Oddział 2 - Grupy podmiotów rynku funduszy inwestycyjnych - Sposób, szczegółowy zakres i terminy przekazywania do Narodowego Banku Polskiego danych niezbędnych do ustalania polityki pieniężnej, okresowych ocen sytuacji pieniężnej państwa oraz analiz ryzyka systemowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.1786

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 2016 r.

Oddział  2

Grupy podmiotów rynku funduszy inwestycyjnych

§  9. 
1. 
Towarzystwo przekazuje raport sprawozdawczy, w którym klasyfikuje fundusz inwestycyjny lub subfundusze wydzielone w funduszu inwestycyjnym, którymi zarządza, według kryterium polityki inwestycyjnej, do jednej z następujących grup:
1)
fundusze hedgingowe;
2)
subfundusze hedgingowe;
3)
fundusze nieruchomości;
4)
subfundusze nieruchomości;
5)
fundusze akcyjne;
6)
subfundusze akcyjne;
7)
fundusze dłużnych papierów wartościowych;
8)
subfundusze dłużnych papierów wartościowych;
9)
fundusze zrównoważone;
10)
subfundusze zrównoważone;
11)
fundusze stabilnego wzrostu;
12)
subfundusze stabilnego wzrostu;
13)
fundusze pozostałe;
14)
subfundusze pozostałe.
2. 
Fundusz inwestycyjny lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz hedgingowy, jeżeli zgodnie ze statutem lub prowadzoną polityką inwestycyjną spełnia łącznie następujące warunki:
1)
prowadzi politykę inwestycyjną uwzględniającą co najmniej dwa spośród poniższych kryteriów:
a)
stosuje zaawansowane techniki inwestycyjne, mające na celu osiąganie dodatniego wyniku inwestycyjnego, niezależnie od tendencji rynkowych,
b)
systematycznie korzysta z mechanizmów pozwalających na generowanie dużych zysków przy relatywnie małych zainwestowanych środkach własnych, poprzez zaciąganie kredytów lub pożyczek o znacznym udziale w aktywach funduszu lub poprzez wykorzystanie instrumentów pochodnych, lub poprzez zastosowanie innych technik inwestycyjnych, przy czym łączna ekspozycja funduszu przy uwzględnieniu stosowania tych mechanizmów istotnie przewyższa wartość aktywów funduszu,
c)
wykorzystuje w dużym stopniu krótką sprzedaż instrumentów finansowych;
2)
towarzystwo zarządzające funduszem pobiera wynagrodzenie za zarządzanie, uzależnione od wyników inwestycyjnych funduszu.
3. 
Do grupy funduszy lub subfunduszy hedgingowych zalicza się w szczególności fundusze funduszy hedgingowych.
4. 
Jeżeli fundusz inwestycyjny lub subfundusz nie spełnia warunków określonych w ust. 2 lub 3, zaliczenie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych do grupy, o której mowa w ust. 1 pkt 3-14, następuje na podstawie:
1)
kryterium podstawowego, które stanowi postanowienie w statucie funduszu inwestycyjnego, wskazujące rodzaj funduszu lub subfunduszu lub takie określenie zasad polityki inwestycyjnej, które umożliwia jednoznaczne zdefiniowanie rodzaju funduszu lub subfunduszu;
2)
kryterium pomocniczego, które stanowią zadeklarowane w statucie funduszu inwestycyjnego limity inwestycyjne, z zastrzeżeniem ust. 8-14.
5. 
Kryterium pomocnicze stosuje się w przypadku, jeżeli nie jest możliwe zastosowanie kryterium podstawowego. W przypadku niezgodności klasyfikacji dokonanej na podstawie kryterium podstawowego i pomocniczego stosuje się kryterium podstawowe.
6. 
Za minimalny limit inwestycyjny przyjmuje się deklarowany przez fundusz inwestycyjny w statucie minimalny udział aktywów, które podmiot rynku funduszy inwestycyjnych inwestuje w jeden typ lokat.
7. 
Za maksymalny limit inwestycyjny przyjmuje się deklarowany przez fundusz inwestycyjny w statucie maksymalny udział aktywów, które podmiot rynku funduszy inwestycyjnych inwestuje w jeden typ lokat.
8. 
Fundusz inwestycyjny lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz nieruchomości, jeżeli statut funduszu inwestycyjnego ustala minimalny limit inwestycji bezpośrednich lub pośrednich w nieruchomości na poziomie co najmniej 50% aktywów. Przez inwestycje pośrednie w nieruchomości rozumie się nabycie akcji lub udziałów spółek, których przedmiotem działalności jest kupno lub sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, przy czym nabyte akcje lub udziały stanowią co najmniej 50% kapitału zakładowego spółki i nie są przedmiotem obrotu na rynku regulowanym.
9. 
Fundusz inwestycyjny lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz akcyjny, jeżeli statut funduszu inwestycyjnego ustala minimalny limit inwestycyjny dla akcji lub udziałów, z wyjątkiem określonych w ust. 8, na poziomie wyższym niż 50% aktywów.
10. 
Fundusz inwestycyjny lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz dłużnych papierów wartościowych, jeżeli statut funduszu inwestycyjnego ustala minimalny limit inwestycyjny dla dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego na poziomie wyższym niż 50% aktywów.
11. 
Fundusz inwestycyjny lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz zrównoważony, jeżeli statut funduszu inwestycyjnego ustala minimalne limity inwestycyjne funduszu lub subfunduszu w akcje, inne udziałowe instrumenty finansowe lub udziały, z wyjątkiem określonych w ust. 8, w przedziale od powyżej 20% do 50% aktywów włącznie, a maksymalny limit inwestycyjny funduszu lub subfunduszu w akcje, inne udziałowe instrumenty finansowe lub udziały, z wyjątkiem określonych w ust. 8, w przedziale od powyżej 40% do 70% aktywów włącznie. Minimalne limity inwestycyjne dla pozostałych typów lokat nie przekraczają 50% aktywów.
12. 
Fundusz inwestycyjny lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz stabilnego wzrostu, jeżeli statut funduszu inwestycyjnego ustala minimalne limity inwestycyjne funduszu lub subfunduszu w akcje, inne udziałowe instrumenty finansowe lub udziały, z wyjątkiem określonych w ust. 8, w przedziale od powyżej 20% do 40% aktywów włącznie, a maksymalny limit inwestycyjny funduszu lub subfunduszu w akcje, inne udziałowe instrumenty finansowe lub udziały, z wyjątkiem określonych w ust. 8, nie przekracza 40% aktywów. Minimalne limity inwestycyjne dla pozostałych typów lokat nie przekraczają 50% aktywów.
13. 
Jeżeli w statucie funduszu inwestycyjnego nie zostały zadeklarowane limity inwestycyjne, o których mowa w ust. 8-12, a postanowienia statutu jednoznacznie wskazują, że spełniony jest jeden z warunków określonych w ust. 8-12, fundusz inwestycyjny lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio, zgodnie z ust. 8-12.
14. 
Fundusze inwestycyjne lub subfundusze, które nie spełniają warunków określonych w ust. 2 i 3 albo w ust. 8-13, klasyfikuje się jako fundusze lub subfundusze pozostałe.
15. 
Fundusz funduszy klasyfikuje się na podstawie kryterium podstawowego lub pomocniczego, o których mowa w ust. 4. W przypadku zastosowania kryterium pomocniczego fundusz funduszy klasyfikuje się do tej grupy podmiotów rynku funduszy inwestycyjnych, których jednostki uczestnictwa, certyfikaty inwestycyjne lub inne tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania stanowią więcej niż 50% aktywów. W przypadku gdy nie jest możliwe wskazanie takiej grupy, fundusz funduszy klasyfikuje się do grupy funduszy pozostałych.
§  10. 
1. 
Towarzystwo przekazuje raport sprawozdawczy, w którym klasyfikuje fundusz inwestycyjny lub subfundusze wydzielone w funduszu inwestycyjnym, którymi zarządza, do jednej z następujących grup, według kryterium geograficznego alokacji aktywów:
1)
fundusze aktywów krajowych;
2)
subfundusze aktywów krajowych;
3)
fundusze aktywów zagranicznych;
4)
subfundusze aktywów zagranicznych.
2. 
Fundusz inwestycyjny lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz aktywów krajowych albo fundusz lub subfundusz aktywów zagranicznych, na podstawie postanowienia w statucie funduszu inwestycyjnego. Jeżeli postanowienia określają, że udział lokat określonych w art. 147 ust. 1 i 2 ustawy o funduszach, lub instrumentów finansowych, których emitentami lub dysponentami są instytucje krajowe, w wartości aktywów funduszu lub subfunduszu jest większy lub równy 50%, fundusz lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz aktywów krajowych. W pozostałych przypadkach fundusz lub subfundusz kwalifikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz aktywów zagranicznych.