Rozdział 4 - Zasady ustalania składek i innych świadczeń na rzecz spółek. - Spółki wodne i ich związki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1979.17.109

Akt utracił moc
Wersja od: 6 kwietnia 1984 r.

Rozdział  4

Zasady ustalania składek i innych świadczeń na rzecz spółek.

§  27.
Świadczenia na rzecz spółki ustala jej zarząd w formie pieniężnej (składki) w wysokości niezbędnej do finansowania kosztów wykonania zadań statutowych, utrzymania niezbędnego zapasu środków obrotowych i spłat kredytów bankowych. Jeżeli wymaga tego wykonanie zadań statutowych spółki, świadczenia mogą być ustalone w innej formie.
§  28.
1.
Świadczenia członków spółki ustalane są na podstawie planu finansowego według następujących zasad:
1)
wysokość świadczeń członka spółki powinna być proporcjonalna do korzyści uzyskiwanych przez niego z działalności spółki oraz do kosztów ponoszonych przez spółkę z tytułu zaspokajania przez nią potrzeb członka,
2)
kryteria określania korzyści uzyskiwanych przez członka spółki z jej działalności powinny być ustalone przez walne zgromadzenie członków odrębnie dla zadań z zakresu budowy, utrzymania i eksploatacji urządzeń wodnych oraz prowadzenia racjonalnej gospodarki rolnej na zmeliorowanych terenach.
2.
Na pokrycie kosztów zadań z zakresu utrzymania i eksploatacji urządzeń wodnych i obiektów budowlanych spółki walne zgromadzenie członków może ustalić składki zryczałtowane, upoważniając jednocześnie zarząd do zaciągnięcia kredytu na pokrycie kosztów wykonania zadań statutowych spółki.
§  29.
Naczelnik gminy ustala na wniosek zarządu spółki wysokość składek i innych świadczeń ponoszonych na rzecz spółki przez osoby nie będące jej członkami, a uzyskujące korzyści z urządzeń wodnych objętych działalnością spółki. Przepis § 18 stosuje się odpowiednio.
§  30.
Jeżeli osoba lub zakład, zobowiązane do wykonania na rzecz spółki świadczeń niepieniężnych, nie wykonają ich w ustalonym terminie, zarząd spółki może zobowiązać je do pokrycia kosztów tych świadczeń.
§  31.
W razie powierzenia spółce przez naczelnika gminy utrzymania i eksploatacji urządzeń wodnych oddziaływających dodatnio na nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi, koszty utrzymania i eksploatacji tych urządzeń pokrywane są z budżetu gminy.