Rozdział 8 - Świadczenie usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych - Sposób, tryb oraz warunki prowadzenia działalności przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.1444

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lipca 2017 r.

Rozdział  8

Świadczenie usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych

§  66. 
1. 
Towarzystwo świadczy usługę przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych na podstawie regulaminu i zawartej z klientem umowy o świadczenie tej usługi.
2. 
Regulamin usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych określa sposób świadczenia tej usługi przez towarzystwo na rzecz klienta, w tym prawa i obowiązki towarzystwa i klienta z tego tytułu, a także tryb i warunki zawierania i rozwiązywania umowy, w szczególności:
1)
tryb i warunki zawierania umowy;
2)
tryb, warunki i formę ustanawiania pełnomocnictw przez klienta;
3)
zakres i sposób świadczenia usługi;
4)
sposoby i terminy wnoszenia przez klienta opłat i prowizji związanych z usługą oraz sposób i tryb określania ich wysokości;
5)
sposób postępowania towarzystwa, w przypadku gdy klient nie dostarcza środków pieniężnych w terminach określonych w umowie lub w przepisach odrębnych;
6)
sposób zabezpieczania interesów towarzystwa w przypadku niewykonania zobowiązań przez klienta oraz sposoby zaspokajania roszczeń towarzystwa;
7)
zakres odpowiedzialności towarzystwa za szkody powstałe wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania przez towarzystwo zobowiązań wynikających z umowy;
8)
sposób, tryb i terminy przekazywania klientowi informacji dotyczących świadczonej na jego rzecz usługi oraz zakres tych informacji;
9)
zasady powierzania przez towarzystwo podmiotowi trzeciemu wykonywania poszczególnych czynności w ramach wykonania usługi, jeżeli powierzanie jest przewidziane;
10)
sposób i terminy załatwiania reklamacji składanych przez klienta;
11)
tryb i warunki odstąpienia od umowy, jej wypowiedzenia i rozwiązania;
12)
tryb, terminy i warunki zmiany regulaminu oraz sposób informowania klienta o tych zmianach.
3. 
Przez zakres i sposób świadczenia usługi, o których mowa w ust. 2 pkt 3, rozumie się w szczególności wskazanie:
1)
formy składanych przez klienta zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych;
2)
sposobu, trybu oraz zasad przyjmowania i przekazywania zleceń;
3)
sposobu, trybu oraz zasad kojarzenia przez towarzystwo dwóch lub więcej podmiotów w celu doprowadzenia do zawarcia transakcji między tymi podmiotami, w przypadku gdy usługa świadczona przez towarzystwo obejmuje takie czynności.
4. 
W przypadku zmiany regulaminu towarzystwo informuje klienta o treści zmiany w takim terminie, aby klient mógł wypowiedzieć umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, a rozwiązanie umowy nastąpiło przed dniem wejścia w życie zmian.
5. 
Wymogu opracowania regulaminu usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych nie stosuje się w przypadku, gdy towarzystwo zawiera umowy wyłącznie z:
1)
klientem profesjonalnym, chyba że jest on przez towarzystwo traktowany jak klient detaliczny;
2)
klientem detalicznym w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
6. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 5, sposób świadczenia przez towarzystwo na rzecz klienta usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, w tym prawa i obowiązki towarzystwa i klienta, a także warunki rozwiązywania umowy, o której mowa w ust. 1, określa umowa z klientem.
§  67. 
1. 
Towarzystwo przyjmuje zlecenia zawierające w szczególności:
1)
dane ustalone z klientem, umożliwiające jednoznaczną identyfikację klienta;
2)
datę i czas wystawienia;
3)
rodzaj i liczbę instrumentów finansowych będących przedmiotem zlecenia;
4)
przedmiot zlecenia;
5)
określenie ceny;
6)
oznaczenie terminu ważności zlecenia;
7)
podpis klienta lub jego pełnomocnika, z zastrzeżeniem ust. 2 - w przypadku zleceń w postaci papierowej.
2. 
Towarzystwo potwierdza klientowi przyjęcie zlecenia.
3. 
Jeżeli w jednym dokumencie zamieszczono więcej niż jedno zlecenie, powinien on zawierać wyraźne określenie liczby zleceń. W takim przypadku wystarczające jest złożenie jednego podpisu klienta lub jego pełnomocnika.
4. 
W przypadku zlecenia umożliwiającego wystawienie na jego podstawie więcej niż jednego zlecenia brokerskiego lub innego zlecenia lub oferty przekazywanych na odpowiedni rynek, zamiast liczby instrumentów finansowych można podać maksymalną łączną wartość transakcji będących wynikiem wykonania tego zlecenia.
5. 
Zlecenie może zawierać dodatkowe warunki jego wykonania, jeżeli nie są one sprzeczne z odrębnymi przepisami i regulaminami przeprowadzania transakcji na rynku, na który jest przekazywane. W szczególności dotyczy to zlecenia umożliwiającego wystawianie na jego podstawie więcej niż jednego zlecenia brokerskiego lub innego zlecenia lub oferty przekazywanych na odpowiedni rynek.
6. 
Zlecenie powinno zawierać odpowiednie oznaczenia pozwalające na odróżnienie go od innych zleceń, jeżeli zawiera klauzulę umożliwiającą wystawianie na podstawie zlecenia więcej niż jednego zlecenia brokerskiego lub innego zlecenia lub oferty przekazywanych na odpowiedni rynek.
7. 
W przypadku gdy zlecenie składane jest przez pełnomocnika klienta, powinno ono również zawierać wskazanie danych umożliwiających jednoznaczną identyfikację osoby składającej zlecenie.
8. 
Przepisów ust. 1 nie stosuje się, jeżeli uniemożliwiają to przepisy lub zasady regulujące obrót instrumentami finansowymi, których dotyczy zlecenie lub dyspozycja i charakter usługi, w ramach której przyjmowane są zlecenia lub dyspozycje.
9. 
Obowiązek potwierdzenia klientowi przyjęcia, o którym mowa w ust. 2, nie ma zastosowania do zleceń składanych za pośrednictwem telefonu.
§  68. 
1. 
Towarzystwo świadczące usługi przyjmowania i przekazywania zleceń może za zgodą klienta na zasadach określonych w umowie doprowadzić do zawarcia transakcji pomiędzy inwestorami poza rynkiem zorganizowanym.
2. 
Zgoda, o której mowa w ust. 1, może być udzielona w sposób ogólny lub w odniesieniu do poszczególnych transakcji.
3. 
Zlecenie, o którym mowa w ust. 1, może nie zawierać wskazania ceny lub liczby instrumentów finansowych będących przedmiotem zlecenia.