Rozdział 2 - Przywóz, wywóz i tranzyt środków odurzających. - Środki odurzające.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.42.196

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1975 r.

Rozdział  II.

Przywóz, wywóz i tranzyt środków odurzających.

§  5.
1.
Osoba (zakład) ubiegająca się o przywóz z zagranicy lub wywóz za granicę środków odurzających obowiązana jest poza zezwoleniem przewidzianym w przepisach o przywozie i wywozie towarów za granicę uzyskać certyfikat przywozowy, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 lub certyfikat wywozowy, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2. 1
Przepis ust. 1 nie dotyczy przywozu lub wywozu:
1)
przetworów zawierających kodeinę, dwuhydrokodeinę i etylomorfinę, jeżeli te przetwory zawierają także inne składniki, a ilość środka odurzającego nie przekracza 100 mg w jednej dawce lub stężenie nie przekracza 2,5% w przetworach w formie nie podzielonej,
2)
przetworów difenoksylatu zawierających w jednej dawce najwyżej 2,5 mg difenoksylatu obliczonego w substancji podstawowej i nie mniej niż 0,025 mg siarczanu atropiny na jedną dawkę.
3. 2
Przetwory wymienione w ust. 2, otrzymywane z zagranicy przez osoby fizyczne, mogą być wydawane z urzędów celnych na podstawie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego potrzebę ich stosowania.
§  6.
1.
Certyfikat przywozowy lub wywozowy wydaje Minister Zdrowia.
2.
Podanie o wydanie certyfikatu przywozowego powinno zawierać:
1)
nazwisko i imię osoby lub nazwę zakładu sprowadzającego i jego dokładny adres,
2)
urząd celny, w którym ma być dokonana odprawa celna,
3)
państwo i miejscowość, z której przesyłka ma być nadana,
4)
nazwę i siedzibę eksportera,
5)
rodzaj i ilość środków odurzających, jakie mają być sprowadzone, z tym że przy sprowadzaniu opium surowego należy podać dodatkowo kraj, z którego opium pochodzi, jego gatunek i procentową zawartość morfiny, a przy sprowadzaniu przetworów i mieszanin zawierających środki odurzające należy podać zawartość czystego środka odurzającego,
6)
oświadczenie, że środek odurzający przeznaczony jest do celów leczniczych, naukowych lub przemysłowych.
3.
Podanie o wydanie certyfikatu wywozowego powinno zawierać dane określone w ust. 2 pkt 1 - 5, z tym że przepisy dotyczące eksportera stosuje się odpowiednio do importera. Do podania powinien być dołączony certyfikat wydany przez właściwą władzę importera bądź zaświadczenie właściwego konsula polskiego, że państwo importujące certyfikatów takich nie wydaje oraz że importer posiada wymagane w myśl przepisów obowiązujących w kraju przeznaczenia uprawnienia w zakresie sprowadzania środków odurzających.
§  7.
1.
Tranzyt środków odurzających przez terytorium polskie dozwolony jest jedynie po przedstawieniu certyfikatu wywozowego wystawionego przez właściwy organ kraju eksportera.
2.
Środek odurzający znajdujący się w tranzycie na terytorium polskim może być skierowany jedynie do kraju przeznaczenia wymienionego w certyfikacie wywozowym, chyba że zostanie przedstawiony certyfikat dodatkowy wystawiony przez organ, który wydał certyfikat pierwotny, a zmieniający kraj przeznaczenia.
3. 3
Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do przetworów wymienionych w § 5 ust. 2.
§  8. 4
1.
Do każdej przesyłki środka odurzającego przywożonego do kraju lub wywożonego z kraju albo przewożonego przez kraj powinien być dołączony odpowiedni certyfikat lub jego kopia, wydane przez upoważniony organ kraju wysyłającego środek odurzający.
2.
Wywóz, przywóz lub przewóz środka odurzającego, do którego nie jest załączony certyfikat wymieniony w ust. 1, jest zabroniony; środek odurzający podlega w takim wypadku zatrzymaniu.
§  9. 5
Odbiorca przesyłki środków odurzających podlegającej zatrzymaniu w myśl § 8 ust. 2 może wyrazić zgodę:
1)
na bezpłatne przekazanie środków odurzających zakładowi społecznemu służby zdrowia określonemu przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej lub
2)
na sprzedaż środków odurzających jednostce organizacyjnej, zainteresowanej nabyciem takich środków, która uzyska odpowiednie zezwolenie Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  10.
Urzędy celne obowiązane są tymczasowo zająć do dyspozycji prokuratora lub sądu przesyłki środków odurzających, zawierające:
1)
większą ilość lub inny rodzaj tych środków, aniżeli określone w zezwoleniu,
2)
środki odurzające nie wymienione w certyfikacie.
§  11.
Przywóz, wywóz i przewóz środków odurzających może się odbywać jedynie przez urzędy celne wymienione w certyfikacie.
1 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministrów Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z dnia 19 listopada 1975 r. (Dz.U.75.40.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 grudnia 1975 r.
2 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministrów Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z dnia 19 listopada 1975 r. (Dz.U.75.40.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 grudnia 1975 r.
3 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministrów Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z dnia 19 listopada 1975 r. (Dz.U.75.40.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 grudnia 1975 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministrów Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z dnia 19 listopada 1975 r. (Dz.U.75.40.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 grudnia 1975 r.
5 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministrów Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z dnia 19 listopada 1975 r. (Dz.U.75.40.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 grudnia 1975 r.