Sposób ogłaszania o postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zapraszania do udziału w rokowaniach, składania ofert, powoływania i odwoływania komisji konkursowej oraz jej zadania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.55.493

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 2003 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 25 marca 2003 r.
w sprawie sposobu ogłaszania o postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zapraszania do udziału w rokowaniach, składania ofert, powoływania i odwoływania komisji konkursowej oraz jej zadań

Na podstawie art. 78 ust. 5 ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391) zarządza się, co następuje:
1.
Narodowy Fundusz Zdrowia, zwany dalej "zamawiającym", ogłoszenie o konkursie ofert albo ogłoszenie o rokowaniach zamieszcza na tablicy ogłoszeń w siedzibie oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej "oddziałem", na stronie internetowej oddziału oraz w siedzibie właściwych miejscowo okręgowych izb zrzeszających zawody medyczne. Zamawiający może opublikować ogłoszenie w inny sposób, w szczególności w lokalnym dzienniku prasowym.
2.
Zamawiający wraz z ogłoszeniem o rokowaniach wysyła zaproszenie do rokowań.
3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "postępowaniu", należy przez to rozumieć konkurs ofert lub rokowania.
1.
W ogłoszeniu o konkursie ofert określa się:
1)
nazwę i siedzibę zamawiającego;
2)
przedmiot konkursu ofert oraz jego wartość;
3)
kwalifikacje wymagane od podmiotów ubiegających się o zawarcie umowy;
4)
miejsce i termin, w którym można zapoznać się ze szczegółowymi warunkami konkursu ofert oraz szczegółowymi materiałami informacyjnymi o przedmiocie konkursu ofert; termin nie może być krótszy niż 7 dni od dnia ogłoszenia;
5)
miejsce i termin składania ofert, nie krótszy niż 14 dni od dnia ogłoszenia;
6)
miejsce i termin otwarcia ofert;
7)
miejsce i termin ogłoszenia rozstrzygnięcia konkursu ofert;
8)
zastrzeżenie o prawie do odwołania konkursu ofert oraz do przedłużenia terminu składania ofert i terminu ogłoszenia rozstrzygnięcia konkursu ofert;
9)
informację o możliwości składania skarg, protestów i odwołań.
2.
W ogłoszeniu o rokowaniach określa się:
1)
nazwę i siedzibę zamawiającego;
2)
przedmiot rokowań oraz jego wartość;
3)
kwalifikacje wymagane od podmiotów ubiegających się o zawarcie umowy;
4)
miejsce i termin ogłoszenia rozstrzygnięcia rokowań;
5)
nazwę i adres zamieszkania albo adres siedziby podmiotów zaproszonych do rokowań.
3.
W zaproszeniu do rokowań należy zamieścić informacje, o których mowa w ust. 2, a ponadto określić w szczególności:
1)
miejsce i termin, w którym można zapoznać się ze szczegółowymi warunkami dotyczącymi przedmiotu rokowań oraz szczegółowymi materiałami informacyjnymi o przedmiocie rokowań; termin nie może być krótszy niż 7 dni od dnia ogłoszenia;
2)
miejsce i termin składania ofert nie krótszy niż 7 dni od dnia ogłoszenia;
3)
miejsce i termin przeprowadzenia rokowań;
4)
zastrzeżenie o prawie do odwołania rokowań oraz do zmiany terminu przeprowadzenia rokowań i terminu ogłoszenia rozstrzygnięcia rokowań;
5)
informację o możliwości składania skarg, protestów i odwołań.
Zamawiający przygotowuje wzór lub formularz oferty, a oferent składa ofertę zgodnie z tym wzorem lub formularzem.
1.
Oferty składa się, pod rygorem odrzucenia, w formie pisemnej, w zamkniętych kopertach lub paczkach w miejscu i czasie określonym w ogłoszeniu o konkursie ofert albo zaproszeniu do rokowań.
2.
Wszelkie oświadczenia i zawiadomienia składane przez zamawiającego i podmioty biorące udział w postępowaniu wymagają formy pisemnej.
3.
Za zachowanie formy pisemnej uważa się także zapis treści czynności w protokole przeprowadzenia postępowania.
1.
W celu przeprowadzenia postępowania zamawiający powołuje komisję w składzie co najmniej 3 pracowników oddziału i wyznacza spośród nich przewodniczącego.
2.
Członkiem komisji nie mogą być osoby, które:
1)
są podmiotem ubiegającym się o zawarcie umowy, pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej lub w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli z takim podmiotem, jego przedstawicielem lub pełnomocnikiem albo członkami organów osób prawnych biorących udział w postępowaniu;
2)
pozostają z podmiotem ubiegającym się o zawarcie umowy w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do ich bezstronności, lub w takim stosunku pozostaje ich małżonek.
3.
Członkowie komisji po otwarciu ofert składają oświadczenia, że nie zachodzą wobec nich przesłanki określone w ust. 2.
4.
Wyłączenia członka komisji i powołania nowego członka komisji może dokonać zamawiający z urzędu lub na wniosek członka komisji albo podmiotu ubiegającego się o zawarcie umowy.
1.
W toku postępowania komisja może żądać od podmiotów ubiegających się o zawarcie umowy złożenia wyjaśnień dotyczących przeprowadzanego postępowania.
2.
Komisja ma prawo przeprowadzenia kontroli w celu potwierdzenia prawdziwości i prawidłowości danych zawartych w ofercie, a także zażądać dostarczenia dokumentów potwierdzających dane i informacje przekazane w toku postępowania przez podmioty ubiegające się o zawarcie umowy.
Komisja sporządza protokół z przebiegu postępowania, który powinien zawierać w szczególności:
1)
oznaczenie miejsca i czasu rozpoczęcia oraz zakończenia postępowania;
2)
imiona i nazwiska członków komisji;
3)
wykaz podmiotów ubiegających się o zawarcie umowy;
4)
wskazanie ofert, które zostały odrzucone, wraz z uzasadnieniem;
5)
wnioski i oświadczenia członków komisji oraz podmiotów ubiegających się o zawarcie umowy składane w trakcie postępowania;
6)
wskazanie najkorzystniejszej oferty lub ofert albo ustalenie, że wszystkie oferty zostały odrzucone;
7)
informację o odczytaniu protokołu;
8)
podpisy członków komisji oraz protokolanta.
Zamawiający odwołuje komisję po ogłoszeniu rozstrzygnięcia postępowania. Z dniem odwołania komisja ulega rozwiązaniu.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 27 listopada 1998 r. w sprawie konkursu ofert na zawieranie przez Kasy Chorych umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych (Dz. U. Nr 148, poz. 978 oraz z 1999 r. Nr 63, poz. 726).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2003 r.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).