§ 10. - Sposób i tryb finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.2028

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 2017 r.
§  10. 
1. 
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w art. 12 pkt 10 ustawy, udzielane na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób (Dz. U. z 2014 r. poz. 24, z 2015 r. poz. 396 oraz z 2016 r. poz. 2205), zwanej dalej "ustawą o postępowaniu", są finansowane podmiotowi leczniczemu na podstawie miesięcznego rozliczenia i faktury.
2. 
Miesięczne rozliczenie oraz fakturę za miesiąc poprzedni podmiot leczniczy przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia w terminie do 15. dnia każdego miesiąca.
3. 
Faktura obejmuje kwotę stanowiącą sumę cen świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1.
4. 
Miesięczne rozliczenie zawiera:
1)
nazwę i adres podmiotu leczniczego udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej;
2)
podstawę prawną udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej, w tym oznaczenie sądu wydającego postanowienie, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o postępowaniu, datę postanowienia oraz sygnaturę akt;
3)
imię i nazwisko osoby, której udzielono świadczeń opieki zdrowotnej;
4)
numer PESEL, a w przypadku gdy osoba, której udzielono świadczeń opieki zdrowotnej, nie posiada numeru PESEL - rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
5)
datę urodzenia;
6)
datę udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej;
7)
kod świadczenia opieki zdrowotnej zgodny z katalogiem Funduszu, a w przypadku jego braku - kod choroby zgodny z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych;
8)
liczbę udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej;
9)
cenę każdego rodzaju udzielonego świadczenia opieki zdrowotnej:
a)
przewidzianą w umowie z Funduszem,
b)
w przypadku innym niż określony w lit. a, ustaloną na poziomie najniższej ceny przewidzianej w umowach o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawieranych przez dany oddział wojewódzki Funduszu dla danego rodzaju świadczenia opieki zdrowotnej,
c)
w przypadkach innych niż określone w lit. a i b, ustaloną na poziomie prognozowanej ceny jednostki sprawozdawczej na okres planowania określonej w planie zakupu, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 136c ust. 6 pkt 1 ustawy;
10)
wartość świadczeń opieki zdrowotnej stanowiącą iloczyn liczby świadczeń i ich ceny;
11)
datę wystawienia i numer faktury;
12)
podpis i pieczątkę kierownika podmiotu leczniczego lub osoby przez niego upoważnionej oraz podpis i pieczątkę głównego księgowego.
5. 
Sposób ustalenia ceny określony zgodnie z ust. 4 pkt 9 kierownik podmiotu leczniczego potwierdza przez złożenie oświadczenia w formie pisemnej. W przypadku ustalenia ceny w sposób określony w ust. 4 pkt 9 lit. a, na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej z Funduszem, podmiot leczniczy podaje numer i datę zawarcia umowy obowiązującej w danym roku.
6. 
Minister właściwy do spraw zdrowia przekazuje, na wskazany przez podmiot leczniczy rachunek bankowy, środki finansowe za udzielone świadczenia opieki zdrowotnej w terminie 30 dni od dnia otrzymania prawidłowo sporządzonego miesięcznego rozliczenia i faktury.
7. 
Za datę przekazania środków przez ministra właściwego do spraw zdrowia podmiotowi leczniczemu uznaje się dzień obciążenia rachunku ministra właściwego do spraw zdrowia.
8. 
W przypadku stwierdzenia przez ministra właściwego do spraw zdrowia lub podmiot leczniczy nieprawidłowości w przedłożonym miesięcznym rozliczeniu lub fakturze, podmiot leczniczy niezwłocznie sporządza i przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia korektę tych dokumentów wraz ze szczegółowym uzasadnieniem przyczyny korekty.
9. 
W przypadku korekty polegającej na zmniejszeniu wartości udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej różnicę między kwotą przekazanych środków a kwotą wynikającą z korekty podmiot leczniczy zwraca na rachunek bankowy ministra właściwego do spraw zdrowia wraz z odsetkami ustawowymi za okres od dnia otrzymania przez podmiot leczniczy środków publicznych, które podlegają zwrotowi, do dnia ich zwrotu, w terminie 7 dni od dnia sporządzenia korekty i wystawienia faktury korygującej.