Sposób powoływania i zasady wynagradzania członków komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz lekarzy działających w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.3.18

Akt utracił moc
Wersja od: 22 kwietnia 1989 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 10 stycznia 1984 r.
w sprawie sposobu powoływania i zasad wynagradzania członków komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz lekarzy działających w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego. *

Na podstawie art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 267) zarządza się, co następuje:
1.
Członków obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, zwanych dalej "komisjami lekarskimi", powołuje i odwołuje dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem", przy czym:
1)
lekarzy - na wniosek lekarza - wojewódzkiego inspektora inwalidzkiego,
2)
przedstawicieli Zakładu - na wniosek kierownika wydziału orzecznictwa, inwalidzkiego oddziału Zakładu,
3)
innych członków - na wniosek organów lub instytucji, których są przedstawicielami.
2.
Dyrektor oddziału Zakładu powołuje i odwołuje przewodniczącego obwodowej komisji lekarskiej na wniosek lekarza - wojewódzkiego inspektora orzecznictwa inwalidzkiego.
1.
Przewodniczących wojewódzkich komisji lekarskich, lekarzy - wojewódzkich inspektorów orzecznictwa inwalidzkiego oraz lekarzy - inspektorów orzecznictwa inwalidzkiego powołuje i odwołuje prezes Zakładu na wniosek dyrektora oddziału Zakładu.
2.
Na stanowisko lekarza - wojewódzkiego inspektora orzecznictwa inwalidzkiego i lekarza - inspektora orzecznictwa inwalidzkiego może być powołany tylko specjalista II stopnia, mający doświadczenie w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego.
3.
Stosunek pracy z lekarzami, o których mowa w § 1 i 2, nawiązuje się przez zawarcie umowy o pracę z oddziałem Zakładu.
1. 1
(skreślony).
2.
Stosunek pracy z lekarzami, o których mowa w § 1 i 2,nawiązuje się przez zawarcie umowy o pracę z oddziałem Zakładu.
1.
Członkowie obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 i 3, oraz lekarze zastępujący członków komisji lekarskich biorą udział w posiedzeniach komisji lekarskich na podstawie umowy zlecenia.
2.
Umowy zlecenia z osobami, o których mowa w ust. 1, zawiera dyrektor oddziału Zakładu.
Członkowie komisji lekarskich oraz lekarze działający na podstawie umowy o pracę wynagradzani są na podstawie odrębnych przepisów.
1. 2
Członkom komisji lekarskich nie będących lekarzami, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 i 3, za każdą sprawę rozpatrzoną z ich udziałem przez komisję lekarską przysługuje wynagrodzenie w wysokości 1 gr.
2.
Lekarzom zastępującym członków komisji lekarskich, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, za każdą sprawę rozpatrzoną z ich udziałem przez komisję lekarską przysługuje wynagrodzenie w wysokości:
1)
od 1 do 2 gr. w obwodowej komisji lekarskiej,
2)
od 1 do 2 gr. w obwodowej specjalistycznej komisji lekarskiej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej,
3.
Wynagrodzenie w wysokościach określonych w ust. 2 otrzymują również lekarze-członkowie komisji lekarskich, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3.
1. 3
Lekarze specjaliści nie będący członkami komisji lekarskich, którym komisja lekarska zleci przeprowadzenie badań specjalistycznych lub którzy na zlecenie komisji biorą udział w jej posiedzeniu, a także lekarze specjaliści opracowujący pisemne opinie na potrzeby organów sprawujących nadzór nad działalnością komisji lekarskich otrzymują wynagrodzenie w wysokości od 3 do 6 gr. za jedno badanie lub za udział w rozpatrywaniu jednej sprawy albo za opracowanie jednej opinii.
2. 4
Lekarze specjaliści, nie będący członkami komisji lekarskich, mający tytuł naukowy profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego albo stopień naukowy doktora habilitowanego za wykonanie zlecenia, o którym mowa w ust. 1, otrzymują wynagrodzenie w wysokości od 4 do 8 gr. za jedno badanie lub udział w rozpatrywaniu jednej sprawy albo za opracowanie jednej opinii.
3. 5
Jeżeli charakter sprawy wymaga orzeczenia uzasadnionego naukowo, dyrektor oddziału Zakładu, na wniosek lekarza - wojewódzkiego inspektora sanitarnego orzecznictwa inwalidzkiego, może przyznać lekarzom, o których mowa w ust. 2, wynagrodzenie w wysokości do 15 gr. za jedno badanie lub za udział w rozpatrywaniu jednej sprawy albo opracowanie jednej opinii.
Lekarzom przeprowadzającym na potrzeby komisji lekarskich badania chorych w domu przysługuje wynagrodzenie w wysokości od 3 do 10 gr. za jedno badanie.
1.
Prezes Zakładu może w szczególnie uzasadnionych wypadkach przyznać wynagrodzenie wyższe od określonego w § 6 i 7 ust. 1 i 2 oraz w § 8, nie więcej jednak niż o 25%.
2.
Prezes Zakładu może w szczególnie uzasadnionych wypadkach przyznać wynagrodzenie wyższe od określonego w § 7 ust. 3, nie więcej jednak niż o 100% za wydanie naukowo uzasadnionej opinii o stanie zdrowia, poprzedzonej obserwacją szpitalną lub kliniczną.
Lekarzom, którzy w związku z działalnością komisji lekarskich wykonują prace wymagające wyjazdu poza miejsce ich zamieszkania lub pracy zawodowej, przysługuje prawo do diet oraz zwrotu kosztów podróży i noclegu, zgodnie z przepisami w sprawie diet i innych należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju.
Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 20 grudnia 1978 r. w sprawie zasad powoływania i wynagradzania członków komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz lekarzy działających w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego (Dz. U z 1979 r. Nr 1, poz.6).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Występujące w tekście wartości pieniężne zostały podane po ich przeliczeniu zgodnie z art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).
1 § 3 ust. 1 skreślony przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 kwietnia 1989 r. (Dz.U.89.22.121) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 kwietnia 1989 r.
2 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 października 1987 r. (Dz.U.87.32.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 1987 r.
3 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 5 października 1987 r. (Dz.U.87.32.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 1987 r.
4 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 5 października 1987 r. (Dz.U.87.32.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 1987 r.
5 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 5 października 1987 r. (Dz.U.87.32.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 1987 r.
6 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 października 1987 r. (Dz.U.87.32.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 1987 r.