Rozdział 5 - Zgłaszanie zakładów pracy dla wymiaru składek za ubezpieczenie od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych. - Sposób dokonywania zgłoszeń w zakresie ubezpieczeń społecznych, uiszczanie składek i kontrola czynności pracodawców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.103.818

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1938 r.

V.

Zgłaszanie zakładów pracy dla wymiaru składek za ubezpieczenie od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych.

§  29.
Pracodawcy są obowiązani w razie założenia zakładu pracy lub przyjęcia po raz pierwszy do zatrudnienia pracowników (§ 2 ust. ost.) zgłosić zakład pracy na formularzu Nr. 7 (załącznik 11 do rozporządzenia niniejszego), równocześnie ze zgłoszeniem pracowników, - w ciągu dni 7, a jeżeli siedziba zakładu pracy znajduje się poza siedzibą ubezpieczalni względnie jej oddziału - w ciągu dni 10-ciu.

Wszelkie późniejsze zmiany zgłoszonych pierwotnie danych należy zgłosić w terminach, wskazanych w ustępie poprzednim.

Wraz ze zgłoszeniem pracodawca powinien podać na właściwym dla jego zakładu pracy kwestjonarjuszu, otrzymanym z ubezpieczalni, dokładny opis zakładu pracy, celem zaliczenia go do właściwej kategorji i klasy niebezpieczeństwa, od której jest zależna wysokość składki, przewidzianej w art. 221.

§  30.
Zaliczenia zakładów pracy do odpowiedniej kategorji i klasy niebezpieczeństwa dokonywa ubezpieczalnia społeczna zgodnie z przepisami, wydanemi na podstawie art. 221 i 222, oraz w ramach instrukcyj Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków, wydanych w myśl art. 57 pkt. 7.

Instrukcja Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków określa również sposób kontroli ze strony tego Zakładu, prawidłowości zaliczeń, dokonanych przez ubezpieczalnie.