Rozdział 2 - Przepisy ogólne. - Sposób dokonywania zgłoszeń w zakresie ubezpieczeń społecznych, uiszczanie składek i kontrola czynności pracodawców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.103.818

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1938 r.

II.

Przepisy ogólne.

§  4.
W stosunku do pracowników rolnych w rozumieniu ustawy rozporządzenie niniejsze ma zastosowanie wyłącznie do pracowników umysłowych i tylko w zakresie ubezpieczenia, określonego w art. 1 punkty 1 - 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.
§  5.
Pracodawcy obowiązani są pod odpowiedzialnością, określoną w art. 232 ustawy i art. 112 ust. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, oraz innemi skutkami prawnemi, przewidzianemi w ustawie, uczynić zadość wszystkim obowiązkom, określonym w rozporządzeniu niniejszem, w sposób i w terminach, wskazanych w tem rozporządzeniu.
§  6.
Zgłoszeń, przewidzianych w rozporządzeniu niniejszem, należy dokonywać na przepisanych formularzach, wypełniając w sposób czytelny wszystkie rubryki formularzy.

Ubezpieczalnie społeczne powinny dostarczać przepisanych formularzy po cenach, ustalonych przez Izbę Ubezpieczeń Społecznych.

§  7.
Wszystkie zgłoszenia powinny być podpisane przez pracodawcę.

Pracownik podpisuje w zakresie, wskazanym w formularzach, zgłoszenie o wstąpieniu do pracy (§§ 15 i 18 ust. 1) i zgłoszenie zwolnienia od ubezpieczenia (§§ 17 i 18 ust. 2).

Pracodawca jest obowiązany przedstawić pracownikowi powyższe zgłoszenia po całkowitem ich wypełnieniu przez siebie celem zapoznania pracownika z treścią zgłoszenia.

§  8.
Wątpliwość lub zastrzeżenie co do obowiązku ubezpieczenia, jego zakresu albo słuszności ustalenia wysokości zarobku (wynagrodzenia), podlegającego zaliczeniu do ubezpieczenia, nie zwalnia osoby, obowiązanej do dokonania zgłoszenia, od wykonania ciążącego na niej obowiązku.

Pracodawcy i pracownikowi przysługuje prawo wyrażenia swoich zastrzeżeń na formularzu lub w osobnem oświadczeniu.

§  9.
Za osoby niepiśmienne lub nie mogące z powodu stanu zdrowia umieścić swego podpisu podpisuje inna osoba, upoważniona do tego przez osobę obowiązaną do podpisu, uwidoczniając podpis zastępczy własnym podpisem, wskazaniem osoby, obowiązanej do podpisania zgłoszenia, i powołaniem się na upoważnienie.
§  10.
Pracownik jest uprawniony w każdym czasie do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia, w szczególności prawo to przysługuje mu w tych przypadkach, w których pracodawca nie dokonał zgłoszenia w przepisanym terminie.

Zgłoszenie, dokonane przez pracownika, pociąga za sobą te same skutki prawne, co zgłoszenie, dokonane przez pracodawcę, nie zwalnia jednak pracodawcy od wypełnienia ciążącego na nim obowiązku dokonania zgłoszenia.

§  11.
W zakresie danych rodzinnych pracownik może dokonać zgłoszenia bezpośrednio do ubezpieczalni, zaznaczając na formularzu, iż odpowiednie dane podaje równocześnie bezpośrednio ubezpieczalni.

Na żądanie ubezpieczalni społecznej pracownik jest obowiązany przedstawić odpowiednie dokumenty, stwierdzające prawdziwość danych, zawartych w zgłoszeniu.

§  12.
Zgłoszenia należy przesyłać do właściwej ubezpieczalni społecznej względnie właściwego oddziału (§ 13). Ubezpieczalnia społeczna może zarządzić przesyłanie zgłoszeń za pośrednictwem placówki kontrolnej.
§  13.
Właściwa pod względem terytorjalnym jest ubezpieczalnia społeczna lub jej oddział, w których okręgu znajduje się miejsce zatrudnienia ubezpieczonego (art. 19 i 20).

Dla osób kontynuujących ubezpieczenie właściwa jest ubezpieczalnia społeczna, w której osoba kontynuująca ubezpieczenie była ostatnio ubezpieczona obowiązkowo lub w której okręgu zamieszkuje.

Dla osób kontynuujących ubezpieczenie, przebywających poza obszarem Rzeczypospolitej, właściwa jest ubezpieczalnia społeczna, w której osoba kontynuująca ubezpieczenie była ostatnio ubezpieczona.

Dla osób, objętych art. 4 ustawy lub art. 2 ust. ost. rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, właściwa jest ubezpieczalnia społeczna w Warszawie.

Dla osób, zatrudnionych w zagranicznych ekspozyturach krajowych przedsiębiorstw, a podlegających w myśl umów międzynarodowych ustawodawstwu polskiemu, właściwa jest ubezpieczalnia, w której okręgu znajduje się siedziba przedsiębiorstwa krajowego, jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.