Rozdział 5 - Obrót detaliczny. - Środki odurzające.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.42.196

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1975 r.

Rozdział  V.

Obrót detaliczny.

§  24.
Apteki, których kierownikiem jest farmaceuta, aptekarz aprobowany lub asystent apteczny, uprawnione są do dokonywania obrotu detalicznego środkami odurzającymi grupy IA, IB i II.
§  25.
1. 6
Apteki mogą wydawać środki odurzające w postaci przeznaczonej do celów leczniczych na recepty osobom, które ukończyły 18 rok życia, oraz na zapotrzebowanie zakładów społecznych służby zdrowia i państwowych zakładów leczniczych dla zwierząt.
2.
Wystawianie przez lekarzy, lekarzy dentystów i felczerów recept na środki odurzające regulują osobne przepisy.
3.
Recepty wystawione przez lekarzy weterynarii mogą opiewać jedynie na środki odurzające stosowane i przeznaczone do leczenia zwierząt i powinny zawierać nazwisko, imię, tytuł zawodowy i adres zapisującego, nazwę i ilość środka odurzającego oraz sposób użycia, a także rodzaj chorego zwierzęcia, nazwisko i adres właściciela bądź adnotację "do stosowania we własnej praktyce". Recepty lekarzy weterynarii mogą opiewać na ilość nie przewyższającą 5-krotnie jednorazowej zaordynowanej dawki, a recepty z adnotacją "do stosowania we własnej praktyce" - ilość nie przekraczającą 20-krotnej jednorazowej dawki maksymalnej dla ludzi.
§  25a. 7
1.
Apteki wyznaczone przez właściwe do spraw zdrowia organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych mogą wydawać środki odurzające na zapotrzebowanie statków morskich, posiadających zezwolenie na nabywanie, posiadanie i stosowanie tych środków.
2.
Zapotrzebowanie powinno być podpisane przez kapitana statku i potwierdzone przez portowego inspektora sanitarnego.
3.
Apteka jest obowiązana odnotować każdą ilość wydanego środka odurzającego na odwrocie zezwolenia na nabywanie, posiadanie i stosowanie środków odurzających przez statek morski.
4.
Przepisy § 19 ust. 1 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  26.
1.
Apteka uprawniona jest do sprzedaży odręcznej, bez recepty, Guttae Inoziemcovi 20 g.
2.
Apteka może wydać Tinctura Opii simplex 2,5 g bez recepty w przypadku udzielania pierwszej pomocy. W takim przypadku należy wylegitymować odbiorcę i zapisać jego imię, nazwisko i adres w książce kontroli środków odurzających.
§  27.
1.
Receptę, na podstawie której został wydany środek odurzający, apteka zatrzymuje jako dowód rozchodu, z tym że nabywcy wydaje się sygnaturę recepty.
2.
Zabronione jest wydawanie środków odurzających na podstawie sygnatury.
§  28.
W przypadku gdy apteka poweźmie wątpliwość co do autentyczności zapotrzebowania lub recepty na środki odurzające bądź co do posiadania przez zakład lub osobę wymaganego zezwolenia na nabywanie tych środków, powinna zwrócić się do prezydium wojewódzkiej rady narodowej z wnioskiem o wydanie decyzji co do postępowania w danej sprawie.
§  29.
1.
Apteka obowiązana jest prowadzić książkę kontroli obrotu środkami odurzającymi grupy IA i IB według wzoru określonego w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
2. 8
Przepisy § 17 ust. 2, 3, 6 i 7 stosuje się odpowiednio.
6 § 25 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministrów Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z dnia 19 listopada 1975 r. (Dz.U.75.40.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 grudnia 1975 r.
7 § 25a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministrów Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Handlu Zagranicznego z dnia 24 czerwca 1960 r. (Dz.U.60.33.190) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1960 r.
8 § 29 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1958 r. (Dz.U.58.43.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1958 r.