Rozdział 3 - Zgłaszanie do ubezpieczenia i zgłaszanie zwolnień z ubezpieczenia. - Sposób dokonywania zgłoszeń w zakresie ubezpieczeń społecznych, uiszczanie składek i kontrola czynności pracodawców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.103.818

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1938 r.

III.

Zgłaszanie do ubezpieczenia i zgłaszanie zwolnień z ubezpieczenia.

§  14.
Pracodawca jest obowiązany zgłosić każdego przyjętego pracownika indywidualnie, bez względu na to czy był już poprzednio ubezpieczony, w ciągu siedmiu dni, a jeżeli siedziba przedsiębiorstwa znajduje się poza siedzibą ubezpieczalni lub jej oddziału - w ciągu dziesięciu dni od powstania obowiązku ubezpieczenia (art. 8 ustawy względnie art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.
§  15.
Zgłoszenia do ubezpieczenia należy dokonywać na formularzu Nr. 1 (załącznik 1 do rozporządzenia niniejszego).
§  16.
Przy wypełnianiu zgłoszenia do ubezpieczenia pracodawca powinien zażądać od przyjętego pracownika przedstawienia mu legitymacji ubezpieczeniowej (§ 43), jeżeli pracownik ten był przedtem ubezpieczony, celem umieszczenia w zgłoszeniu stałego numeru legitymacji ubezpieczeniowej.

Jeżeli pracownik nie był przedtem ubezpieczony lub nie posiadał legitymacji ubezpieczeniowej, pracodawca powinien podać, z jakiego powodu nie mógł na zgłoszeniu zaznaczyć numeru legitymacji ubezpieczeniowej pracownika.

§  17.
Pracowników umysłowych, posiadających warunki, określone w art. 2-4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, niepodlegających obowiązkowi ubezpieczenia z powodów, wymienionych w art. 5, lub zwolnionych na żądanie zgodnie z art. 6 tegoż rozporządzenia i niepodlegających również obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa oraz ubezpieczenia od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 1 i pkt. 2 lit. a), zgłasza pracodawca na formularzu Nr. 1 a (załącznik 2 do rozporządzenia niniejszego).

Od obowiązku indywidualnego zgłaszania pracowników, objętych ustępem poprzednim, z wyłączeniem pracowników, żądających zwolnienia w myśl art. 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej lub art. 4 ustawy, zwolnione są władze i urzędy państwowe, przedsiębiorstwa zaś państwowe obowiązane są jedynie do zakomunikowania ubezpieczalni ogólnej liczby pracowników, zwolnionych od ubezpieczenia, wskazania podstawy prawnej zwolnienia oraz do udzielania ubezpieczalni żądanych wyjaśnień.

§  18.
Pracowników umysłowych, posiadających warunki, określone w art. 2 - 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, niepodlegających obowiązkowi ubezpieczenia z powodów, wymienionych w art. 5, lub zwolnionych na żądanie zgodnie z art. 6 tegoż rozporządzenia, lecz podlegających obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa oraz ubezpieczenia od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 1 i pkt. 2 lit. a ustawy), należy zgłaszać do ubezpieczenia na formularzu Nr. 1, dołączając odpowiednie dokumenty, uzasadniające zwolnienie w myśl wyżej wskazanych przepisów.

Pracowników umysłowych, żądających zwolnienia zgodnie z art. 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, lecz podlegających obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa oraz ubezpieczenia od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych, należy zgłaszać ponadto na formularzu Nr. 1-a.