Sposób i tryb przeprowadzania badań lekarskich osób ujętych przez funkcjonariuszy Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.2590

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 grudnia 2022 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 9 grudnia 2022 r.
w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania badań lekarskich osób ujętych przez funkcjonariuszy Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej

Na podstawie art. 23h ust. 6 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2470) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i tryb przeprowadzania badań lekarskich osoby ujętej przez funkcjonariuszy Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej, zwanego dalej "IWSW", w sposób zapewniający ochronę jej zdrowia;
2)
osoby właściwe do przeprowadzenia badań lekarskich;
3)
przypadki użycia specjalnego środka transportu;
4)
sposób dokumentowania przypadków uniemożliwienia przeprowadzenia badania.
Badanie lekarskie osoby ujętej przeprowadza się po dokonaniu przez funkcjonariusza IWSW niezbędnych czynności związanych z ujęciem, chyba że osoba ta ma widoczne obrażenia ciała lub utraciła przytomność i wymaga udzielenia pierwszej pomocy medycznej.
1. 
Badanie lekarskie osoby ujętej przeprowadza się na podstawie pisemnego wniosku kierownika komórki organizacyjnej IWSW, której funkcjonariusz dokonał ujęcia, lub osoby przez niego upoważnionej.
2. 
Jeżeli zachodzą okoliczności uzasadniające natychmiastowe udzielenie pomocy medycznej, wniosek o przeprowadzenie badania lekarskiego osoby ujętej może być złożony w formie ustnej. Wniosek ten powinien być następnie potwierdzony na piśmie.
1. 
Badanie lekarskie osoby ujętej przeprowadza lekarz Służby Więziennej, a jeżeli nie jest to możliwe - lekarz podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
2. 
Badanie lekarskie osoby ujętej przeprowadza się w sposób zgodny ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, metodami dostępnymi lekarzowi przeprowadzającemu badanie, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością.
1. 
Przewiezienie osoby ujętej do lekarza, o którym mowa w § 4 ust. 1, w celu przeprowadzenia badania lekarskiego zapewnia IWSW.
2. 
Jeżeli stan zdrowia osoby ujętej wymaga użycia do jej przewiezienia specjalnego środka transportu, przewiezienia dokonuje się specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego.
1. 
Po przeprowadzeniu badania lekarskiego lub udzieleniu pomocy medycznej osobie ujętej lekarz wydaje zaświadczenie lekarskie o istnieniu lub braku przeciwwskazań medycznych do ujęcia. Zaświadczenie wydaje się w 3 egzemplarzach.
2. 
W przypadku gdy osoba ujęta uniemożliwia swoim zachowaniem przeprowadzenie badania lekarskiego, funkcjonariusz sporządza notatkę urzędową, w której wskazuje sposób zachowania osoby ujętej oraz odnotowuje imię i nazwisko lekarza, któremu osoba ta uniemożliwiła przeprowadzenie badania.
3. 
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, otrzymuje osoba ujęta, funkcjonariusz IWSW, który dołącza je do pisemnego powiadomienia kierowanego do swojego przełożonego oraz funkcjonariusz Policji lub jednostka Policji, do której doprowadzono osobę ujętą.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 14 grudnia 2022 r.