§ 3. - Sprzedaż wyrobów tytoniowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.16.161

Akt utracił moc
Wersja od: 29 lutego 1924 r.
§  3.
Prywatne fabryki wyrobów tytoniowych obowiązane są realizować w pierwszej linji zamówienia rejonowych hurtowników tytoniowych.

Tak rejonowym hurtowniom tytoniowym, jak i detalicznym sprzedawcom wyrobów tytoniowych na obszarze Państwa, wymienionym w § 1 niniejszego rozporządzenia, będą mogły prywatne fabryki sprzedawać towar wyłącznie za przedłożeniem przez nich wyszczególnionych w §§ 1 i 2 zaświadczeń państwowych i magazynów wyrobów tytoniowych, względnie organów kontroli skarbowej. Każdą pozycją księgi magazynowej (rozchodowej) dokumentować winne prywatne fabryki duplikatem, rachunku, wystawionego rejonowemu hurtownikowi, względnie detalicznemu sprzedawcy i powyższemi zaświadczeniami.

Obowiązkiem stałej skarbowej 'kontroli prywatnych fabryk będzie przeprowadzenie ścisłego w tym kierunku nadzoru sprzedaży w fabrykach prywatnych t ich składach fabrycznych. Z fabryk względnie składów fabrycznych będą mogły być wypuszczone wyroby tytoniowa tylko za okazaniem organom stałej kontroli skarbowej przez fabrykę rachunku z zaświadczeniem państwowego magazynu, względnie organu kontroli skarbowej.

Niezależnie od kontroli, przeprowadzanej przez stały organ kontroli skarbowej w prywatnych fabrykach zarządzać będą urzędy akcyz i monopolów w terminach do miesiąca - kontrole położonych w ich okręgach prywatnych fabryk przez specjalnie wydelegowanych w tym celu urzędników. Urzędnicy ci sprawdzać będą w księgach magazynowych i t. p. prywatnej fabryki, czy postanowienia niniejszego rozporządzenia są ściśle przestrzegane.

W razie skonstatowania jakichkolwiek przekroczeń w tym kierunku ze strony prywatnych fabryk, zawiadomiona winna być o tem natychmiast Dyrekcja Polskiego Monopolu Tytoniowego, a to niezależnie od dochodzeń karnych, wszczętych przez kompetentne władze skarbowe.

W razie kilkakrotnego powtórzenia się przekroczenia, zarządzać będzie Minister Skarbu po myśli rozporządzenia z dnia 19 lutego 1923 r. (Dz. U. R. P. № 23, poz. 142) cofnięcie koncesji odnośnemu prywatnemu fabrykantowi.