Rozdział 3 - Wyrób i przerób środków odurzających. - Środki odurzające.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.42.196

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1975 r.

Rozdział  III.

Wyrób i przerób środków odurzających.

§  12.
Wyrobem środków odurzających w rozumieniu rozporządzenia jest otrzymywanie środków odurzających na drodze syntetycznej (przez poddanie odpowiednim przemianom chemicznym innych substancji) albo ekstrahowanie alkaloidów będących środkami odurzającymi z surowców pochodzenia roślinnego.
§  13.
Przerobem środków odurzających w rozumieniu rozporządzenia jest:
1)
otrzymywanie przetworów ze środków odurzających będących surowcami pochodzenia roślinnego,
2)
przerób alkaloidów będących środkami odurzającymi na ich sole, a także przerób soli tych alkaloidów na czyste alkaloidy,
3)
otrzymywanie mieszanin środków odurzających oraz nadawanie środkom odurzającym bądź ich mieszaninom postaci używanej w lecznictwie.
§  14.
1.
Wyrób i przerób środków odurzających może odbywać się tylko w zakładach przemysłowych, które uzyskały na to zezwolenie Ministra Zdrowia, a przerób środków odurzających - ponadto w aptekach, których kierownikiem jest farmaceuta, aptekarz aprobowany lub asystent apteczny.
2.
Zezwolenie określa, jakie środki odurzające może zakład wyrabiać lub przerabiać.
3.
Wysokość rocznej produkcji powinna być uzgodniona z Ministrem Zdrowia.
§  15.
Zezwolenie na wyrób i przerób środków odurzających może być wydane tylko takim zakładom przemysłowym, które będą dokonywać wyrobu (przerobu) w sposób i w warunkach umożliwiających wykonywanie skutecznego nadzoru.
§  16.
1.
W zakładzie przemysłowym, w którym dokonuje się wyrobu lub przerobu środków odurzających, powinien być wyznaczony magister farmacji jako pracownik odpowiedzialny za wyrób, przerób, przechowywanie i wprowadzanie do obrotu tych środków zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
Do obowiązków tego pracownika należy w szczególności:
1)
prowadzenie książek kontroli środków odurzających,
2)
nadzór nad przechowywaniem środków odurzających,
3)
nadzór nad obiegiem środków odurzających wewnątrz zakładu oraz nad wprowadzeniem ich do obrotu,
4)
nadzorowanie zgodności zużycia środków odurzających z ustalonymi przez zakład normami.
§  17.
1.
W zakładach przemysłowych, w których dokonuje się wyrobu lub przerobu środków odurzających, należy prowadzić na oddziale produkcyjnym książki kontroli środków odurzających według wzoru wskazanego w załączniku nr 4, a w magazynie - książki kontroli przychodu i rozchodu według wzoru wskazanego w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
2.
Książka kontroli powinna być przesznurowana i oparafowana przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej oraz mieć ponumerowane karty.
3.
Wpisów dotyczących każdego rodzaju środka odurzającego należy dokonywać na oddzielnej stronie książki kontroli (karta kontowa) w dniu dokonania obrotu.
4.
W książce kontroli przychodu i rozchodu można nie wpisywać danych dotyczących nazwiska i adresu dostawcy słomy makowej.
5.
Zakłady przemysłowe wyłącznie przerabiające środki odurzające nie wpisują w książkach kontroli określonych w ust. 1 danych dotyczących środków odurzających grupy II.
6.
Wszelkie dowody dotyczące wyrobu, przerobu i obrotu środkami odurzającymi oraz książki kontroli obrotu tymi środkami należy przechowywać w lokalu zakładu przemysłowego dokonującego tych czynności przez okres trzech lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniej czynności, chyba że obowiązek przechowywania tych dowodów i ksiąg przez dłuższy okres czasu wynika z innych przepisów.
7.
W przypadku likwidacji zakładu przemysłowego przed upływem czasu określonego w ust. 6 dowody i książki należy przekazać do prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na położenie zakładu.
§  18.
1.
Zakłady przemysłowe posiadające zezwolenia na wyrób lub przerób środków odurzających obowiązane są do składania kwartalnych sprawozdań według ustalonego wzoru.
2.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, należy składać do Ministerstwa Zdrowia w ciągu miesiąca po zakończeniu okresu sprawozdawczego.
§  19.
1.
Zakłady przemysłowe wyrabiające i przerabiające środki odurzające mogą je wydawać wyłącznie na podstawie pisemnego zapotrzebowania zawierającego oznaczenie firmy i adresu nabywcy, ilości i rodzaju nabywanych środków oraz ich przeznaczenia, podpis nabywcy, datę wystawienia zapotrzebowania, a także numer posiadanego zezwolenia na nabywanie środków odurzających.
2.
W razie gdy zakład wytwarzający (przerabiający) nie zna firmy (osoby), która wystawiła zapotrzebowanie, należy przed wydaniem środków odurzających zażądać okazania zezwolenia na nabywanie takich środków.
3.
Odbioru środków odurzających dla zakładu lub przedsiębiorstwa może dokonać wyłącznie osoba pisemnie do tego upoważniona. Pokwitowanie z odbioru powinno zawierać nazwę, ilość odbieranych środków, datę odbioru oraz podpis osoby upoważnionej.
4.
W razie gdy wysyłka środków odurzających następuje za pośrednictwem poczty lub kolei, dowód nadania przesyłki zastępuje pokwitowanie.