Rozdział 4 - Zasady sporządzania i przekazywania sprawozdań - Sprawozdawczość budżetowa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.170.1426

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 2005 r.

Rozdział  4

Zasady sporządzania i przekazywania sprawozdań

§  5. 
Dane w sprawozdaniach wykazuje się:
1)
w zakresie planu - w kwotach wynikających z planu finansowego jednostki, po uwzględnieniu zmian dokonanych w trybie ustawy o finansach publicznych;
2)
w zakresie wykonania - narastająco od początku roku do końca okresu sprawozdawczego lub, w przypadkach określonych w sprawozdaniach, według stanu na określony dzień.
§  6. 
1. 
Sprawozdania:
1)
jednostkowe - są sporządzane przez kierowników jednostek organizacyjnych na podstawie ksiąg rachunkowych;
2)
łączne, w szczegółowości sprawozdań jednostkowych, z zastrzeżeniem ust. 2 - są sporządzane przez:
a)
dysponentów środków budżetu państwa drugiego stopnia i dysponentów głównych na podstawie sprawozdań jednostkowych jednostek im podległych i własnego sprawozdania jednostkowego,
b)
dysponentów głównych środków budżetu państwa, przekazujących dotacje na realizację zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami na podstawie sprawozdań Rb-50 otrzymanych od jednostek samorządu terytorialnego,
c)
dyrektorów izb skarbowych na podstawie sprawozdań jednostkowych urzędów skarbowych, jako organów podatkowych;
3)
zbiorcze, w szczegółowości sprawozdań jednostkowych - są sporządzane przez zarządy jednostek samorządu terytorialnego na podstawie sprawozdań jednostkowych jednostek im podległych oraz sprawozdania jednostkowego jednostki samorządu terytorialnego, jako jednostki budżetowej i jako organu;
4)
skonsolidowane - są sporządzane przez podmioty wymienione w § 4 pkt 6, po wyeliminowaniu przepływów wewnętrznych i wewnątrzsektorowych.
2. 
Dysponent części 19. Budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe sporządza sprawozdanie łączne na podstawie:
1)
własnego sprawozdania jednostkowego i sprawozdań jednostkowych podległych jednostek budżetowych;
2)
sprawozdań łącznych dysponentów drugiego stopnia z zakresu państwowych jednostek budżetowych;
3)
sprawozdania łącznego organów podatkowych.
§  7. 
W przypadku gdy minister jest dysponentem kilku części budżetowych, sprawozdania łączne, z wyjątkiem sprawozdań Rb-23, Rb-Z oraz Rb-N, sporządza odrębnie dla poszczególnych części budżetowych.
§  8. 
1. 
Sprawozdania:
1)
jednostkowe sporządza się w złotych i groszach stosownie do zasad obowiązujących przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych, z wyjątkiem jednostkowego sprawozdania jednostki samorządu terytorialnego Rb-PDP i Rb-NDS, które sporządza się w złotych, oraz sprawozdań jednostkowych placówek, które sporządza się w walucie, w której prowadzona jest rachunkowość, z zastrzeżeniem ust. 2;
2)
łączne i zbiorcze sporządza się w złotych;
3)
skonsolidowane sporządza się w tysiącach złotych.
2. 
W przypadku gdy dysponent środków budżetu państwa nie ma jednostek podległych, sporządza sprawozdanie jednostkowe w dwóch wersjach:
1)
przeznaczone do akt jednostki - w złotych i groszach;
2)
przeznaczone do przekazania do Ministerstwa Finansów - w złotych.
§  9. 
1. 
Kierownicy jednostek są obowiązani sporządzać sprawozdania rzetelnie i prawidłowo pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym.
2. 
Kwoty wykazane w sprawozdaniach powinny być zgodne z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej.
3. 
Jednostki otrzymujące sprawozdania są obowiązane sprawdzić je pod względem formalno-rachunkowym.
4. 
Jednostki otrzymujące sprawozdania są uprawnione do kontrolowania merytorycznej prawidłowości złożonych sprawozdań; w tym celu mogą żądać przedstawienia wskazanych ksiąg rachunkowych i dokumentów.
5. 
Nieprawidłowości w sprawozdaniach, ujawnione w trybie ust. 3 i 4, powinny być usunięte przez kierowników jednostek sporządzających sprawozdania jednostkowe przed włączeniem zawartych w nich danych do sprawozdań łącznych lub zbiorczych. W razie potrzeby należy dokonać także odpowiednich zapisów korygujących w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego.
§  10. 
Sprawozdania należy sporządzać w sposób czytelny i trwały. Podpisy na sprawozdaniach składa się odręcznie na każdym formularzu w miejscu oznaczonym. Pod podpisem umieszcza się pieczątkę z imieniem i nazwiskiem osoby podpisującej.
§  11. 
Sprawozdania sporządza się w ilości egzemplarzy równej liczbie jednostek, którym mają być złożone, powiększonej o egzemplarz przeznaczony do akt jednostki sporządzającej sprawozdanie. Jednostce uprawnionej do otrzymywania sprawozdań przekazuje się pierwszy egzemplarz (oryginał) sprawozdania.
§  12. 
1. 
Jednostki samorządu terytorialnego przekazują, w formie dokumentu i w formie elektronicznej, sprawozdania: Rb-27S, Rb-28S, Rb-NDS, Rb-Z, Rb-N, Rb-30, Rb-31, Rb-33, Rb-34, Rb-PDP do właściwych terytorialnie regionalnych izb obrachunkowych.
2. 
Regionalne izby obrachunkowe przekazują do Ministerstwa Finansów w formie elektronicznej dane ze sprawozdań, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
Dane ze sprawozdania Rb-PDP są przekazywane w formie dokumentu i w formie elektronicznej.
§  13. 
1. 
Dysponenci środków budżetu państwa przekazują do Ministerstwa Finansów sprawozdania w formie dokumentu i w formie elektronicznej, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Sprawozdania Rb-23, Rb-23A, Rb-23B, Rb-23 PRF, Rb-40 i Rb-FM są przekazywane wyłącznie w formie dokumentu.
§  14. 
Jednostki wymienione w § 4 pkt 6 przekazują do Ministerstwa Finansów sprawozdania skonsolidowane w formie dokumentu i w formie elektronicznej.
§  15. 
Kierownicy jednostek, sporządzający sprawozdania w formie elektronicznej, zachowują na dowolnym nośniku elektronicznym kopie tych sprawozdań.
§  16. 
Szczegółowe zasady sporządzania sprawozdań budżetowych:
1)
w zakresie budżetu państwa oraz w zakresie przepływu i wykorzystania środków na prefinansowanie zadań realizowanych z udziałem środków pochodzących z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności określa instrukcja stanowiąca załącznik nr 31 do rozporządzenia;
2)
w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego określa instrukcja stanowiąca załącznik nr 32 do rozporządzenia;
3)
w zakresie wydatków strukturalnych poniesionych przez jednostki sektora finansów publicznych określa instrukcja stanowiąca załącznik nr 33 do rozporządzenia.
§  17. 
1. 
Kierownicy państwowych jednostek organizacyjnych sporządzający sprawozdania jednostkowe są obowiązani do przekazywania sprawozdań odbiorcom sprawozdań, w terminach umożliwiających sporządzanie sprawozdań łącznych.
2. 
Terminy przekazywania sprawozdań oraz odbiorców sprawozdań, w zakresie budżetu państwa, określa załącznik nr 34 do rozporządzenia.
§  18. 
1. 
Kierownicy samorządowych jednostek organizacyjnych sporządzający sprawozdania jednostkowe są obowiązani do przekazywania sprawozdań odbiorcom sprawozdań, w terminach umożliwiających sporządzanie sprawozdań zbiorczych.
2. 
Terminy przekazywania sprawozdań oraz odbiorców sprawozdań, w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego, określa załącznik nr 35 do rozporządzenia.