Rozdział 4 - Zatrzymywanie osób - Sposób i tryb postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.190.1476

Akt utracił moc
Wersja od: 23 stycznia 2014 r.

Rozdział  4

Zatrzymywanie osób

§  12.
1.
Funkcjonariusz przy zatrzymaniu osoby:
1) 3
informuje osobę zatrzymaną o zatrzymaniu oraz o obowiązku podporządkowania się wydawanym poleceniom, a także o możliwości użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego lub broni palnej w przypadku niepodporządkowania się wydanym poleceniom lub próby ucieczki;
2)
sprawdza, czy osoba zatrzymana posiada przy sobie broń lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa, przestępstwa skarbowego, wykroczenia lub wykroczenia skarbowego albo przedmioty mogące stanowić dowody w postępowaniu lub podlegające przepadkowi;
3)
odbiera osobie zatrzymanej broń i przedmioty, o których mowa w pkt 2;
4)
ustala tożsamość osoby zatrzymanej.
2.
W przypadku zatrzymywania osoby, co do której z posiadanych informacji lub okoliczności faktycznych wynika, że może posiadać broń palną lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa, przestępstwa skarbowego, wykroczenia lub wykroczenia skarbowego albo przedmioty mogące stanowić dowody w postępowaniu lub podlegające przepadkowi, funkcjonariusz, przystępując do zatrzymania, poprzedza je okrzykiem "Straż Graniczna", a następnie w kolejności:
1)
sprawdza, czy osoba zatrzymana posiada przy sobie broń lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa, przestępstwa skarbowego, wykroczenia lub wykroczenia skarbowego albo przedmioty mogące stanowić dowody w postępowaniu lub podlegające przepadkowi;
2)
odbiera osobie zatrzymanej broń i przedmioty, o których mowa w pkt 1;
3)
wykonuje czynności, o których mowa w § 2;
4) 4
informuje osobę zatrzymaną o zatrzymaniu oraz o obowiązku podporządkowania się wydawanym poleceniom, a także o możliwości użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego lub broni palnej w przypadku niepodporządkowania się wydanym poleceniom lub próby ucieczki.
§  13.
Funkcjonariusz w razie uzasadnionej potrzeby udziela osobie zatrzymanej pierwszej pomocy medycznej, w granicach dostępnych środków, oraz zapewnia przeprowadzenie badań lekarskich w trybie określonym w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 czerwca 2002 r. w sprawie trybu przeprowadzania badań lekarskich osób zatrzymanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. Nr 98, poz. 893).
§  14.
1.
Po dokonaniu zatrzymania funkcjonariusz niezwłocznie wykonuje następujące czynności:
1)
poucza osobę zatrzymaną o prawie:
a)
wniesienia w terminie 7 dni od dnia dokonania czynności zażalenia na zatrzymanie do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zatrzymania lub prowadzenia postępowania,
b)
wniesienia w terminie 7 dni od dnia dokonania czynności zażalenia na sposób przeprowadzenia zatrzymania do prokuratora właściwego ze względu na miejsce przeprowadzenia czynności,
c) 5
żądania powiadomienia o zatrzymaniu osoby najbliższej, przy czym może to być osoba wskazana przez zatrzymanego, pracodawcy, szkoły lub uczelni, w stosunku do żołnierza - jego dowódcy, a w przypadku gdy zatrzymanym jest przedsiębiorca lub niebędący pracownikiem członek organu zarządzającego przedsiębiorcy, na jego wniosek - zarządzającego przedsiębiorstwem,
d) 6
nawiązania w dostępnej formie kontaktu z adwokatem albo z radcą prawnym, jeżeli przepisy odrębne dopuszczają udzielenie pomocy prawnej przez radcę prawnego, a także bezpośredniej z nim rozmowy,
e) 7
nawiązania w dostępnej formie kontaktu z właściwym urzędem konsularnym lub przedstawicielstwem dyplomatycznym, jeżeli osoba zatrzymana jest obywatelem państwa obcego, a w razie zatrzymania osoby nieposiadającej żadnego obywatelstwa - z przedstawicielstwem państwa, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania;
2)
wysłuchuje osoby zatrzymanej;
3)
sporządza protokół zatrzymania osoby;
4)
doręcza osobie zatrzymanej, za potwierdzeniem, kopię protokołu zatrzymania;
5)
podejmuje, na żądanie osoby zatrzymanej, czynności mające na celu realizację jej uprawnień, o których mowa w pkt 1;
6)
powiadamia właściwego miejscowo prokuratora o zatrzymaniu osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub zatrzymanej na podstawie ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach albo na podstawie ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
7)
powiadamia o zatrzymaniu dowódcę jednostki wojskowej w razie uzyskania informacji, że osoba zatrzymana jest żołnierzem.
2.
Jeżeli zachowanie osoby zatrzymanej wskazuje na to, że jest ona pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka albo z innych powodów ma zakłóconą świadomość, czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5, wykonuje się po ustaniu tych przyczyn.
3.
Wzór protokołu zatrzymania określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  15.
W razie wniesienia przez osobę zatrzymaną zażalenia na zatrzymanie lub na sposób jego przeprowadzenia, funkcjonariusz niezwłocznie przekazuje właściwemu sądowi lub prokuratorowi kopię protokołu zatrzymania osoby wraz z materiałami uzasadniającymi zatrzymanie.
§  16.
1.
Czas zatrzymania liczy się od chwili faktycznego pozbawienia wolności, chociażby poinformowanie o zatrzymaniu nastąpiło później.
2.
Osobę zatrzymaną w razie potrzeby umieszcza się w pomieszczeniu jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub jednostki organizacyjnej Policji przeznaczonym dla osób zatrzymanych, które jest wyposażone i zabezpieczone w sposób zapewniający bezpieczeństwo tym osobom oraz realizację celu zatrzymania.
3.
Osobę zatrzymaną umieszcza się w pomieszczeniu jednostki organizacyjnej Policji przeznaczonym dla osób zatrzymanych, w szczególności w przypadku gdy jest to uzasadnione odległością od siedziby najbliższej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej wyposażonej w takie pomieszczenia lub charakterem czynności, które będą podejmowane wobec osoby zatrzymanej.
4.
Każdy przypadek zatrzymania dokumentuje się w ewidencji osób zatrzymanych prowadzonej w jednostce, o której mowa w ust. 2.
§  17.
Osobę zatrzymaną zwalnia się natychmiast:
1)
gdy ustała przyczyna zatrzymania;
2)
na polecenie sądu lub prokuratora;
3)
jeżeli otrzymała zaświadczenie lekarskie, z którego wynika istnienie przeciwwskazań medycznych do zatrzymania;
4)
gdy upłynął czas zatrzymania.
3 § 12 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 3 stycznia 2014 r. (Dz.U.2014.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2014 r.
4 § 12 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 3 stycznia 2014 r. (Dz.U.2014.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2014 r.
5 § 14 ust. 1 pkt 1 lit. c zmieniona przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 2014 r. (Dz.U.2014.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2014 r.
6 § 14 ust. 1 pkt 1 lit. d zmieniona przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 2014 r. (Dz.U.2014.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2014 r.
7 § 14 ust. 1 pkt 1 lit. e zmieniona przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 2014 r. (Dz.U.2014.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2014 r.