Rozdział 3 - Warunki i tryb realizacji obowiązku nauczania i zwalniania osadzonych z tego obowiązku - Sposób i tryb prowadzenia nauczania w zakładach karnych i aresztach śledczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.2004

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 grudnia 2016 r.

Rozdział  3

Warunki i tryb realizacji obowiązku nauczania i zwalniania osadzonych z tego obowiązku

§  35. [Osadzeni podlegający obowiązkowi nauczania; szkoły prowadzące obowiązkowe nauczanie osadzonych]
1.
Obowiązkowi nauczania podlega osadzony, który nie ukończył 18. roku życia.
2.
Obowiązkowe nauczanie, o którym mowa w ust. 1, prowadzą szkoły podstawowe i gimnazja.
3.
Sposób realizacji obowiązku nauczania przez osadzonego po ukończeniu gimnazjum ustala się na podstawie art. 16 ust. 5a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
§  36. [Przetransportowanie osadzonego do odpowiedniego zakładu w celu realizacji obowiązku nauczania]
1.
Osadzony, który nie ukończył 18. roku życia, jest transportowany do właściwego zakładu, przy którym funkcjonuje odpowiednia dla niego szkoła, w miarę możliwości najbliżej jego miejsca zamieszkania.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku tymczasowo aresztowanego poniżej 18. roku życia, gdy organ, do którego dyspozycji on pozostaje, nie wyraził zgody na jego przetransportowanie.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, dyrektor zakładu zleca nauczanie tymczasowo aresztowanego poniżej 18. roku życia w szkole prowadzonej przy zakładzie lub odpowiedniej szkole prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, jeżeli przy zakładzie nie funkcjonuje szkoła.
§  37. [Wymiar godzin zajęć indywidualnego nauczania]
1.
W przypadku gdy zachodzi konieczność organizowania obowiązkowego nauczania dla jednego osadzonego lub kilku osadzonych, naukę organizuje się w wymiarze czasowym przewidzianym dla indywidualnego nauczania.
2.
Tygodniowy wymiar godzin zajęć indywidualnego nauczania jest równy wymiarowi godzinowemu określonemu w przepisach wydanych na podstawie art. 71b ust. 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
3.
Nauczanie osadzonych, o których mowa w § 35 ust. 1, jest prowadzone na podstawie ramowych planów nauczania szkół dla dorosłych.
§  38. [Czasowe zwolnienie z realizacji obowiązku nauczania]
1.
Czasowe zwolnienie z realizacji obowiązku nauczania stosuje się w przypadku:
1)
osadzonego, który ze względu na zaburzenia psychiczne, potwierdzone orzeczeniem psychologiczno-penitencjarnym, nie jest w stanie uczestniczyć w nauczaniu;
2)
osadzonego wymagającego długotrwałej hospitalizacji lub rehabilitacji uniemożliwiającej uczestniczenie w nauczaniu, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim.
2.
Osadzonego można czasowo zwolnić z realizacji obowiązku nauczania, jeżeli jego uczestnictwo w nauczaniu stanowi poważne zagrożenie dla niego lub innych osób. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor zakładu, określając czas zwolnienia niezbędny dla wyeliminowania tego zagrożenia, i informuje o tym komisję penitencjarną.
3.
Decyzję o czasowym zwolnieniu z realizacji obowiązku nauczania w przypadkach, o których mowa w ust. 1, podejmuje komisja penitencjarna zakładu, w którym przebywa ten osadzony.