Dział 10 - UPADŁOŚĆ SPÓŁDZIELNI. - Spółdzielnie i ich związki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.12.61

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

DZIAŁ  X.

UPADŁOŚĆ SPÓŁDZIELNI.

§  1.
Ogłoszenie upadłości spółdzielni następuje w razie jej niewypłacalności.
§  2.
Jeżeli według bilansu spółdzielni suma funduszu udziałowego, funduszu zasobowego i innych funduszów własnych, z wyjątkiem rezerwy na amortyzację, nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich zobowiązań, zarząd powinien niezwłocznie zwołać walne zgromadzenie, na którego porządku obrad zamieszcza sprawę dalszego istnienia spółdzielni.
§  3.
Pomimo niewypłacalności spółdzielni walne zgromadzenie może podjąć uchwałę o dalszym istnieniu spółdzielni, jeżeli wskazuje środki umożliwiające wyjście jej ze stanu niewypłacalności. Uchwała taka wymaga zatwierdzenia przez właściwy centralny związek.
§  4.
W przypadku podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o postawieniu spółdzielni w stan upadłości lub niezatwierdzenia przez centralny związek uchwały, o której mowa w § 3, zarząd spółdzielni obowiązany jest niezwłocznie zgłosić do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości.

Likwidatorzy spółdzielni będącej w stanie likwidacji obowiązani są niezwłocznie po stwierdzeniu niewypłacalności spółdzielni złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości lub podanie o otwarcie postępowania układowego.

§  1.
Wniosek o ogłoszenie upadłości ma prawo zgłosić także właściwy centralny związek oraz osoby, którym to prawo przysługuje z mocy przepisów prawa upadłościowego.
§  2.
Sąd może na wniosek wierzyciela zarządzić postawienie spółdzielni w stan upadłości pomimo uchwały walnego zgromadzenia spółdzielni o dalszym jej istnieniu.

Jeżeli z bilansu sporządzonego przez zarząd lub przez likwidatorów okaże się, że majątek spółdzielni, która zaprzestała swojej działalności, nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, a wierzyciele nie wyrażą zgody na ich pokrycie, sąd na wniosek właściwego centralnego związku zarządzi wykreślenie spółdzielni z rejestru. W tym przypadku nie przeprowadza się postępowania upadłościowego, a o przeznaczeniu pozostałego majątku na cele spółdzielcze lub inne cele społeczne decyduje właściwy centralny związek.

Przepisy o organach spółdzielni stosuje się także podczas postępowania upadłościowego, jeżeli z przepisów prawa upadłościowego nie wynika inaczej.

Po ogłoszeniu upadłości członkowie spółdzielni powinni na żądanie syndyka upadłości niezwłocznie uiścić nie wpłaconą jeszcze część udziału.

Po ukończeniu upadłości syndyk upadłości zgłosi do sądu rejestrowego wniosek o wykreślenie spółdzielni z rejestru.

W sprawach nie unormowanych niniejszą ustawą do postępowania upadłościowego mają zastosowanie przepisy prawa upadłościowego.