Sposób prowadzenia rejestru uczelni niepaństwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.12.53

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lutego 1991 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 25 stycznia 1991 r.
w sprawie sposobu prowadzenia rejestru uczelni niepaństwowych.

Na podstawie art. 16 ust. 6 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385) zarządza się, co następuje:
Rejestr uczelni niepaństwowych, tworzonych na podstawie ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385), zwanej dalej "ustawą", prowadzi się w księdze rejestrowej według określonego wzoru.
Księga rejestrowa składa się z następujących rubryk:

- rubryka pierwsza - liczba porządkowa wpisu,

- rubryka druga - data wpisu,

- rubryka trzecia - nazwa i siedziba uczelni,

- rubryka czwarta - ogólny kierunek działalności uczelni,

- rubryka piąta - termin rozpoczęcia działalności i okres ważności zezwolenia,

- rubryka szósta - imię i nazwisko (lub nazwa) oraz adres założyciela,

- rubryka siódma - informacje o wielkości oraz rodzajach środków finansowych i rzeczowych przeznaczonych na założenie i funkcjonowanie uczelni,

- rubryka ósma - informacje o połączeniu, przekształceniu, zawieszeniu działalności lub likwidacji uczelni, a także inne informacje o działalności uczelni,

- rubryka dziewiąta - cyfrowy identyfikator uczelni nadany w systemie informacji statystycznej.

Uczelnię niepaństwową wpisuje się do księgi rejestrowej pod oddzielną pozycją.
Wniosek o wpis do rejestru powinien zawierać dokładne dane potrzebne do wypełnienia poszczególnych rubryk rejestru. Do wniosku dołącza się dokumenty mające stanowić podstawę wpisu, a w szczególności zezwolenie Ministra Edukacji Narodowej, akt założycielski i pierwszy statut na okres roku lub wniosek o jego nadanie przez Ministra Edukacji Narodowej.
Dla każdej uczelni niepaństwowej prowadzi się oddzielne akta rejestrowe, obejmujące dokumenty, które stanowią podstawę wpisu do rejestru, oraz inne dokumenty powstające w toku działalności uczelni, zwłaszcza statut nadany zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy, a także informacje przekazywane na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy.
1.
Podstawą decyzji zarządzającej wpis do rejestru są wyłącznie dokumenty złożone do akt rejestrowych. W decyzji zarządzającej wpis do rejestru określa się dosłowną treść wpisu oraz rubrykę rejestru, w której wpis ma być dokonany.
2.
W treści wpisu można powołać się na dokument złożony do akt postępowania rejestrowego. Dokument ten uważa się wówczas za objęty treścią wpisu.
Przepisy dotyczące dokonania wpisu stosuje się odpowiednio do wykreślenia wpisu.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.