§ 4. - Sposób przygotowania przesłuchania przeprowadzanego w trybie określonym w art. 185a-185c Kodeksu postępowania karnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.1691

Akt utracił moc
Wersja od: 24 czerwca 2023 r.
§  4.  3
1. 
Przed rozpoczęciem przesłuchania sędzia w uzgodnieniu ze świadkiem - a w miarę potrzeby także z biegłym psychologiem - ustala, czy podczas przesłuchania obecność w pokoju przesłuchań osoby, o której mowa w art. 51 § 2 ustawy, lub osoby pełnoletniej wskazanej przez świadka może ograniczać swobodę wypowiedzi świadka.
2. 
Przed rozpoczęciem przesłuchania sędzia informuje o sposobie prowadzenia przesłuchania określonym w niniejszym rozporządzeniu osobę, o której mowa w art. 51 § 2 ustawy, oraz wskazaną przez świadka osobę pełnoletnią.
3. 
Przed rozpoczęciem przesłuchania sędzia, prokurator, obrońca, pełnomocnik:
1)
w porozumieniu z biegłym psychologiem ustalają sposób formułowania zadawanych świadkowi pytań, w szczególności dotyczących sfery intymnej;
2)
ustalają zasady współpracy oraz sposób komunikowania się w toku przesłuchania.
4. 
Biegły psycholog udziela sędziemu, w miarę potrzeby, pomocy w wyjaśnieniu w sposób zrozumiały dla świadka zasad przesłuchania, w tym prawa odmowy składania zeznań, o ile prawo to świadkowi przysługuje, obowiązku mówienia prawdy i faktu utrwalania czynności w formie zapisu obrazu i dźwięku na nośnikach oraz tego, że należy informować sędziego, jeżeli świadek nie rozumie zadawanych pytań, nie zna odpowiedzi na niektóre pytania lub pewnych okoliczności nie pamięta.
5. 
Biegły psycholog udziela sędziemu, w miarę potrzeby, pomocy w formułowaniu pytań do świadka oraz wskazuje sposób reagowania na sytuacje utrudniające przebieg przesłuchania, w szczególności: lęk, strach, płacz lub zdenerwowanie świadka.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 maja 2023 r. (Dz.U.2023.1083) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 czerwca 2023 r.