Oddział d - przy strzeżeniu, konwojowaniu lub odprawie celnej wogóle - Specjalne opłaty za wykonywanie czynności przez funkcjonarjuszów Zarządu Ceł w czasie poza godzinami urzędowemi lub poza obrębem miejsca urzędowego oraz za strzeżenie i konwojowanie towarów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.61.579

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lipca 1932 r.

d)

przy strzeżeniu, konwojowaniu lub odprawie celnej wogóle

1)
Za strzeżenie, konwojowanie lub odprawę celną wogóle, dokonywane poza obrębem miejsca urzędowego lub w czasie poza godzinami urzędowemi, pobiera się opłatę specjalną za każdą godzinę pracy, licząc część godziny za całą.

Opłata za godzinę wynosi 2 zł jeżeli czynność odbywa się między 6 a 21 godziną i 3 zł jeżeli czynność odbywa się między 21 a 6 godziną.

W wypadkach gdy czynność ma być dokonana w innej miejscowości aniżeli ta, w której funkcjonariusz celny pełni służbę - czas pracy liczy się z chwilą odjazdu funkcjonarjusza do tej miejscowości.

W wypadkach gdy czynność ma być dokonana w tej samej miejscowości, w której funkcjonarjusz celny pełni służbę, - czas pracy liczy się z chwilą przybycia funkcjonarjusza na miejsce, gdzie czynność ma być dokonana.

2)
Do kwoty, przypadającej według poprzedniego punktu (1), dolicza się koszty przejazdu funkcjonarjuszów celnych, delegowanych do dokonania czynności urzędowej, ustalane na podstawie każdocześnie obowiązujących rozporządzeń o należnościach za podróże służbowe i delegacje funkcjonarjuszów państwowych.
3)
Do czynności, opłacanych według p. 1 i 2, należą czynności związane z nadzorem, poza obrębem miejsca urzędowego lub poza godzinami urzędowemi, dokonywanym nad skażaniem tłuszczów, przetapianiem lub połamaniem starych materjałów żelaznych i aluminjowych, szarpaniem szmat, pocięciem lub podziurkowaniem papieru i t. p. zmianą stanu towaru, dozwoloną ogólnemi rozporządzeniami celnemi a w tem taryfą celną, jak też każdorazowo przez władzę celną. Jeżeli jednak czynności powyższe wymagają stałego nadzoru, pobiera się opłatę, przewidzianą w § 2 działu a) p. 1, z uwzględnieniem p. 3 tegoż działu.
4)
Za dokonywanie odprawy poza godzinami urzędowemi podróżnych i ich bagaży nie pobiera się opłaty specjalnej.
§  3.
Opłaty za czynności, związane z nadzorem nad wolnemi składami celnemi, przewidziane w p. 1 i 2 działu a) § 2 oraz za czynności związane z obrotem uszlachetniającym czynnym, przewidziane w p. 1 dział b) § 2, pobierają urzędy celne, których funkcjonarjusze te czynności wykonywają.

Wszystkie inne opłaty, przewidziane w niniejszem rozporządzeniu, pobierają urzędy celne, dokonywające odprawy celnej względnie urzędy, którym pobranie opłat polecono.

Pobrane opłaty zarachowuje urząd celny na właściwy dział i paragraf budżetu dochodowego Ministerstwa Skarbu. Wydatki związane z dokonaniem czynności, przewidzianych w § 1 niniejszego rozporządzenia, pokrywa urząd celny z odpowiedniego działu i paragrafu budżetu rozchodowego Ministerstwa Skarbu.

§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1932 r. Opłata specjalna za czynności związane z nadzorem celnym nad towarami, przewożonemi przez granicę w obrocie uszlachetniającym oraz przy zastosowaniu ulg celnych na podstawie pozwoleń Ministerstwa Skarbu, wydanych do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, będzie pobierana według przepisów dotychczasowych.