Rozdział 3 - Tryb powoływania i odwoływania członków regionalnych komisji oraz organizacja pracy tych komisji - Specjalizacja w zawodzie pracownik socjalny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.21 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 stycznia 2024 r.

Rozdział  3

Tryb powoływania i odwoływania członków regionalnych komisji oraz organizacja pracy tych komisji

§  4. 
1. 
Regionalna komisja składa się z nie mniej niż 4 i nie więcej niż 5 członków.
2. 
W skład regionalnej komisji wchodzą specjaliści z zakresu pracy socjalnej lub pomocy społecznej z danego województwa posiadający: doświadczenie w kształceniu lub doskonaleniu zawodowym pracowników socjalnych lub staż zawodowy w instytucjach i podmiotach działających w obszarze pomocy społecznej.
3. 
Członków regionalnej komisji powołuje Komisja na okres 5 lat spośród kandydatów zgłoszonych przez marszałka danego województwa.
4. 
Członkowie regionalnej komisji wybierają ze swojego składu przewodniczącego, który kieruje pracami regionalnej komisji.
5. 
Przewodniczący regionalnej komisji wyznacza zastępcę pełniącego jednocześnie funkcję sekretarza regionalnej komisji.
6. 
Odwołanie przewodniczącego i członków regionalnej komisji może nastąpić w przypadku ich śmierci, na podstawie ich pisemnej rezygnacji albo w drodze odwołania ich z funkcji przez Komisję na wniosek marszałka danego województwa lub w przypadku gdy nie wywiązywali się z zadań określonych w art. 118 ust. 2 ustawy lub jeśli niewłaściwie je wykonywali.
7. 
W razie konieczności uzupełnienia składu regionalnej komisji w przypadkach określonych w ust. 6 Komisja na wniosek marszałka danego województwa powołuje nowych członków regionalnej komisji na czas pozostały do końca okresu, o którym mowa w ust. 3.
§  5. 
1. 
Regionalna komisja obraduje na posiedzeniach nie rzadziej niż raz w roku.
2. 
Przewodniczący regionalnej komisji zwołuje posiedzenia regionalnej komisji:
1)
z własnej inicjatywy;
2)
na wniosek co najmniej dwóch członków regionalnej komisji;
3)
na wniosek Komisji;
4)
na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego;
5)
na wniosek marszałka danego województwa.
3. 
Zwołanie posiedzenia regionalnej komisji na wniosek, o którym mowa w ust. 2 pkt 2-5, następuje niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku.
4. 
Regionalna komisja podejmuje rozstrzygnięcia i przyjmuje wnioski w formie uchwał, w trybie głosowania zwykłą większością głosów w obecności co najmniej trzech członków. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego regionalnej komisji.
5. 
Z przebiegu obrad regionalnej komisji sporządza się protokół.
6. 
Uchwały i protokół, o których mowa w ust. 4 i 5, przewodniczący regionalnej komisji przekazuje do wiadomości Komisji w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia posiedzenia.
7. 
Udział w posiedzeniu regionalnej komisji lub podejmowanie rozstrzygnięć i przyjmowanie wniosków może odbywać się zdalnie, z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
8. 
Środki, o których mowa w ust. 7, powinny umożliwiać osobom wchodzącym w skład regionalnej komisji, przebywającym w miejscu innym niż miejsce posiedzenia, wypowiadanie się w toku obrad oraz głosowanie.