Rozdział 4 - Zatrzymywanie osób - Sposób postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.242.1773

Akt utracił moc
Wersja od: 27 grudnia 2007 r.

Rozdział  4

Zatrzymywanie osób

§  12. 
1. 
Funkcjonariusz przy zatrzymaniu osoby:
1)
informuje o obowiązku zastosowania się do wydawanych poleceń, a także o możliwości użycia środków przymusu bezpośredniego w przypadku niepodporządkowania się wydanym poleceniom lub próby ucieczki;
2)
sprawdza, czy osoba zatrzymana posiada przy sobie broń lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia albo przedmioty mogące stanowić dowody w postępowaniu lub podlegające przepadkowi;
3)
odbiera osobie zatrzymanej broń i przedmioty, o których mowa w pkt 2;
4)
ustala tożsamość osoby zatrzymanej.
2. 
W przypadku zatrzymywania osoby, co do której z posiadanych informacji lub okoliczności faktycznych wynika, że może posiadać broń palną lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia albo przedmioty mogące stanowić dowody w postępowaniu lub podlegające przepadkowi, funkcjonariusz, przystępując do zatrzymania, poprzedza je okrzykiem "Straż Graniczna", a następnie w kolejności:
1)
sprawdza, czy osoba zatrzymana posiada przy sobie broń lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia albo przedmioty mogące stanowić dowody w postępowaniu lub podlegające przepadkowi;
2)
odbiera osobie zatrzymanej broń i przedmioty, o których mowa w pkt 1;
3)
wykonuje czynności, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2;
4)
informuje o obowiązku podporządkowania się wydawanym poleceniom, a także o możliwości użycia środków przymusu bezpośredniego w przypadku niepodporządkowania się wydanym poleceniom lub próby ucieczki.
§  13. 
Funkcjonariusz udziela osobie zatrzymanej pierwszej pomocy medycznej oraz zapewnia przeprowadzenie badań lekarskich w trybie, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 czerwca 2002 r. w sprawie trybu przeprowadzania badań lekarskich osób zatrzymanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. Nr 98, poz. 893).
§  14. 
1. 
Po dokonaniu zatrzymania funkcjonariusz niezwłocznie wykonuje następujące czynności:
1)
poucza osobę zatrzymaną o prawie:
a)
wniesienia w terminie 7 dni od dnia dokonania czynności zażalenia na zatrzymanie do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zatrzymania lub prowadzenia postępowania,
b)
żądania powiadomienia o zatrzymaniu osoby najbliższej lub innej wskazanej przez zatrzymanego, pracodawcy, szkoły lub uczelni,
c)
nawiązania w dostępnej formie kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym, a także bezpośredniej z nim rozmowy w obecności funkcjonariusza,
d)
nawiązania w dostępnej formie kontaktu z właściwym urzędem konsularnym lub przedstawicielstwem dyplomatycznym, jeżeli osoba zatrzymana jest cudzoziemcem;
2)
wysłuchuje osobę zatrzymaną;
3)
sporządza protokół zatrzymania osoby;
4)
doręcza osobie zatrzymanej, za potwierdzeniem, kopię protokołu zatrzymania;
5)
w razie potrzeby podejmuje czynności mające na celu realizację uprawnień osoby zatrzymanej, o których mowa w pkt 1;
6)
powiadamia właściwego prokuratora o zatrzymaniu osoby;
7)
powiadamia o zatrzymaniu dowódcę jednostki wojskowej, w razie uzyskania wiadomości, że osoba zatrzymana jest żołnierzem;
8)
sporządza notatkę urzędową zawierającą opis okoliczności zatrzymania, czasu i miejsca dokonania czynności, danych osoby zatrzymanej oraz innych czynności służbowych wykonanych w związku z tym zatrzymaniem.
2. 
Jeżeli zachowanie osoby zatrzymanej wskazuje na to, że jest ona pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka albo z innych powodów ma zakłóconą świadomość, czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5, wykonuje się po ustaniu tych przyczyn.
3. 
Wzór protokołu zatrzymania określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  15. 
W razie wniesienia przez osobę zatrzymaną zażalenia na zatrzymanie lub na jego sposób funkcjonariusz niezwłocznie przekazuje właściwemu sądowi lub prokuratorowi kopię protokołu zatrzymania osoby wraz z materiałami uzasadniającymi zatrzymanie.
§  16. 
1. 
Czas zatrzymania liczy się od chwili faktycznego pozbawienia wolności, chociażby poinformowanie o zatrzymaniu nastąpiło później.
2. 
Osobę zatrzymaną w razie potrzeby umieszcza się w pomieszczeniu jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub jednostki Policji przeznaczonym dla osób zatrzymanych, które jest wyposażone i zabezpieczone w sposób zapewniający bezpieczeństwo tym osobom oraz realizację celu zatrzymania.
3. 
Osobę zatrzymaną umieszcza się w pomieszczeniu jednostki Policji przeznaczonym dla osób zatrzymanych w szczególności w przypadku, gdy jest to uzasadnione odległością od siedziby najbliższej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej wyposażonej w takie pomieszczenia lub charakteru czynności, które będą podejmowane wobec osoby zatrzymanej.
4. 
Każdy przypadek zatrzymania dokumentuje się w ewidencji osób zatrzymanych, prowadzonej w jednostce, o której mowa w ust. 2.
§  17. 
1. 
Osobę zatrzymaną zwalnia się natychmiast:
1)
gdy ustała przyczyna zatrzymania;
2)
na polecenie sądu lub prokuratora;
3)
jeżeli otrzymał zaświadczenie lekarskie, z którego wynika istnienie przeciwwskazań medycznych do zatrzymania;
4)
upływu czasu zatrzymania.
2. 
Osobę zatrzymaną zwalnia się także, jeżeli w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania nie przekazano jej do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania lub o zastosowanie aresztu w celu wydalenia albo o umieszczenie w strzeżonym ośrodku.
3. 
Osobę zatrzymaną zwalnia się również wtedy, gdy w ciągu 24 godzin od przekazania jej do dyspozycji sądu nie doręczono jej postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania lub o zastosowaniu aresztu w celu wydalenia albo o umieszczeniu w strzeżonym ośrodku.