Rozdział 2 - Obowiązki i uprawnienia poborowych odbywających służbę zastępczą - Służba zastępcza.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.30.208

Akt utracił moc
Wersja od: 30 sierpnia 1988 r.

Rozdział  2

Obowiązki i uprawnienia poborowych odbywających służbę zastępczą

§  9.
1.
Poborowy jest obowiązany przestrzegać dyscypliny pracy oraz stosować się do poleceń służbowych kierownika zakładu pracy i upoważnionych przez niego pracowników.
2.
Poborowy jest obowiązany w szczególności:
1)
dążyć do uzyskiwania w pracy jak najlepszych wyników,
2)
przestrzegać ustalonego w zakładzie czasu pracy i wykorzystywać go w sposób najbardziej efektywny,
3)
przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również przepisów przeciwpożarowych,
4)
dbać o dobro zakładu pracy, chronić mienie zakładu i używać go zgodnie z przeznaczeniem,
5)
przestrzegać tajemnicy państwowej i służbowej,
6)
stosować się, w razie zakwaterowania, do ustalonego regulaminu,
7)
przestrzegać zasad współżycia społecznego.
§  10.
1.
Poborowemu, oprócz uprawnień przewidzianych w ustawie, przysługują:
1)
od zakładu pracy, w którym odbywa służbę zastępczą:
a)
bezpłatne posiłki profilaktyczne i regeneracyjne, wzmacniające - jeżeli odbywa służbę na stanowisku, na którym w danym zakładzie przysługują pracownikom takie posiłki,
b)
bezpłatne bilety na codzienny dojazd do zakładu pracy i z powrotem, z wyjątkiem przypadków, gdy bezpłatny przejazd zapewnia zakład pracy we własnym zakresie,
c)
zwrot kosztów przejazdu państwowymi środkami komunikacji, po zakończeniu służby zastępczej, do miejsca jego pobytu w dniu skierowania do służby (§ 4),
2)
ulgi przy przejazdach państwowymi środkami komunikacji, na zasadach przysługujących żołnierzom zasadniczej służby wojskowej, od dnia rozpoczęcia służby zastępczej do dnia jej zakończenia.
2.
Świadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a) i b), nie przysługują poborowemu w dniach wolnych od pracy oraz za czas urlopów i zwolnień od pracy.
3.
Bezpłatne zakwaterowanie, o którym mowa w art. 202 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy, nie przysługuje, gdy czas dojazdu państwowymi środkami komunikacji do zakładu pracy, w którym poborowy odbywa służbę, nie przekracza jednej godziny.
4.
W razie czasowego wykonywania pracy poza siedzibą zakładu pracy, w innej miejscowości, poborowemu przysługuje od zakładu pracy zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania według zasad określonych w przepisach dotyczących należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju.
5.
Poborowemu wykonującemu prace w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych albo w porze nocnej przysługuje dodatek za wykonywanie tych prac, na zasadach określonych dla pracowników wykonujących takie same prace.
6.
Koszty wymienione w ust. 1 pkt 1 lit. c) refunduje zakładowi pracy organ, który skierował poborowego do służby zastępczej.
§  11.
W zamian za czas przepracowany na polecenie kierownika zakładu pracy ponad ustaloną normę czasu pracy poborowemu przysługuje w tym samym wymiarze czas wolny od pracy.
§  12.
1.
Poborowemu przysługuje urlop okresowy w wymiarze 7 dni kalendarzowych w pierwszym roku służby zastępczej, 10 dni w drugim roku służby i 14 dni w trzecim roku służby.
2.
W pierwszym roku służby zastępczej zakład pracy udziela poborowemu urlopu okresowego po odbyciu przez niego co najmniej sześciu miesięcy służby.
3.
Jeżeli poborowy nie wykorzystał urlopu okresowego w całości lub w części z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zakład pracy udziela nie wykorzystanego urlopu okresowego w terminie późniejszym.
4.
Zakład pracy pokrywa koszty przejazdu poborowego na urlop okresowy z miejsca odbywania służby do miejsca jego pobytu stałego lub czasowego w dniu skierowania do służby zastępczej (§ 4) albo do miejsca zamieszkania najbliższego członka rodziny i z powrotem - według zasad określonych w przepisach dotyczących należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju.
§  13.
Poborowemu będącemu krwiodawcą przysługuje zwolnienie od pracy w celu dania krwi oraz na okresowe badania lekarskie, na zasadach jak dla pracowników.
§  14.
1.
Poborowemu przysługuje urlop okolicznościowy w razie:
1)
ślubu poborowego,
2)
urodzenia się dziecka poborowego,
3)
zgonu i pogrzebu członka rodziny albo zgonu i pogrzebu innej osoby pozostającej na utrzymaniu poborowego lub pod jego bezpośrednią opieką, na zasadach określonych w przepisach dla pracowników,
4)
ciężkiej choroby członka rodziny poborowego lub innej osoby, o której mowa w pkt 3, jeżeli ze względu na miejsce odbywania służby zastępczej poborowy nie może ich odwiedzać w czasie wolnym od pracy.
2.
Zakład pracy może udzielić poborowemu urlopu okolicznościowego, także w wypadkach innych niż wymienione w ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione szczególnymi względami osobistymi lub rodzinnymi poborowego.
3.
Zakład pracy udziela urlopu okolicznościowego w wypadkach określonych w ust. 1 i 2 w wymiarze do 3 dni, chyba że szczególne okoliczności uzasadniają udzielenie urlopu dłuższego, jednak w wymiarze nie większym niż 5 dni.
§  15.
Poborowemu, który wykazuje się wysokim zdyscyplinowaniem i dobrymi wynikami w pracy, kierownik zakładu pracy może w drodze wyróżnienia:
1)
przyznać premię w wysokości 25% miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na stanowiskach, na których są wykonywane takie same lub podobne prace,
2)
zwiększyć wymiar urlopu okresowego za dany rok służby o 2 do 5 dni.
§  16.
1.
Jeżeli poborowy zaniedbuje swoje obowiązki albo narusza ustalony w zakładzie pracy porządek lub dyscyplinę pracy, kierownik zakładu pracy może wymierzać poborowemu kary porządkowe wymienione w ustawie, a w razie ich bezskuteczności przestrzega go przed odpowiedzialnością karną.
2.
Poborowemu, któremu zmniejszono wymiar urlopu okresowego lub pozbawiono go tego urlopu, kierownik zakładu pracy może udzielić urlopu w pełnym wymiarze, jeżeli poborowy wykaże się nienagannym wykonywaniem obowiązków przez czas co najmniej sześciu miesięcy.
§  17.
1.
W razie naruszenia uprawnień poborowego, wynikających z odbywania służby zastępczej, może on wnieść skargę do kierownika zakładu pracy.
2.
Kierownik zakładu pracy jest obowiązany rozpatrzyć skargę poborowego po jego wysłuchaniu oraz udzielić mu pisemnej odpowiedzi w ciągu 7 dni.
§  18.
W czasie odbywania służby zastępczej w zakresie usprawiedliwiania nieobecności lub spóźnień stosuje się przepisy w sprawie zasad usprawiedliwiania nieobecności w pracy i spóźnień do pracy pracowników, obowiązujące w danym zakładzie pracy.
§  19.
1.
Na wniosek kierownika zakładu pracy poborowy może być przeniesiony do odbywania służby zastępczej w innym zakładzie pracy, jeżeli jest to uzasadnione istotnymi względami organizacyjnymi zakładu.
2.
Decyzję w sprawie przeniesienia poborowego do innego zakładu pracy podejmuje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej w sprawach zatrudnienia stopnia wojewódzkiego, stosownie do siedziby zakładu pracy, w którym dotychczas poborowy odbywa służbę zastępczą.
§  20.
1.
Poborowemu, który uzyskał określone kwalifikacje zawodowe w czasie odbywania służby zastępczej, zakład pracy wydaje zaświadczenie stwierdzające uzyskanie tych kwalifikacji.
2.
Zakład pracy na wniosek poborowego wydaje zaświadczenie stwierdzające okres i rodzaj wykonywanej pracy w czasie odbywania służby zastępczej.
§  21.
1.
Jeżeli poborowy jest niezdolny do pracy z powodu choroby trwającej co najmniej 3 miesiące, kierownik zakładu pracy jest obowiązany zawiadomić o tym wojskowego komendanta uzupełnień, właściwego ze względu na siedzibę zakładu, w którym poborowy odbywa służbę. Wojskowy komendant uzupełnień kieruje poborowego do rejonowej komisji poborowej, a jeżeli komisja ta nie działa - do rejonowej wojskowej komisji lekarskiej, w celu ustalenia zdolności poborowego do służby wojskowej.
2.
Jeżeli poborowy w czasie odbywania służby zachorował lub uległ wypadkowi i został skierowany do szpitala albo poniósł śmierć, zakład pracy zawiadamia o tym niezwłocznie pełnoletniego członka jego najbliższej rodziny.
§  22.
Przy ustalaniu wysokości odprawy pośmiertnej, przysługującej członkom rodziny poborowego, uwzględnia się następujące należności pieniężne: równoważnik w zamian za całodzienne wyżywienie, uposażenie, równoważnik za ubranie oraz dodatek za wykonywanie prac w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych albo w porze nocnej - z tym że podstawa wymiaru odprawy nie może być niższa od najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników gospodarki uspołecznionej, zatrudnionych w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.