogotowia ratunkowego - 3-miesięcznego zużycia.
§  34.
W zakładach określonych w § 33 odpowiedzialnym za gospodarkę środkami odurzającymi zgodnie z obowiązującymi przepisami jest lekarz (lekarz weterynarii), któremu kierownik zakładu zleci opiekę nad tymi środkami. Do osoby tej należy również wyłączne prawo dysponowania środkami odurzającymi.
§  35.
1.
Wiejskie felczerskie (pielęgniarskie) punkty zdrowia mogą posiadać następujące rodzaje i ilości środków odurzających:

Codeinum phosphoricum 0,02 - 50 tabletek,

Guttae Inoziemcovi - 50 g.

2.
Izby porodowe mogą posiadać następujące środki odurzające:

Tinctura Opii simplex - 2 g,

Suppositoria c. Extr. Opii - 2 sztuki,

Pantopan 0,02 - 2 ampułki.

3.
Zakłady wymienione w ust. 1 i 2 mogą nabywać środki odurzające jedynie na podstawie zapotrzebowania podpisanego przez lekarza sprawującego nadzór nad danym zakładem.
§  36.
1.
Zakłady społeczne służby zdrowia obowiązane są prowadzić książki kontroli środków odurzających grupy IA i IB według wzoru ustalonego w załączniku nr 9, a państwowe zakłady lecznicze dla zwierząt - książki według wzoru ustalonego w załączniku nr 10 do rozporządzenia.
2.
Stacje pogotowia ratunkowego mogą dokonywać wpisów do książki kontroli w ciągu 48 godzin.
3. 9
Przepisy § 17 ust. 2, 3, 6 i 7 stosuje się odpowiednio.
9 § 36 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1958 r. (Dz.U.58.43.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1958 r.