Rozdział 2 - Stopnie wojskowe szeregowców i podoficerów. - Służba wojskowa szeregowców i podoficerów Sił Zbrojnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.20.129

Akt utracił moc
Wersja od: 29 kwietnia 1952 r.

Rozdział  2.

Stopnie wojskowe szeregowców i podoficerów.

1.
Ustanawia się następujące kolejne stopnie szeregowców i podoficerów:
1)
szeregowcy:
a)
szeregowiec, marynarz,
b)
starszy szeregowiec, starszy marynarz,
2)
podoficerowie:
a)
kapral, mat,
b)
plutonowy, bosmanmat,
c)
sierżant, bosman,
d)
starszy sierżant, starszy bosman.
2.
Minister Obrony Narodowej może - stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych - ustalać inne nazwy - stopni wojskowych, równorzędne ze stopniami, wymienionymi w ust. 1.

Stopień szeregowca otrzymują poborowi (ochotnicy) bez szczególnego nadania z chwilą wcielenia do jednostki wojskowej. Poborowi, którzy nie zostali przeznaczeni do odbycia zasadniczej służby wojskowej, otrzymują stopień szeregowca bez szczególnego nadania z chwilą zaliczenia ich do rezerwy.

1.
Każdy szeregowiec i podoficer może uzyskać wyższy stopień wojskowy, jeżeli odpowiada warunkom, wymaganym do uzyskania tego stopnia.
2.
Zasady i warunki mianowania na stopień starszego szeregowca i stopnie podoficerskie oraz władze właściwe do mianowania określa Minister Obrony Narodowej.
3.
Zasady i warunki mianowania na stopnie oficerskie i wyższe określa ustawa o służbie wojskowej oficerów i generałów Sił Zbrojnych.
1.
Szeregowiec lub podoficer traci stopień wojskowy w przypadkach utraty obywatelstwa polskiego.
2.
Starszy szeregowiec lub podoficer traci stopień starszego szeregowca lub stopień podoficerski w razie skazania prawomocnym wyrokiem sądu na karę utraty praw publicznych, obywatelskich praw honorowych lub degradacji.
3.
Starszemu szeregowcowi właściwa władza wojskowa może obniżyć stopień starszego szeregowca, a podoficerowi - stopień podoficerski lub pozbawić go stopnia podoficerskiego w przypadkach:
1)
ukarania karą obniżenia stopnia wojskowego w trybie i na zasadach, określonych w wojskowych przepisach dyscyplinarnych,
2)
skazania prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności.
4.
W przypadku pozbawienia podoficera stopnia podoficerskiego władza wojskowa określa równocześnie, który ze stopni, wymienionych w art. 4 ust. 1 pkt 1, on zachowuje.
5.
Minister Obrony Narodowej określa władze wojskowe właściwe do obniżenia lub pozbawienia stopnia podoficerskiego i stopnia starszego szeregowca.
1.
Za wyjątkowe zasługi można szeregowcowi i podoficerowi przywrócić posiadany przez niego poprzednio stopień podoficerski lub stopień starszego szeregowca.
2.
Przywrócenie stopnia podoficerskiego i stopnia starszego szeregowca w przypadku jego utraty wskutek skazania na karę utraty praw publicznych lub obywatelskich praw honorowym nie może nastąpić przed upływem czasokresu, na który wymierzono tę karę.
3.
Minister Obrony Narodowej określa władze wojskowe, właściwe do przywrócenia stopnia podoficerskiego i stopnia starszego szeregowca.