Rozdział 2 - Opłata skarbowa od podań, załączników do podań, czynności urzędowych, zaświadczeń i zezwoleń - Sposób zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.137.975

Akt utracił moc
Wersja od: 31 lipca 2006 r.

Rozdział  2

Opłata skarbowa od podań, załączników do podań, czynności urzędowych, zaświadczeń i zezwoleń

§  3.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2, zapłata opłaty skarbowej od podań, załączników do podań, czynności urzędowych, zaświadczeń i zezwoleń, o których mowa w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy, dokonywana jest znakami opłaty skarbowej o odpowiedniej wartości, gotówką lub bezgotówkowo.
2.
Jeżeli należna opłata skarbowa przekracza 100 zł, dokonuje się jej zapłaty gotówką lub bezgotówkowo.
§  4.
1.
Znaki opłaty skarbowej od podania i dołączonych załączników nakleja się na podaniu. Jeżeli załączniki są składane w terminie późniejszym niż podanie, znaki opłaty skarbowej należnej od załączników nakleja się na załącznikach.
2.
Jeżeli opłata skarbowa od podania i dołączonych załączników została zapłacona gotówką lub bezgotówkowo, na podaniu zamieszcza się adnotację, w której stwierdza się wysokość i datę wpłaty oraz numer pokwitowania lub numer rachunku bankowego właściwego urzędu gminy (miasta).
3.
Jeżeli podanie wniesiono w formie dokumentu elektronicznego, zapłata opłaty skarbowej dokonywana jest bezgotówkowo wyłącznie za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
§  5.
1.
Jeżeli wniesiono podanie bez dokonania zapłaty należnej opłaty skarbowej lub zapłacono ją w wysokości niższej od należnej, organ, do którego wniesiono podanie lub któremu podanie przekazano, wzywa zobowiązanego do zapłaty opłaty lub do jej uzupełnienia w terminie określonym w odrębnych przepisach, z pouczeniem, że w razie niewykonania tego obowiązku podanie pozostawia się bez rozpatrzenia. Jeżeli podanie, na podstawie odrębnych przepisów, powinno zostać rozpatrzone pomimo niezapłacenia opłaty skarbowej, organ, do którego wpłynęło podanie lub któremu podanie przekazano, określa jednocześnie w wezwaniu koszty tego wezwania oraz poucza, iż w razie ich niezapłacenia koszty wezwania podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
2.
W razie powstania, określonych w odrębnych przepisach, przesłanek zobowiązujących do rozpatrzenia podania pomimo niedokonania zapłaty opłaty skarbowej, a zobowiązany nie zapłacił opłaty skarbowej w terminie wyznaczonym przez organ, organ ten przekazuje podanie lub poświadczoną przez siebie kopię tego podania właściwemu organowi podatkowemu.
3.
Jeżeli podanie wniosła osoba zamieszkała za granicą oraz nie zapłaciła opłaty skarbowej, opłatę skarbową od podania pobiera polski urząd konsularny, właściwy dla miejsca zamieszkania osoby wnoszącej podanie, powiadamiając ją o sposobie załatwienia sprawy.
§  6.
1.
Znaki opłaty skarbowej od czynności urzędowej nakleja się na wniosku o dokonanie tej czynności, albo na dokumencie zgłoszenia. Jeżeli w wyniku dokonanej czynności urzędowej zostanie wydany dokument, zamieszcza się na nim adnotację o dokonaniu zapłaty opłaty skarbowej znakami opłaty skarbowej o odpowiedniej wartości.
2.
W przypadku, w którym zapłata opłaty skarbowej następuje gotówką lub bezgotówkowo, na wniosku, albo na dokumencie zgłoszenia zamieszcza się adnotację, w której stwierdza się wysokość i datę wpłaty oraz numer pokwitowania lub numer rachunku bankowego urzędu gminy (miasta). Jeżeli w wyniku czynności urzędowej zostanie wydany dokument, zamieszcza się na nim adnotację o dokonanej zapłacie opłaty skarbowej, w której stwierdza się wysokość i datę wpłaty oraz numer pokwitowania lub numer rachunku bankowego urzędu gminy (miasta).
3.
W razie niezapłacenia przez zainteresowanego opłaty skarbowej od czynności urzędowej organ dokonujący tej czynności przesyła właściwemu organowi podatkowemu informację zawierającą imię i nazwisko (nazwę) oraz adres podmiotu zobowiązanego do zapłaty opłaty skarbowej, przedmiot opłaty skarbowej oraz kwotę tej opłaty.
§  7.
1.
Znaki opłaty skarbowej od zaświadczenia lub zezwolenia nakleja się, z chwilą wydania zaświadczenia lub zezwolenia, na wniosku, a na wydawanym dokumencie zamieszcza się adnotację o dokonaniu zapłaty opłaty skarbowej znakami opłaty skarbowej o odpowiedniej wartości.
2.
W przypadku, w którym zapłata opłaty skarbowej od zaświadczenia lub zezwolenia następuje gotówką lub bezgotówkowo, albo za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, na wydanym zaświadczeniu lub zezwoleniu zamieszcza się adnotację, w której stwierdza się wysokość i datę wpłaty oraz numer pokwitowania lub numer rachunku bankowego urzędu gminy (miasta).
3.
Przepis § 6 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  8.
1.
Znaki opłaty skarbowej kasują pracownicy organów, które rozpatrują podania, dokonują czynności urzędowych, wydają zaświadczenia lub zezwolenia, z chwilą powstania obowiązku zapłaty opłaty skarbowej.
2.
Znaki opłaty skarbowej kasuje się przez przekreślenie ich na krzyż, tak aby końce kresek przechodziły na papier, na którym naklejono znaki, a obok znaków wpisuje się datę skasowania, sumę, na którą znaki skasowano, oraz umieszcza się podpis kasującego.
§  9.
1.
Jeżeli podanie, czynność urzędowa, zaświadczenie lub zezwolenie nie podlega opłacie skarbowej lub jest od niej zwolnione, należy na podaniu, albo na dokumencie wydanym w wyniku dokonania czynności urzędowej, albo na zaświadczeniu, albo na zezwoleniu zamieścić adnotację ze wskazaniem podstawy prawnej wyłączenia lub zwolnienia.
2.
Jeżeli czynność urzędowa nie podlega opłacie skarbowej lub jest od niej zwolniona, a w wyniku dokonania czynności urzędowej nie wydaje się dokumentu, stosowną adnotację wraz ze wskazaniem podstawy prawnej zwolnienia lub wyłączenia należy zamieścić na wniosku, albo na dokumencie zgłoszenia.