Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Sposób i tryb postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.190.1476

Akt utracił moc
Wersja od: 23 stycznia 2014 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i tryb postępowania przy wykonywaniu przez funkcjonariuszy Straży Granicznej uprawnień określonych w art. 11 ust. 1 pkt 4-5b ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zwanej dalej "ustawą":
a)
legitymowania lub ustalania w inny sposób tożsamości osoby,
b)
zatrzymywania osób w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw oraz doprowadzania ich do właściwego organu Straży Granicznej, sądu lub prokuratury, a w przypadku cudzoziemców, wobec których są prowadzone postępowania określone w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694, z późn. zm.) oraz w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2009 r. Nr 189, poz. 1472), także do właściwej jednostki organizacyjnej Policji, wojewody, Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych lub zakładów opieki zdrowotnej,
c)
zatrzymywania osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia;
2)
wzory dokumentów stosowanych w sprawach, o których mowa w pkt 1;
3)
podmioty uprawnione do zarządzania doprowadzenia osób, o których mowa w pkt 1 lit. b;
4)
szczegółowe warunki dokonywania doprowadzeń przy użyciu środków transportu.
§  2.
1.
Funkcjonariusz Straży Granicznej, zwany dalej "funkcjonariuszem", przystępując do czynności służbowych związanych z wykonywaniem uprawnień określonych w § 1 pkt 1, podaje swój stopień, imię i nazwisko w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych, a także podstawę prawną i przyczynę podjęcia czynności służbowej.
2.
Funkcjonariusz nieumundurowany, wykonując uprawnienia, o których mowa w § 1 pkt 1, w toku czynności innych niż określone w art. 66 ust. 2 ustawy, okazuje ponadto legitymację służbową, a na żądanie osoby, wobec której podjęto czynności, umożliwia odnotowanie numeru legitymacji, organu, który ją wydał, oraz nazwiska funkcjonariusza.
§  3. 1
W przypadku ujawnienia w toku czynności służbowych, o których mowa w § 1, przedmiotów, które stwarzają niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, funkcjonariusz, w granicach dostępnych środków, niezwłocznie podejmuje czynności ochronne, a w szczególności zabezpiecza miejsce zagrożone przed dostępem osób postronnych oraz powiadamia odpowiednio dyżurnego operacyjnego oddziału Straży Granicznej albo dyżurnego operacyjnego ośrodka Straży Granicznej lub dyżurnego właściwej miejscowo jednostki organizacyjnej Policji o konieczności zarządzenia działań usuwających to niebezpieczeństwo.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 2014 r. (Dz.U.2014.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2014 r.