Rozdział 4 - Inne wkłady - Spółdzielnie i ich związki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.12.61

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

Rozdział  IV.

Inne wkłady

§  1.
Statut rolniczej spółdzielni produkcyjnej może zobowiązywać członków do wniesienia innych wkładów poza wkładami gruntowymi.
§  2.
Przedmiotem wkładu mogą być w szczególności budynki i urządzenia gospodarcze, inwentarz żywy i martwy, pasze, materiał siewny, urządzenia i narzędzia potrzebne do prowadzenia zakładów przetwórczych i usługowych (wkłady inwentarzowe) oraz pieniądze.

Jeżeli statut przewiduje obowiązek wniesienia wkładów w naturze, członek nie posiadający wymaganych przez statut środków może wnieść odpowiedni wkład w gotówce.

Statut może określać rodzaj i ilość inwentarza żywego i martwego, który członkowie mogą utrzymywać w osobistym użytkowaniu.

§  1.
Stosownie do postanowień statutu lub indywidualnego porozumienia z członkiem inwentarz żywy i martwy wniesiony jako wkład może przechodzić na własność spółdzielni za zapłatą odpowiedniej ceny, płatnej jednorazowo lub ratalnie (wkłady odpłatne), bądź też podlegać w przypadku ustania członkostwa zwrotowi (wkłady zwrotne) według zasad ustalonych w statucie.
§  2.
Inwentarz wniesiony przez członka jako wkład powinien być oszacowany według stanu i cen z dnia wniesienia.
§  3.
Zwrot w gotówce następuje według stanu wkładu inwentarzowego z daty wniesienia, a według wartości - z daty zwrotu.

Jeśli zwrotowi podlegają te same środki produkcji (wkłady inwentarzowe, budynki), które zostały wniesione tytułem wkładu, na środkach tych służy spółdzielni prawo użytkowania, do którego stosuje się odpowiednio przepisy prawa cywilnego o użytkowaniu.

§  1.
Użytkowanie przez spółdzielnię budynków, urządzeń gospodarczych, inwentarza żywego i martwego, wniesionych przez członka jako wkład zwrotny, może być odpłatne.
§  2.
Jeżeli statut przewiduje odpłatność użytkowania wkładów, powinien określać, czy zapłata będzie dokonywana w formie udziału w podziale dochodu, czy w ustalonych z góry stawkach. W tym ostatnim przypadku statut powinien określać zasady ustalania stawek.
§  3.
Przepisy niniejszego artykułu mają odpowiednie zastosowanie do wkładów pieniężnych.
§  1.
Statut może ustanowić obowiązek członków wykonywania określonych prac dla spółdzielni przy pomocy posiadanego przez nich inwentarza lub inny sposób korzystania z inwentarza członków przez spółdzielnię, stosownie do potrzeb spółdzielni.
§  2.
Statut może także ustanowić na rzecz spółdzielni prawo pierwokupu środków produkcji, o których mowa w § 1.