Sposób ustalenia i wypłaty odszkodowania i wynagrodzenia za zatrzymanie zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów przez formacje wojskowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.16.133

Akt utracił moc
Wersja od: 5 czerwca 1937 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 30 stycznia 1928 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Rolnictwa, Przemysłu i Handlu, Robót Publicznych i Skarbu o sposobie ustalenia i wypłaty odszkodowania i wynagrodzenia za zatrzymanie zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów przez formacje wojskowe.

Na mocy art. 23 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 8 listopada 1927 r. o obowiązku odstępowania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów dla celów obrony Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 98, poz. 859) zarządza się co następuje:
Podstawą do żądania wynagrodzenia za zatrzymania, lub odszkodowania za uszkodzenie lub zniszczenie zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów, zatrzymanych przy próbnym poborze, jest karta pobrania, wydana przez komisję poborową, przewidzianą w art. 20 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 8 listopada 1927 r. o obowiązku odstępowania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów dla celów obrony Państwa.
Zwrot zatrzymanych przy próbnym poborze przedmiotów, wymienionych w § 1, winien nastąpić w obecności komisji poborowej, która dokonała poboru.

Wypłata wynagrodzenia (odszkodowania) winna nastąpić z reguły przy zwrocie przedmiotu świadczenia.

Wysokość wynagrodzenia za zatrzymanie przedmiotu świadczenia ustala komisja poborowa według załącznika do niniejszego rozporządzenia.

Wynagrodzenie winno być wypłacone za każdy dzień zatrzymania przedmiotu świadczenia, przyczem dzień, w którym, został dokonany pobór, oraz dzień, w którym został zwrócony przedmiot świadczenia, najeży zaliczyć do dni, za które przysługuje wynagrodzenie.

O ile właściciel zgłasza pretensję do odszkodowania z tytułu uszkodzenia przedmiotu świadczenia w czasie zatrzymania tegoż przez formacje wojskowe, komisja poborowa obowiązana jest stwierdzić, czy i w jakim stopniu uszkodzenie powstało.
W razie stwierdzenia, że uszkodzenie przedmiotu świadczenia powstało bez winy właściciela w czasie zatrzymania w formacji wojskowej, komisja poborowa określa stopień uszkodzenia w procentach od ceny szacunkowej przedmiotu, wypisanej na karcie pobrania i oznacza kwotę odszkodowania, poczem formacja wypłaca odnośną kwotę uprawnionemu.

W razie zasinienia lub zupełnego zniszczenia przedmiotu wysokość odszkodowania wynosi pełną wartość szacunkową.

Po dokonaniu oględzin przedmiotu świadczenia przez właściciela, formacja, która korzystała ze świadczeń, wypłaca wynagrodzenie za zatrzymanie za zwrotem karty pobrania.
Po dokonaniu wypłaty wynagrodzenia względnie odszkodowania i po otrzymaniu przedmiotu świadczenia właściciel kwituje odbiór otrzymanej kwoty i przedmiotu świadczenia.
W wypadkach gdy właściciel zgłasza pretensję z powodu uszkodzenia przedmiotu, a komisja poborowa uzna tę pretensję za nieuzasadnioną, lub gdy właściciel nie zgadza się na oznaczony przez komisję procent uszkodzenia przedmiotu, komisja spisuje protokół z dokładnem opisaniem przedmiotu i ewentualnych uszkodzeń, poczem przedmiot świadczenia zostaje zwrócony właścicielowi za pokwitowaniem z tem, że może on dochodzić swej pretensji o odszkodowanie na drodze sądowej.

Wynagrodzenie za zatrzymanie wypłaca się bez względu na roszczenie o odszkodowanie.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  2

Tabela dziennego wynagrodzenia za zatrzymanie podczas próbnego poboru zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów.

Przedmiot świadczeńCena za zatrzymanie w ciągu jednej dobyUwagi
w czasie od 1.XI do 31.IIIw czasie od 1.IV do 31.X
Koń wierzchowy i artyleryjski 3.50 zł 5 złPodana w tabeli wysokość stawki dziennego wynagrodzenia dla wozów: w wypadku zatrzymania wozu 1 -konnego bez uprzęży zostaje zredukowana o 25 gr, w wypadku zatrzymania wozu 2-konnego z uprzężą na jednego tylko konia, zostaje zredukowana o 25 gr, w Wypadku zatrzymania wozu 2-konnego bez uprzęży, zostaje zredukowana o 50 gr. Dla koni: w wypadku zatrzymania konia wraz z uprzężą zostaje podwyższona o 25 gr.
Koń taborowy2.50 " 4 "
Wóz 2-konny1.25 "1.75 "
Wóz 1-konny0.75 "1.25 "
Samochód osobowy i półciężarowy 20 zł
Samochód ciężarowy25 "
Motocykl 6 "
Rower 1 "
1 § 3 zmieniony przez § 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 28 sierpnia 1934 r. (Dz.U.34.77.722) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1934 r.
2 Załącznik:

-zmieniony przez § 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 28 sierpnia 1934 r. (Dz.U.34.77.722) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1934 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 maja 1937 r. (Dz.U.37.41.328) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 1937 r.