Rozdział 7 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Służba wojskowa oficerów i generałów Sił Zbrojnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.22.172

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 1952 r.

Rozdział  7.

Przepisy przejściowe i końcowe.

1.
Zdolność fizyczną i psychiczną oficera do służby wojskowej, stopień utraty zdolności oficera do pracy zarobkowej oraz związek przyczynowy tej utraty ze służbą wojskową ustalają wojskowe komisje lekarskie.
2.
Zasady badania i oceny stopnia zdolności do służby wojskowej, stopnia utraty zdolności do pracy zarobkowej i związku przyczynowego ze służbą oraz skład i tryb postępowania wojskowych komisji lekarskich określa Minister Obrony Narodowej.

Użyte w przepisach dotychczasowych określenia o przeniesieniu zawodowego wojskowego w stan spoczynku są równoznaczne w stosunku do oficerów ze zwolnieniem z wojskowej służby zawodowej z prawem do zaopatrzenia emerytalnego.

1.
Dotychczasowi oficerowie stanu spoczynku zostają z mocy samego prawa zależnie od wieku przeniesieni do rezerwy lub zwolnieni od powszechnego obowiązku wojskowego.
2.
Przeniesienie do rezerwy lub zwolnienie od powszechnego obowiązku wojskowego oficerów wymienionych w ust. 1 nie narusza praw do zaopatrzenia emerytalnego tych oficerów i członków ich rodzin oraz do zasiłków i pomocy.

Oficerowie służby stałej oraz podoficerowie zawodowi, o których mowa w art. 62 ust. 2 oraz art. 69 dekretu z dnia 3 kwietnia 1948 r. o służbie wojskowej oficerów Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. Nr 20, poz. 135), którzy złożyli prośby o przeniesienie w stan spoczynku w terminie do dnia 30 czerwca 1948 r., lecz których stosunek do służby wojskowej nie został dotąd uregulowany, zostaną w zależności od wieku i zdolności do służby wojskowej przeniesieni do rezerwy lub zwolnieni od powszechnego obowiązku wojskowego z prawem do zaopatrzenia emerytalnego - na zasadach określonych w art. 62 tegoż dekretu.

Przepis art. 45 stosuje się do podoficerów zwolnionych z wojskowej służby zawodowej.

Przepisy dekretu dotyczące obniżenia, pozbawienia i utraty stopnia oficerskiego stosuje się, chociażby przyczyny uzasadniające obniżenie, pozbawienie lub utratę stopnia oficerskiego powstały przed dniem wejścia w życie dekretu.

1.
Przepisy dekretu dotyczące oficerów rezerwy lub oficerów zwolnionych od powszechnego obowiązku wojskowego stosuje się odpowiednio do oficerów (kobiet) pomocniczej służby wojskowej względnie oficerów (kobiet) zwolnionych od obowiązku wojskowego kobiet.
2.
Oficer zawodowy - kobieta, zwolniony z wojskowej służby zawodowej, zostaje w zależności od wieku i zdolności do pomocniczej służby wojskowej przeznaczony do pomocniczej służby wojskowej albo zwolniony od obowiązku wojskowego kobiet.
1.
Przewidziane w dekrecie uprawnienia Ministra Obrony Narodowej i podległych mu władz wojskowych przysługują w stosunku o oficerów wojsk wewnętrznych Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego i podległym mu władzom.
2.
Przepis ust. 1 nie narusza uprawnień Ministra Obrony Narodowej w zakresie administracji rezerw i uzupełniania Sił Zbrojnych, określonych w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. R. P. Nr 6 poz. 46).

W dekrecie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 28 września 1944 r. Kodeks Karny Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 27):

1)
art. 43 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 43. Degradacja obejmuje utratę posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowca",

2)
art. 165 uchyla się.

Uchyla się art. 73 prawa o aktach stanu cywilnego (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 48, poz. 272 i z 1948 r. Nr 24, poz. 161, Nr 36, poz. 252 i z 1950 r. Nr 34, poz. 309).

W ustawie z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 46) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 11 ust. 1 wyrazy w nawiasach "tytularni pełniący służbę wojskową, stanu spoczynku" zastępuje się wyrazami "podoficerowie stanu spoczynku",
2)
art. 42 oznacza się jako ust. 1 tegoż artykułu i dodaje się ust. 2 w następującym brzmieniu:

"2. Rada Ministrów może w drodze uchwały przedłużyć w granicach do jednego roku czas trwania kadrowej służby wojskowej określony w ust. 1",

3)
art. 48 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Przepisy art. 42 ust. 2 i art. 43 stosuje się odpowiednio",

4)
w art. 103:

- w ust. 1 wyraz "mężczyzn" zastępuje się wyrazem "podoficerów",

- ust. 2 i 3 skreśla się.

1.
Traci moc obowiązującą dekret z dnia 3 kwietnia 1948 r. o służbie wojskowej oficerów Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. Nr 20, poz. 135).
2.
W stosunku do oficerów w służbie bezpieczeństwa publicznego z wyjątkiem oficerów wojsk wewnętrznych przepisy dekretu wymienionego w ust. 1 zachowują swą moc w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego dekretu.
3.
Do czasu wydania przepisów wykonawczych na podstawie niniejszego dekretu zachowują moc obowiązującą przepisy dotychczasowe - o ile nie są sprzeczne z tym dekretem.

Wykonanie dekretu porucza się Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.