§ 10. - Sposób prowadzenia przez publiczne szkoły i placówki artystyczne dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.2474

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 września 2019 r.
§  10. 
1. 
Dzienniki, o których mowa w § 3 i § 4, mogą być prowadzone także w postaci elektronicznej.
2. 
Za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą lub placówką dzienniki, o których mowa w § 3 i § 4, mogą być prowadzone wyłącznie w postaci elektronicznej.
3. 
Prowadzenie dziennika w postaci elektronicznej, zwanego dalej "dziennikiem elektronicznym", wymaga:
1)
zachowania selektywności dostępu do danych stanowiących dziennik elektroniczny odpowiednio do przydzielonych uprawnień;
2)
zabezpieczenia danych stanowiących dziennik elektroniczny przed dostępem osób nieuprawnionych;
3)
zabezpieczenia danych stanowiących dziennik elektroniczny przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub utratą;
4)
rejestrowania historii zmian i ich autorów;
5)
umożliwienia bezpłatnego wglądu rodzicom do dziennika elektronicznego w zakresie ograniczonym do danych dotyczących ich dzieci.
4. 
System informatyczny służący do prowadzenia dzienników elektronicznych powinien:
1)
uwzględniać standardy WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines), które zostały określone w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących działania publiczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 570), co najmniej na poziomie AA;
2)
umożliwiać eksport danych do formatu XML oraz
3)
umożliwiać wydruk dzienników, o których mowa w § 3 i § 4, lub wydruk danych z tych dzienników w postaci papierowej.
5. 
W przypadku prowadzenia dzienników, o których mowa w § 3 i § 4, wyłącznie w postaci elektronicznej wpisanie przez nauczyciela w dzienniku elektronicznym tematu zajęć jest równoznaczne z potwierdzeniem przez nauczyciela przeprowadzenia tych zajęć.
6. 
W terminie 10 dni od dnia zakończenia roku szkolnego, a w przypadku szkół policealnych - w terminie 10 dni od dnia zakończenia semestru, dane stanowiące dziennik elektroniczny zapisuje się na informatycznym nośniku danych, według stanu odpowiednio na dzień zakończenia roku szkolnego lub na dzień zakończenia semestru oraz opatruje się go kwalifikowanym podpisem elektronicznym dyrektora szkoły.
7. 
Szkoła prowadząca dziennik elektroniczny ma obowiązek przechowywania dziennika elektronicznego w sposób gwarantujący nienaruszalność integralności oraz zapewniający możliwość odczytania danych stanowiących dziennik elektroniczny w okresie przewidzianym dla przechowywania dzienników, o których mowa w § 3 i § 4.