Oddział A - Zawartość operatów pomiarowych przedkładanych do Okręgowych Urzędów Ziemskich. - Sprawdzanie i zatwierdzanie operatów pomiarowych w pracach, związanych z przebudową ustroju rolnego na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, kieleckiego, lubelskiego, białostockiego, nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego oraz na obszarze okręgu administracyjnego wileńskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.50.509

Akt utracił moc
Wersja od: 18 czerwca 1924 r.

A.

Zawartość operatów pomiarowych przedkładanych do Okręgowych Urzędów Ziemskich.

§  1.
Operaty pomiarowe, sporządzane przez geometrów rządowych i upoważnionych przez Ministra Reform Rolnych geometrów prywatnych we wszystkich pracach związanych z przebudową ustroju rolnego, winny zawierać: a) pierworys, b) plan ostateczny, c) rejestr pomiarowy w dwóch egzemplarzach, d) notatki i szkice polowe, e) dzienniki pomiarowe, f) rachunek współrzędnych i powierzchni, g) protokóły ustalenia granic wraz z drugiemi egzemplarzami wezwań stron interesowanych, h) szkice ciągów poligonalnych, i) dokładne opisy punktów węzłowych i znaków podziemnych (miejsce i wygląd), k) protokóły zawierające dane z dowiązania tych punktów do przedmiotów stałych z odpowiedniemi szkicami, 1) protokóły 7 dowiązania niektórych słupów granicznych do przedmiotów stałych lub punktów trygonometrycznych z odpowiedniemi szkicami i t. p. dokumenty dotyczące dokonanych prac pomiarowych.

Ponadto w poszczególnych pracach operaty po miarowe winny zawierać:

1)
w pracach scaleniowych z pomiarem starego stanu posiadania: drugi egzemplarz planu ostatecznego (może być sporządzony drogą kopjowania) oraz szczegółowy rejestr pomiarowo-szacunkowy przed i po scaleniu,
2)
w pracach scaleniowych bez pomiaru starego stanu posiadania szczegółowy rejestr pomiarowa-szacunkowy przed i po scaleniu,
3)
w pracach związanych z parcelacją majątków państwowych-drugi egzemplarz planu ostatecznego i trzeci egzemplarz rejestru pomiarowego ('przeznaczone do załączenia do aktu rejentalnego),
4)
w pracach związanych z parcelacją majątków prywatnych - drugi egzemplarz planu ostatecznego i trzeci egzemplarz rejestru pomiarowego (przeznaczone do załączenia do orzeczenia zezwalającego na przeniesienie tytułu własności.
§  2.
W pracach związanych z likwidacją serwitutów, wykonywanych na podstawie uproszczonych przepisów technicznych, które mają zastosowanie do wsi wymagających scalenia gruntów, szkic pierworysu i rejestr pomiarowy zastępują dokumenty wymienione w punktach a, b i c paragrafu 1-go.
§  3.
Geometrzy rządowi i upoważnieni przez Ministra Reform Rolnych geometrzy prywatni w toku postępowania poszczególnych prac winni sporządzać dla użytku urzędów ziemskich, oprócz dokumentów wymienionych w § 1-ym dokumenty, względnie załączniki, przewidziane przez odnośne specjalne rozporządzenia Ministerstwa Reform Rolnych, jako to: plany i rejestry klasyfikacyjne (w pracach scaleniowych), plany odręczne i rejestry szacunkowe (w pracach związanych z przymusową likwidacją serwitutów), rejestry pomiarowo-klasyfikacyjne przed i po parcelacji (w pracach związanych z parcelacją majątków państwowych) i t. p.
§  4.
Przeznaczone dla hipoteki kopje planów oraz odpisy odnośnych części rejestru pomiarowego, przewidziane w § 108 rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 27 lutego 1924 r. w przedmiocie wykonania ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. № 26 poz. 266), geometrzy rządowi winni sporządzać po zatwierdzeniu przez okręgowy urząd ziemski dowodów pomiarowych, upoważnieni zaś przez Ministra Reform Rolnych geometrzy, prywatni winni przedkładać je jednocześnie z wykończonym operatem pomiarowym; jednakowoż prezesom okręgowych urzędów ziemskich przysługuje prawo w poszczególnych wypadkach zezwalać im na sporządzenie tych odrysów po zatwierdzeniu przez okręgowy urząd ziemski dowodów pomiarowych.
§  5.
Pierworysy i plany ostateczne, przewidziane w punktach a, b i 1 paragrafu 1-go, winny być sporządzane na papierze rysunkowym. Wskazane jest sporządzanie ich na papierze rysunkowym naklejonym na płótnie. Plany ostateczne, przewidziane w punktach 3 i 4 paragrafu 1-go, oraz kopje planów przewidziane w § 4, mogą być sporządzane na kalce płóciennej.
§  6.
Pierworysy, plany ostateczne i rejestry pomiarowe w pracach, wykonywanych przez upoważnionych przez Ministra Reform Rolnych geometrów prywatnych, powinny być podpisywane tylko przez wykonawców upoważnionych do wykonania prac pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego. Umieszczanie przez nich na wymienionych dowodach pomiarowych nieprzewidzianych ustawowo pieczęci oraz stempli i napisów, nieprzewidzianych przez odnośne wzory Ministerstwa Reform Rolnych, jest niedopuszczalne.
§  7.
Wymienione w § 1 dokumenty, oprócz pierworysów, planów ostatecznych i rejestrów pomiarowych, winny być przez wykonawcę skompletowane w porządku chronologicznym postępowania prac technicznych, wszyte do okładki, przenumerowane i, po wykazaniu na ostatniej karcie ogólnej liczby kart, podpisane przez tegoż wykonawcę.
§  8.
Przy przesyłaniu operatów pomiarowych pierworysy i plany ostateczne nie mogą być składane, lecz winny być zwijane na wałkach drewnianych.