Rozdział 6 - Opiniowanie służbowe - Służba wojskowa kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.112.715

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 2008 r.

Rozdział  6

Opiniowanie służbowe

§  29.
1.
Do opiniowania służbowego kandydatów stosuje się odpowiednio przepisy art. 26 ustawy.
2.
Opiniowanie służbowe rozpoczyna się na sześć miesięcy przed planowanym terminem ukończenia uczelni wojskowej lub na miesiąc przed ukończeniem szkolenia wojskowego lub szkoły podoficerskiej albo w przypadku kandydatów, o których mowa w art. 124a ust. 1 pkt 2 ustawy, po odbyciu szkolenia wojskowego zakończonego egzaminem na oficera.
3.
Opinię sporządza bezpośredni przełożony kandydata na arkuszu opinii służbowej stosowanym dla żołnierzy zawodowych, zgodnie z art. 26 ustawy. W opinii kandydata na żołnierza zawodowego nie wypełnia się działów od VII do X.
4.
W przypadku osób, o których mowa w art. 124a ust. 1 pkt 2 ustawy, opinię sporządza komendant w porozumieniu z gestorem właściwego korpusu osobowego (grupy osobowej).
§  30.
1.
Opinia służbowa ma na celu ocenę kandydata pod względem:
1)
cech osobowościowych i predyspozycji do pełnienia zawodowej służby wojskowej;
2)
oceny postępów w nauce i spełnienia wymogów określonych w dokumentach normujących przebieg studiów lub szkolenia;
3)
sprawności fizycznej i stanu zdrowia;
4)
oceny wywiązywania się z obowiązków służbowych oraz przestrzegania dyscypliny.
2.
Na podstawie ocen, o których mowa w ust. 1, przełożony wystawia ogólną ocenę opiniowanego kandydata, wyrażoną w skali od 5 do 2 (bardzo dobra, dobra, dostateczna i niedostateczna).
§  31.
1.
Przełożony opiniujący kandydata podpisuje oryginał opinii, a następnie zapoznaje kandydata z treścią opinii oraz wręcza mu jej potwierdzoną kopię. Fakt zapoznania się z treścią opinii kandydat potwierdza własnoręcznym podpisem na oryginale opinii.
2.
W przypadku odmowy kandydata podpisania oryginału opinii przełożony opiniujący dokonuje, w miejscu przeznaczonym na podpis opiniowanego, adnotacji o odmowie złożenia przez niego podpisu oraz umieszcza datę i swój podpis.
§  32.
1.
Odwołanie od opinii służbowej kandydat wnosi do bezpośredniego przełożonego opiniującego, a w przypadku osób, o których mowa w art. 124a ust. 1 pkt 2 ustawy, do dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr, w terminie 14 dni od dnia otrzymania potwierdzonej kopii opinii.
2.
Odwołanie od opinii służbowej rozpatruje się w terminie 30 dni od dnia jego wniesienia.
3.
Oryginał opinii włącza się do akt personalnych kandydata.