Rozdział 2 - Badanie przedubojowe - Sposób badania zwierząt rzeźnych i mięsa tych zwierząt oraz mięsa zwierząt łownych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.155.1296

Akt utracił moc
Wersja od: 23 września 2002 r.

Rozdział  2

Badanie przedubojowe

§  2. 
1. 
Badanie przedubojowe obejmuje:
1)
kontrolę dokumentów towarzyszących zwierzętom przeznaczonym do uboju, w tym świadectw zdrowia;
2)
ocenę stanu zdrowia zwierząt przed skierowaniem ich do uboju.
2. 
Wzór świadectwa zdrowia dla zwierząt rzeźnych przeznaczonych do uboju zawiera załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Ocena stanu zdrowia zwierząt, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, polega na sprawdzeniu, czy zwierzęta:
1)
wykazują objawy chorobowe charakterystyczne dla chorób zakaźnych zwierząt lub podejrzewa się je o zakażenie tymi chorobami;
2)
wykazują inne objawy chorobowe, zaburzenia ogólne lub objawy wskazujące, że są pod wpływem działania środków farmaceutycznych bądź innych substancji mających wpływ na ocenę mięsa;
3)
są zmęczone, zranione lub nadmiernie pobudzone, w szczególności dotyczy to bydła, świń, owiec, kóz, koni i ich mieszańców;
4)
nie wykazują śladów podania środków farmaceutycznych.
2. 
Ocena stanu zdrowia zwierząt, o którym mowa w ust. 1, obejmuje ponadto sprawdzenie:
1)
powierzchni ciała, a w szczególności obrażeń, obrzęków, opuchlizn;
2)
układu oddechowego;
3)
układu pokarmowego, przeżuwania, konsystencji i barwy wydalin;
4)
układu moczowo-płciowego;
5)
gruczołu mlekowego;
6)
stanu odżywienia;
7)
wypływów z naturalnych otworów ciała;
8)
sposobu reagowania zwierzęcia na bodźce zewnętrzne;
9)
sposobu zachowania się zwierząt w spoczynku i ruchu;
10)
ciepłoty ciała w przypadkach podejrzenia o chorobę.
3. 
Zmęczone, zranione lub nadmiernie pobudzone zwierzęta, o których mowa w ust. 1 pkt 3, przed ubojem powinny odpoczywać przez 24 godziny.
§  4. 
Zwierzęta rzeźne poddaje się badaniu przedubojowemu w ciągu 24 godzin po przybyciu do rzeźni, nie później jednak niż na 24 godziny przed ubojem, z tym że drób, króliki i nutrie poddaje się badaniu ponownie przed ubojem, jeżeli upłynęły więcej niż 24 godziny od poprzedniego badania.
§  5. 
Króliki, nutrie oraz drób pochodzący z ferm, w których produkcja roczna przekracza 20 tysięcy brojlerów, 15 tysięcy kaczek, 10 tysięcy indyków, 10 tysięcy gęsi, poddaje się badaniu przed ubojem w miejscu ich pochodzenia.
§  6. 
1. 
Drób dopuszcza się do uboju, jeżeli do przesyłki drobiu jest załączone świadectwo zdrowia dla drobiu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Badanie przedubojowe partii drobiu można ograniczyć do zbadania urazów mechanicznych powstałych w czasie transportu do rzeźni, jeżeli od badania drobiu w celu wystawienia świadectwa zdrowia upłynęły nie więcej niż 24 godziny.
3. 
Jeżeli w ciągu 72 godzin od dnia wystawienia świadectwa zdrowia dla drobiu przeznaczonego do uboju ubój nie będzie przeprowadzony, należy powtórzyć badanie przedubojowe w celu wydania nowego świadectwa.
§  7. 
1. 
Jeżeli badanie przedubojowe nie daje pewności, czy zwierzę można skierować do uboju, a dla postawienia diagnozy konieczne jest przeprowadzenie badania poubojowego, zwierzę takie poddaje się ubojowi oddzielnie po zakończeniu cyklu ubojowego, a w szczególnych przypadkach przed cyklem ubojowym.
2. 
Badanie, o którym mowa w ust. 1, w razie potrzeby może być uzupełnione o badania laboratoryjne, w tym na obecność pozostałości środków farmaceutycznych.