Rozdział 4 - Zgłaszanie zmian w stanie zatrudnienia i zmian w wysokości zarobków. - Sposób dokonywania zgłoszeń w zakresie ubezpieczeń społecznych, uiszczanie składek i kontrola czynności pracodawców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.103.818

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1938 r.

IV.

Zgłaszanie zmian w stanie zatrudnienia i zmian w wysokości zarobków.

§  19.
Pracodawca obowiązany jest zgłaszać wszelkie zmiany zarówno w stanie zatrudnienia pracowników jak i zmiany wysokości zarobków (wynagrodzenia) zatrudnionych przez niego pracowników.

W tym celu pracodawca jest obowiązany co miesiąc, najdalej do dnia dziesiątego każdego następnego miesiąca, zgłaszać imiennie w przepisanej formie (§§ 20, 21, 25, 26 i 27) wysokość zarobków i zmiany zarobków wszystkich zatrudnionych u niego w ubiegłym miesiącu pracowników, podlegających obowiązkowi ubezpieczenia, oraz wymeldowywać z ubezpieczenia (§ 28) tych pracowników, których obowiązek ubezpieczenia ustał (art. 8 ustawy względnie art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej).

§  20.
Pracodawcy, zatrudniający co najmniej 4 pracowników, zgłaszają do ubezpieczenia zmiany w stanie zatrudnienia i zmiany wysokości zarobków (wynagrodzeń) swoich pracowników zapomocą wykazu stanu zatrudnienia, obejmującego:
1)
imię j nazwisko (brzmienie firmy) pracodawcy, jego adres i liczbę konta, pod którą został przez właściwą ubezpieczalnię zarejestrowany,
2)
imiona i nazwiska zatrudnionych w danym okresie pracowników wraz z numerami ich legitymacyj ubezpieczeniowych,
3)
wysokość rzeczywistego zarobku (wynagrodzenia) tych pracowników w gotówce i w naturze, stanowiącego podstawę wymiaru składek, który powinien być wykazany:
a)
w zakresie ubezpieczenia, określonego w art. 1 punkty 1 i 2 ustawy za każdy poszczególny tydzień okresu, objętego wykazem (§§ 33 ust. 1 i 36 ust. 1), a
b)
w zakresie ubezpieczenia, określonego w art. 1 punkty 1 - 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej - w stosunku miesięcznym (§§ 33 ust. 2 i 36 ust. 1),
4)
ilość przepracowanych tygodni i dni.
§  21.
Wykazy stanu zatrudnienia należy sporządzać oddzielnie dla robotników i oddzielnie dla pracowników umysłowych w formie książkowej, obejmującej okres roczny. Wykaz ten jest podzielony na dwie oddzielne części, z których jedna obejmuje miesiące nieparzyste, a druga miesiące parzyste, według wzoru Nr. 2 dla robotników (załącznik 3 do rozporządzenia niniejszego), a dla pracowników umysłowych według wzoru Nr. 2 a (załącznik 4 do rozporządzenia niniejszego).

Jeden z tych wykazów ubezpieczalnia zatrzymuje u siebie celem ustalenia i wymiaru wysokości należnych składek, poczem, po otrzymaniu od pracodawcy analogicznego wykazu za następny okres, zwraca pracodawcy poprzedni wykaz celem uzupełnienia go danemi za dalszy okres składkowy (§§ 33 i 36). Z końcem każdego roku po otrzymaniu ostatniego wykazu za miesiąc grudzień ubezpieczalnia zatrzymuje obydwa wykazy u siebie.

Wykazy stanu zatrudnienia mogą być również sporządzane na podstawie porozumienia z ubezpieczalnia na formularzu Nr. 3 dla robotników (załącznik 5 do rozporządzenia niniejszego), a dla pracowników umysłowych na formularzu Nr. 3 a (załącznik 6 do rozporządzenia niniejszego) - oddzielnie dla każdego okresu składkowego (§§ 33 i 36).

§  22.
Przy wypełnianiu wykazów stanu zatrudnienia pracodawcy są obowiązani zastosować się do następujących wskazówek:
1)
W wykazie należy zamieścić wszystkie dane, dotyczące pracowników, zatrudnionych w danym okresie składkowym (§§ 33 i 36), wskazane w nagłówku,
2)
Zarówno w wykazie robotników jak i pracowników umysłowych należy zachować podział pracowników na kategorje według zakresu ubezpieczenia (§ 24).
3)
Podział pracowników na powyższe kategorje przeprowadza się na podstawie przesłanych ubezpieczalni zgłoszeń do ubezpieczenia (form. Nr. 1), w których pracodawca proponuje równocześnie zaliczenie zgłoszonego pracownika do odpowiedniej kategorji, dopóki ubezpieczalnia nie wydała odmiennego orzeczenia co do zakresu obowiązku ubezpieczenia zgłoszonych pracowników. Gdy ubezpieczalnia wyda orzeczenie odmienne, zaliczenie odbywa się na podstawie otrzymanego orzeczenia ubezpieczalni bez względu na jego prawomocność.
4)
Rubrykę zarobku należy wypełniać na podstawie prowadzonych ksiąg płac względnie wykazów wypłat, z uwzględnieniem przepisów art. 13 - 16 ustawy i art. 11 - 13 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1933 r. o uchyleniu grup zarobkowych w ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 102, poz. 794).

Wykazane zarobki (wynagrodzenia) muszą być zgodne z umowami o pracę, księgami płac względnie wykazami wypłat i innemi dowodami wypłat, na podstawie których dokonano wpisów do ksiąg.

5)
Jeżeli pracownik wstąpił lub wystąpił w ciągu okresu składkowego (§§ 33 i 36) z pracy, należy podać w wykazie datę wstąpienia lub wystąpienia oraz wysokość zarobku, wypłaconego mu w danym okresie składkowym (§§ 33 i 36).

W razie wstrzymania się od pracy z powodu choroby lub połogu należy podawać w odpowiedniej rubryce wykazu datę wstrzymania się od pracy i wysokość zarobku, należnego w okresie zachorowania. Jeżeli pracownik nie pobierał w pewnym okresie składkowym (§§ 33 i 36) żadnego wynagrodzenia z powodu choroby, należy okres chorobowy zaznaczyć w odpowiedniej rubryce, a w rubryce zarobków zamiast kwoty zarobkowej w danym tygodniu lub miesiącu - umieścić kreskę.

6)
Zarobki (wynagrodzenia) podaje się zgodnie z przepisem § 20 pkt. 3 lit. a i b, we właściwych kolumnach, odpowiadających podziałowi zarobków w zależności od maksymalnych i minimalnych norm zarobków, stanowiących podstawę wymiaru składek w poszczególnych rodzajach ubezpieczeń, poczęta sumuje się osobno dla każdej kategorji pracowników (pkt. 2) i według podziału wysokości zarobków.
§  23.
Po zsumowaniu zarobków, objętych wykazem stanu zatrudnienia, w sposób, wskazany w § 22 pkt. 6, przenosi się sumy z poszczególnych wykazów na deklarację, sporządzoną na formularzu Nr. 4 dla robotników (załącznik 7 do rozporządzenia niniejszego), względnie na formularzu Nr. 4, a dla pracowników umysłowych (załącznik 8 do rozporządzenia niniejszego).

Deklaracje powyższe należy wypełnić w dwóch egzemplarzach dla robotników i pracowników umysłowych, przyczem w ten sam sposób, jak w wykazach stanu zatrudnienia, zachowuje się podział tych sum zarobkowych według kategorji pracowników (§ 22 pkt. 2). Na podstawie wciągniętych do deklaracyj sum zarobkowych oblicza pracodawca wysokość należnych składek ubezpieczeniowych w sposób i według klucza, podanego w odpowiedniej rubryce deklaracji, ustalonego w myśl przepisów §§ 31 i 33.

Klucz podany w deklaracjach, ustalony przy maksymalnej ustawowej normie zarobków, podlegających zaliczeniu do ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa (art. 1 pkt, 1), ubezpieczalnia dostosowuje odpowiednio do ewentualnie obowiązującej niższej statutowej normy zarobku, podlegającego zaliczeniu do tego ubezpieczenia.

§  24.
Przewidziany w §§ 22 i 23 podział pracowników na kategorje, w zależności od zakresu ich obowiązku ubezpieczenia, obejmuje - z uwzględnieniem § 4 - następujące kategorje:

I. Pracownicy, podlegający obowiązkowi ubezpieczenia w całym zakresie, a mianowicie:

1)
robotnicy, podlegający obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa, od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych i ubezpieczenia emerytalnego (art. 1 pkt. 1 i 2 lit. a i b), t. j. robotnicy objęci art. 2, lecz nie objęci art. 5 lub 6 ustawy,
2)
pracownicy umysłowi, podlegający obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa, od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 1 i pkt. 2 lit. a ustawy), oraz obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek braku pracy i ubezpieczenia emerytalnego (art. 1 punkty 1-4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej), t. j. pracownicy umysłowi, objęci art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej i art. 2 ustawy, a nie objęci art. 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej ani art. 5 lub 6 ust. 3 ustawy.

II. Pracownicy, podlegający obowiązkowi ubezpieczenia w zakresie dwóch rodzajów ubezpieczenia (przyczem dla celów rozporządzenia niniejszego przyjmuje się ubezpieczenie pracowników umysłowych: emerytalne i na wypadek braku pracy - za jeden rodzaj ubezpieczenia), a mianowicie:

Robotnicy:

1)
podlegający ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa oraz ubezpieczeniu od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 1 i pkt. 2 lit. a ustawy), t. j. objęci art. 2 oraz art. 6 ust. 1 pkt. 2, 3 lub 4 ustawy,
2)
podlegający tylko ubezpieczeniu od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych oraz ubezpieczeniu emerytalnemu (art. 1 pkt. 2 lit. a i b), t. j.
a)
objęci art. 2 ust. 1 i art. 6 ust. 2,
b)
objęci art. 2 ust. 1 i art. 4, jeżeli nie zachodzą warunki zwolnienia w myśl tego artykułu.

Pracownicy umysłowi:

1)
podlegający tylko ubezpieczeniu od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 2 lit. a ustawy), oraz ubezpieczeniu na wypadek braku pracy i ubezpieczeniu emerytalnemu (art. 1 punkty 1-4) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej t. j.:
a)
objęci art. 2 ust. 1 i art. 4 ustawy oraz art. 2 ust. ost. rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, jeżeli nie ma do nich zastosowania art. 5 pkt. 2 ustawy, ani nie zachodzą warunki zwolnienia w myśl art. 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej,
b)
objęci art. 2 ust. 1 i art. 6 ust. 2 ustawy oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, jeżeli nie zachodzą warunki zwolnienia w myśl art. 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.
2)
podlegający tylko ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa i ubezpieczeniu od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 1 i 2 lit. a ustawy), t. j, objęci art. 2 ustawy i art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, jeżeli nie ma do nich zastosowania art. 5 ani art. 6 ust. 2 i 3 ustawy i zachodzą warunki zwolnienia w myśl art. 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.

III. Pracownicy, podlegający obowiązkowi ubezpieczenia tylko w zakresie jednego rodzaju ubezpieczenia, a mianowicie:

Robotnicy:

1)
podlegający tylko ubezpieczeniu emerytalnemu (art. 1 pkt. 2 lit. b), t. j. objęci art. 2 ust. 1 i art. 6 ust. 4,
2)
podlegający tylko ubezpieczeniu od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 2 lit. a), t. j. objęci art. 2 oraz art. 6 ust. 3 punkty 2 - 4.

Pracownicy umysłowi:

1)
podlegający tylko ubezpieczeniu pracowników umysłowych na wypadek braku pracy i emerytalnemu (art. 1 punkty 1 - 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej), t. j.:
a)
objęci art. 2 ust. 1 i art. 5 pkt. 2 lub 3 ustawy, jeżeli nie zachodzą warunki zwolnienia w myśl art. 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej,
b)
objęci art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, jeżeli nie ma do nich zastosowania art. 2 ustawy, i nie zachodzą warunki zwolnienia w myśl art. 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej,
c)
objęci art. 2 i 6 ust. 3 pkt. 1 lit. a) ustawy i art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, jeżeli nie zachodzą warunki zwolnienia w myśl art. 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej,
2)
podlegający tylko ubezpieczeniu od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 2 lit. a ustawy), t. j. objęci art. 2 i 6 ust. 3 pkt. 2 lub 3 ustawy i art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, jeżeli zachodzą warunki zwolnienia w myśl art. 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.
§  25.
Wypełnione wykazy stanu zatrudnienia przesyła pracodawca wraz z deklaracjami do właściwej ubezpieczalni, względnie do właściwego jej oddziału. Deklaracje wypełnia pracodawca i przesyła ubezpieczalni w podwójnej ilości egzemplarzy.
§  26.
Pracodawcy, zatrudniający mniej niż 4-ech pracowników, zgłaszają zmiany wysokości zarobków poszczególnych swoich pracowników na formularzu Nr. 5 (załącznik 9 do rozporządzenia niniejszego).

Pracodawcy ci mogą za zgodą ubezpieczalni dokonywać zgłoszeń zarobków i ich zmian na formularzach Nr. 2 i 2 a, względnie - na podstawie porozumienia z ubezpieczalnią - na formularzach Nr. 3 i 3 a.

§  27.
W razie nienadesłania przez pracodawcę wykazu stanu zatrudnienia za dany okres składkowy (§§ 33 i 36) ubezpieczalnia sporządza z urzędu wykaz stanu zatrudnienia.

W razie nienadsyłania przez pracodawcę w przepisanym terminie wykazów stanu zatrudnienia lub nieprawidłowego ich sporządzania ubezpieczalnia może pozbawić pracodawcę prawa dokonywania zgłoszeń zmian wysokości zarobków i wymeldowań przy zastosowaniu wykazów zbiorowych i nałożyć obowiązek dokonywania zgłoszeń i wymeldowań indywidualnych w stosunku do każdej zmiany, dotyczącej poszczególnych pracowników (§ 26 ust. 1).

§  28.
Pracodawcy, którzy przedstawiają ubezpieczalni co miesiąc wykazy stanu zatrudnienia, uskuteczniają wymeldowania pracowników z ubezpieczenia na tych wykazach, zaznaczając w odpowiedniej rubryce wykazu datę wystąpienia z pracy względnie datę ustania obowiązku ubezpieczenia (art. 8 ustawy względnie art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej).

Pracodawcy, nie uprawnieni do dokonywania zgłoszeń zmian zapomocą wykazów stanu zatrudnienia (§§ 26 i 27 ust. 2), powinni wymeldować każdego pracownika, zwolnionego z pracy, w ciągu 7 dni, a jeżeli siedziba przedsiębiorstwa znajduje się poza siedzibą ubezpieczalni względnie jej wydziału - w ciągu 10 dni od chwili zaprzestania pracy, na formularzu Nr. 6 (załącznik 10 do rozporządzenia niniejszego).