§ 6. - Sposób prowadzenia rozliczeń oraz bilansowania systemu przesyłowego gazowego w okresie uruchomienia zapasów obowiązkowych gazu ziemnego oraz w okresie wprowadzenia ograniczeń w poborze gazu ziemnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.961

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 maja 2023 r.
§  6. 
1. 
Średnia cena rozliczenia bilansowania jest ustalana odrębnie dla obszaru bilansowania gazu wysokometanowego E i gazu zaazotowanego Lw jako cena stanowiąca średnią ważoną wolumenem ze wszystkich transakcji zawartych w danej dobie gazowej na giełdzie towarowej w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 380) lub na rynku organizowanym przez podmiot prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rynek regulowany w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 646 i 825), w ramach rynku, na którym obrót gazem ziemnym jest prowadzony w dniu jego dostawy (indeks dla rynku dnia bieżącego gazu ziemnego dla krajowego systemu przesyłowego odpowiednio gazu wysokometanowego i gazu zaazotowanego).
2. 
W przypadku braku możliwości ustalenia średniej ceny rozliczenia bilansowania w sposób określony w ust. 1, do rozliczenia bilansowania przyjmuje się cenę ustaloną na podstawie ostatnio opublikowanego indeksu dla rynku dnia bieżącego gazu ziemnego dla krajowego systemu przesyłowego odpowiednio gazu wysokometanowego i gazu zaazotowanego na giełdzie towarowej lub na rynku organizowanym, o których mowa w ust. 1.
3. 
Do czasu opublikowania pierwszej niezerowej wartości indeksu dla rynku dnia bieżącego gazu ziemnego dla krajowego systemu przesyłowego gazu zaazotowanego średnia cena rozliczenia bilansowania w obszarze bilansowania gazu zaazotowanego jest równa cenie stanowiącej średnią ważoną wolumenem ze wszystkich transakcji zakupu tego gazu przez operatora systemu przesyłowego gazowego lub operatora systemu połączonego gazowego w poprzednim miesiącu gazowym.