Rozdział 4 - Gospodarka spółek. - Spółki z udziałem zagranicznym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.17.88

Akt utracił moc
Wersja od: 24 października 1987 r.

Rozdział  4

Gospodarka spółek.

1.
W celu ustalenia zysku, do kosztów działalności spółki zalicza się amortyzację środków trwałych oraz wartości niematerialnych w kwocie wynikającej ze stawek amortyzacyjnych i na zasadach ustanowionych dla przedsiębiorstw państwowych.
2.
Kwoty amortyzacji pozostają w spółce.
3.
Zysk spółki, po pomniejszeniu o należny podatek dochodowy, stanowi zysk do podziału.
4.
Z zysku do podziału jest dokonywany odpis na fundusz rezerwowy na pokrycie strat bilansowych w wysokości 10% tego zysku. Spółka może zaniechać dokonywania odpisu, jeżeli stan funduszu rezerwowego osiągnie w roku obrachunkowym 4% kosztów jej działalności.
5.
Zysk przypadający wspólnikom dzieli się proporcjonalnie do ich udziałów w kapitale spółki. Odmienne porozumienie wymaga zgody Ministra Finansów.
1.
Minister Finansów ustala ogólne zasady rachunkowości spółek.
2.
Weryfikacji rocznego bilansu spółki dokonuje właściwy organ Ministra Finansów w okresie trzech miesięcy od dnia jego złożenia. Minister Finansów może upoważnić także inny organ do dokonywania weryfikacji rocznego bilansu określonych spółek.
3.
W zakresie weryfikacji rocznych bilansów spółek stosuje się odpowiednio przepisy w sprawie weryfikacji rocznych bilansów przedsiębiorstw i innych państwowych jednostek organizacyjnych, z tym że roczne sprawozdanie spółki podlega badaniu pełnemu przed urzędowym stwierdzeniem jego zweryfikowania.
4.
Zweryfikowany zysk spółki, wykazany w rocznym sprawozdaniu spółki, sporządzonym zgodnie z obowiązującymi spółkę zasadami rachunkowości, stanowi podstawę do ustalenia tej części zysku, którą wspólnik zagraniczny może, na podstawie przepisów ustawy, przekazać za granicę.
1.
Spółka odprzedaje polskiemu bankowi dewizowemu od 15 do 25% wpływów w walutach obcych, uzyskiwanych z tytułu eksportu.
2. 8
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, w porozumieniu z Ministrem Finansów, ustala w zezwoleniu (art. 5) wysokość odprzedaży wpływów w walutach obcych, o której mowa w ust. 1, indywidualnie dla każdej zakładanej spółki. W przypadkach gospodarczo uzasadnionych w zezwoleniu można ustalić wysokość tej odprzedaży poniżej 15% wpływów w walutach obcych.
3.
Po odprzedaży, o której mowa w ust. 1 i 2, pozostała część wpływów w walutach obcych pozostaje do dyspozycji spółki.
1.
Spółka wypłaca wspólnikom zysk w walutach obcych z uzyskanej w poprzednim roku obrachunkowym nadwyżki wpływów z eksportu nad wydatkami na import, pozostającej po dokonaniu odprzedaży, o której mowa w art. 21 ust. 1 i 2. Wielkość zysku wypłacanego w walutach obcych jest ustalana w takiej proporcji, w jakiej wspólnik uczestniczy w podziale zysku spółki.
2.
Wspólnik zagraniczny ma prawo przekazać za granicę kwotę, o której mowa w ust. 1, bez odrębnego zezwolenia dewizowego.
3.
Wspólnik polski ma prawo dysponowania, bez odrębnego zezwolenia dewizowego, kwotą, o której mowa w ust. 1:
1)
jeżeli realizuje własny eksport - do wysokości ustalonego odpisu dewizowego,
2) 9
w pozostałych przypadkach - do wysokości ustalonej przez Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z zachowaniem przepisów o odpisach dewizowych.

Pozostałą część tej kwoty wspólnik polski odprzedaje polskiemu bankowi dewizowemu.

4.
Spółka wypłaca zysk, o którym mowa w ust. 1, w takich walutach, w jakich uzyskała wpływ.
1.
Wspólnicy zagraniczni mają prawo wykorzystania należnego im zysku do zwiększenia kapitału zakładowego spółki, z zastrzeżeniem przepisów art. 5 i 8.
2.
Wspólnicy zagraniczni mają prawo przekazywać za granicę kwoty w walutach obcych uzyskane ze sprzedaży udziałów lub akcji w spółce, a także część majątku spółki przypadającą im w razie jej likwidacji.
1.
Środki pieniężne spółek są gromadzone na ich rachunkach w polskich bankach dewizowych.
2.
Banki, o których mowa w ust. 1, na zlecenie spółki otwierają i prowadzą rachunki spółki w walucie polskiej i w walutach obcych oraz mogą udzielać jej kredytu, na zasadach obowiązujących przedsiębiorstwa państwowe i w oparciu o umowy zawierane między spółką a bankiem.
3.
Spółka, po uzyskaniu zgody banku lub banków, w których ma rachunki, oraz zezwolenia dewizowego, może prowadzić rachunki w bankach zagranicznych.
4.
Spółka może także, po uzyskaniu zezwolenia dewizowego oraz zgody banku lub banków, w których ma rachunki, zaciągać kredyty zagraniczne. Spółka może również zaciągać kredyty kupieckie na podstawie przepisów obowiązujących przedsiębiorstwa państwowe.
5.
Banki, o których mowa w ust. 1, mogą udzielać gwarancji za zobowiązania spółki zgodnie z obowiązującymi przepisami.
6.
Narodowy Bank Polski może udzielić podmiotowi zagranicznemu gwarancji zwrotu wartości wniesionych na poczet wkładu do czasu zarejestrowania spółki na wypadek poniesienia strat w wyniku decyzji organów państwowych dotyczących majątku spółki.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach spółka może uzyskać zezwolenie dewizowe na dokonywanie w obrocie krajowym zakupów za waluty wymienialne.

1.
Spółki uczestniczą w obrocie gospodarczym na zasadach i w trybie określonych dla jednostek gospodarki uspołecznionej.
2. 10
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, w porozumieniu z właściwymi ministrami, w uzasadnionych przypadkach może w zezwoleniu na utworzenie spółki określić odmienne zasady i tryb zaopatrzenia materiałowo-technicznego oraz zbytu produkowanych przez spółkę towarów i świadczonych przez nią usług.

Przedsiębiorstwa państwowe mogą zbywać spółkom środki trwałe oraz ustanawiać na ich rzecz na takich środkach ograniczone prawa rzeczowe.

Spółkom na okres ich działalności mogą być oddawane grunty państwowe w użytkowanie wieczyste lub dzierżawę na zasadach określonych w przepisach o gospodarce gruntami państwowymi.

8 Art. 21 ust. 2 zmieniony przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 24 października 1987 r.
9 Art. 22 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 24 października 1987 r.
10 Art. 26 ust. 2 zmieniony przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 24 października 1987 r.