Rozdział 4 - Doprowadzanie osób zatrzymanych - Sposób wykonywania niektórych czynności przez funkcjonariuszy celnych oraz tryb i zakres współpracy Służby Celnej z Policją i Strażą Graniczną.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.212.1386

Akt utracił moc
Wersja od: 9 listopada 2010 r.

Rozdział  4

Doprowadzanie osób zatrzymanych

§  12.
Doprowadzenie osoby zatrzymanej, o którym mowa w art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, zwane dalej "doprowadzeniem", nie może być wykonywane z narażeniem życia lub zdrowia uczestników doprowadzenia lub osób postronnych.
§  13.
1.
Doprowadzenie wykonują funkcjonariusze, którzy dokonali zatrzymania, lub funkcjonariusze, którzy zostali wyznaczeni przez kierownika komórki organizacyjnej lub osobę przez niego upoważnioną.
2.
Doprowadzeniem kieruje funkcjonariusz odpowiedzialny za przebieg i sposób wykonania doprowadzenia, zwany dalej "dowódcą", wskazany przez kierownika komórki organizacyjnej spośród funkcjonariuszy realizujących doprowadzenie.
3.
Doprowadzenie wykonują funkcjonariusze, którzy odbyli szkolenie w tym zakresie, w liczbie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa uczestników doprowadzenia i osób postronnych oraz uniemożliwienia ucieczki osoby doprowadzanej.
§  14.
Przed rozpoczęciem doprowadzenia dowódca sprawdza, czy osoba doprowadzana posiada przy sobie broń lub inne niebezpieczne przedmioty, oraz w oparciu o posiadane informacje ustala, czy wobec tej osoby zachodzą okoliczności mogące mieć wpływ na przebieg doprowadzenia.
§  15.
1.
Doprowadzenie wykonuje się z użyciem pojazdów służbowych Służby Celnej lub pieszo.
2.
Jeżeli zachodzą okoliczności uniemożliwiające doprowadzenie pojazdem służbowym Służby Celnej, doprowadzenie może być wykonane z użyciem środka publicznego transportu zbiorowego, z wyłączeniem komunikacji miejskiej.
§  16.
1.
Osobę doprowadzaną służbowym samochodem osobowym umieszcza się na tylnym siedzeniu, między funkcjonariuszami, w sposób uniemożliwiający odebranie funkcjonariuszom broni palnej.
2.
Osobę doprowadzaną autobusem umieszcza się na siedzeniach najbardziej oddalonych od drzwi, przy oknach. Funkcjonariusze zajmują siedzenia znajdujące się obok siedzenia zajmowanego przez tę osobę, w sposób uniemożliwiający odebranie funkcjonariuszom broni palnej.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, jeżeli doprowadzane są dwie osoby, można umieścić je na siedzeniach znajdujących się obok siebie. Funkcjonariusze zajmują siedzenia znajdujące się obok lub bezpośrednio za siedzeniami zajmowanymi przez te osoby.
4.
W przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3, dowódca zajmuje miejsce znajdujące się obok lub bezpośrednio za siedzeniami zajmowanymi przez funkcjonariuszy.
5.
Osobę doprowadzaną pociągiem umieszcza się tyłem do kierunku jazdy, między funkcjonariuszami, w sposób uniemożliwiający odebranie funkcjonariuszom broni palnej.
6.
Jeżeli doprowadzenie następuje innym pojazdem służbowym niż określony w ust. 1, przepisy ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
§  17.
Dowódca od chwili rozpoczęcia doprowadzenia odpowiada za przebieg i sposób wykonania doprowadzenia oraz bezpieczeństwo uczestników doprowadzenia i osób postronnych, w szczególności:
1)
poleca funkcjonariuszom sprawdzenie, czy osoba doprowadzana posiada przy sobie broń lub inne niebezpieczne przedmioty, jeżeli okoliczności wskazują na możliwość wejścia w ich posiadanie, a w przypadku posiadania broni lub takich przedmiotów - ich odebranie;
2)
sprawdza, czy wyposażenie i uzbrojenie funkcjonariuszy, w tym środki łączności, środki przymusu bezpośredniego, broń palna, opatrunki osobiste i środki ochronne przed zakażeniem chorobami zakaźnymi są odpowiednie do mogących zaistnieć zagrożeń;
3)
informuje bezpośredniego przełożonego o każdorazowej sytuacji mogącej mieć wpływ na bezpieczeństwo uczestników doprowadzenia lub osób postronnych;
4)
przechowuje dokumenty oraz rzeczy osobistego użytku osoby doprowadzanej;
5)
dopełnia formalności związanych z przekazaniem osoby doprowadzanej;
6)
dokumentuje przebieg doprowadzenia w notatce urzędowej.
§  18.
Podczas doprowadzenia funkcjonariusze w szczególności:
1)
obserwują zachowanie osoby doprowadzanej;
2)
uniemożliwiają kontaktowanie się osób doprowadzanych między sobą oraz z innymi osobami;
3)
nie udzielają informacji o osobie doprowadzanej osobom postronnym;
4)
nie prowadzą rozmów z osobą doprowadzaną;
5)
nie pozostawiają osoby doprowadzanej bez nadzoru lub pod nadzorem innych osób;
6)
nie zdejmują osobie doprowadzanej kajdanek lub prowadnic bez zgody dowódcy.
§  19.
W przypadku ucieczki osoby doprowadzanej dowódca zarządza umieszczenie innych osób doprowadzanych w miejscu uniemożliwiającym ucieczkę oraz niezwłocznie informuje najbliższą jednostkę Policji lub Straży Granicznej o ucieczce.
§  20.
W przypadku gdy osoby doprowadzane są poddawane badaniom lekarskim, dowódca zapewnia warunki uniemożliwiające im ucieczkę z miejsca prowadzenia badań.
§  21.
1.
Po doprowadzeniu do najbliższej jednostki Policji lub Straży Granicznej osobę doprowadzaną przekazuje się wraz z:
1)
zabezpieczonymi rzeczami osobistego użytku;
2)
kopią protokołu zatrzymania;
3)
kopią zarządzenia prokuratora o zatrzymaniu osoby, jeżeli było wydane;
4)
kopią nakazu organu Służby Celnej o zatrzymaniu osoby, jeżeli był wydany;
5)
kopią zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań medycznych do zatrzymania, jeżeli było wydane.
2.
Przekazanie osoby doprowadzanej następuje na podstawie protokołu sporządzanego przez funkcjonariusza w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, odpowiednio dla funkcjonariusza przekazującego osobę zatrzymaną i funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej przyjmującego tę osobę.
3.
Protokół przekazania, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
datę i godzinę przekazania osoby;
2)
nazwę jednostki Policji lub Straży Granicznej;
3)
imię, nazwisko i stopień służbowy funkcjonariusza przekazującego;
4)
imię i nazwisko osoby przekazywanej, a w razie niemożności ustalenia tożsamości - jej rysopis;
5)
imię, nazwisko i stopień służbowy funkcjonariusza przyjmującego;
6)
datę i godzinę oraz miejsce zatrzymania osoby przekazywanej;
7)
wykaz rzeczy oraz dokumentów przekazywanych wraz z osobą przekazywaną;
8)
informację dotyczącą okoliczności powstania widocznych obrażeń ciała - w przypadku doprowadzenia osoby posiadającej takie obrażenia;
9)
dodatkowe informacje dotyczące przekazania;
10)
podpisy dowódcy i funkcjonariusza przyjmującego.