Rozdział 5 - Kontrola osobista, przeglądanie zawartości bagaży i sprawdzanie ładunków w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego - Sposób postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień Policji oraz wzory dokumentów stosowanych w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.25.204

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lutego 2005 r.

Rozdział  5

Kontrola osobista, przeglądanie zawartości bagaży i sprawdzanie ładunków w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego

§  16.
1.
Osoba, która ma być poddana kontroli osobistej, może żądać obecności przy tej czynności osoby wskazanej przez siebie.
2.
Policjant spełnia żądanie, o którym mowa w ust. 1, jeżeli nie utrudni to lub nie uniemożliwi przeprowadzenia kontroli osobistej.
3.
Policjant może przybrać osobę trzecią do obecności przy kontroli osobistej, jeżeli uzna to za konieczne do uzyskania właściwego rezultatu kontroli.
§  17.
Kontrolę osobistą powinien przeprowadzać, w miarę możliwości, policjant tej samej płci, co osoba kontrolowana, w pomieszczeniu niedostępnym na czas kontroli dla osób postronnych.
§  18.
1.
Policjant przegląda zawartość bagaży lub sprawdza ładunek znajdujący się w portach, na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, wodnego i powietrznego w obecności posiadacza bagaży lub ładunku albo przedstawiciela przewoźnika, spedytora lub agenta morskiego.
2.
Policjant przegląda zawartość bagażu lub sprawdza ładunek przyjęty do przewozu wyłącznie w obecności przedstawiciela przewoźnika, spedytora lub agenta morskiego.
3.
W przypadku braku możliwości zapewnienia natychmiastowej obecności osób, o których mowa w ust. 1 i 2, policjant może przejrzeć zawartość bagaży lub sprawdzić ładunek bez ich obecności, jeżeli z posiadanych informacji wynika, że zwłoka może spowodować zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, lub gdy istnieje uzasadniona obawa zniszczenia bądź utracenia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub które podlegają zajęciu w postępowaniu karnym.
§  19.
1.
Policjant dokumentuje czynności służbowe, o których mowa w § 16-18, w notatniku służbowym, określając datę, czas, miejsce i przyczynę przeprowadzenia czynności, dane dotyczące osób objętych czynnościami oraz w nich uczestniczących oraz rodzaj i wynik czynności.
2.
Na żądanie osoby poddanej kontroli osobistej albo przedstawiciela właściciela, przewoźnika, spedytora lub agenta morskiego policjant sporządza protokół przeprowadzonych czynności, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia.