Art. 2. - Specjalny podatek od wynagrodzeń, wypłacanych z funduszów publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.82.503

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1939 r.
Art.  2.
(1)
Specjalnemu podatkowi podlegają wynagrodzenia, wypłacane przez:
1)
Skarb Państwa i Skarb Śląski;
2)
państwowe: monopole, banki, przedsiębiorstwa, fundusze, zakłady i instytucje;
3)
związki samorządu terytorjalnego, związki międzykomunalne (celowe), oraz przedsiębiorstwa, banki, zakłady i instytucje tych związków, Związek Rewizyjny Samorządu Terytorjalnego, komunalne kasy oszczędności i banki komunalne;
4)
związki samorządu gospodarczego i zawodowego oraz przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje tych związków;
5)
prawno-publiczne zakłady ubezpieczeń;
6)
Bank Polski.
(2)
Za wynagrodzenia w rozumieniu dekretu niniejszego uważa się wszelkiego rodzaju wynagrodzenia w pieniądzach wraz z dodatkami i w naturze, jakie płatnik uzyskuje: z tytułu diet poselskich i senatorskich, z tytułu stosunku służbowego, z tytułu najmu pracy, z tytułu udziału w zarządach związków prawa publicznego, z tytułu udziału we wszelkiego rodzaju radach, komitetach, komisjach i t. p., z tytułu spełniania funkcyj kontrolnych z ramienia władz nadzorczych, albo też z tytułu prawa do emerytury, renty - pensji lub zaopatrzenia, - bez względu na rodzaj i nazwę tych wynagrodzeń.
(3)
Za wynagrodzenia osób, pełniących służbę poza granicami Państwa, uważa się uposażenie zasadnicze, a jeżeli chodzi o pracowników kontraktowych, - jedną trzecią część ich wynagrodzenia umownego.
(4)
Rozporządzenie Rady Ministrów ustali, jakie świadczenia w naturze będą podlegały specjalnemu podatkowi, oraz zasady obliczania wartości tych świadczeń.