Rozdział 3 - Przebieg służby kandydackiej - Służba wojskowa kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.112.715

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 2008 r.

Rozdział  3

Przebieg służby kandydackiej

§  11.
1.
Służba kandydacka polega na:
1)
kształceniu i szkoleniu w szkole wojskowej;
2)
wykonywaniu zadań służbowych w szkole wojskowej jako jednostce wojskowej;
3)
kształceniu w szkole niewojskowej oraz odbywaniu w okresie przerw wakacyjnych szkolenia wojskowego.
2.
Służba kandydacka może być także pełniona w szkołach wojskowych za granicą stosownie do przepisu art. 54 ustawy.
§  12.
1.
O stawieniu się w szkole wojskowej osoby powołanej do służby kandydackiej komendant zawiadamia odpowiednio wojskowego komendanta uzupełnień lub dowódcę, a w przypadku kandydatów, o których mowa w art. 124a ust. 1 pkt 2 ustawy, także dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr i gestora właściwego korpusu osobowego (grupy osobowej).
2.
Osoba powołana do służby kandydackiej pełni tę służbę od dnia stawienia się w szkole wojskowej. Z tym dniem zostaje zaliczona rozkazem komendanta do etatowego stanu zmiennego tej szkoły.
3.
Służba kandydacka trwa, z zastrzeżeniem § 33, do czasu powołania kandydata do zawodowej służby wojskowej.
4.
Żołnierza odbywającego zasadniczą służę wojskową lub nadterminową zasadniczą służbę wojskową komendant zwalnia z tej służby z dniem stawienia się żołnierza do pełnienia służby kandydackiej.
5.
Kandydaci, o których mowa w art. 124a ust. 1 pkt 2 ustawy, po stawieniu się w uczelni wojskowej, podpisaniu kontraktu na pełnienie służby kandydackiej oraz umowy, o której mowa w § 10 ust. 3, objęciu ewidencją i zaopatrzeniem logistycznym i finansowym, są kierowani rozkazem komendanta na studia w uczelniach niewojskowych, w których odbywali dotychczas naukę.
6.
Po spełnieniu przez kandydatów warunków określonych w ust. 5, komendant, za pośrednictwem gestora właściwego korpusu osobowego (grupy osobowej), powiadamia rektora uczelni niewojskowej o powołaniu studenta tej uczelni do służby kandydackiej.
7.
W przypadku gdy osoby wymienione w ust. 5 nie korzystają z zakwaterowania i wyżywienia organizowanego przez komendanta uczelni wojskowej, otrzymują one równoważnik pieniężny w zamian za wyżywienie w wysokości 100 % diety oraz równoważnik w zamian za zakwaterowanie w wysokości 150 % diety. Ponadto otrzymują one zwrot kosztów dojazdu w wysokości 20 % diety za każdy dzień zajęć szkoleniowych oraz jeden raz w miesiącu zwrot kosztów przejazdu do miejsca stałego zamieszkania i z powrotem na terenie kraju. Kwotę diety ustala się w wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.3)).
§  13.
1.
W przypadku gdy osoba, której doręczono kartę powołania do służby kandydackiej, nie może stawić się do jej pełnienia w terminie określonym w tej karcie z powodu obłożnej choroby lub z przyczyn uzasadnionych ważnymi względami rodzinnymi albo osobistymi, niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień.
2.
Wojskowy komendant uzupełnień, po otrzymaniu zawiadomienia, informuje komendanta o przyczynie niestawienia się osoby, o której mowa w ust. 1.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do dowódcy żołnierza skierowanego do służby kandydackiej.
4.
Nowy termin stawiennictwa osoby, o której mowa w ust. 1, ustalają wojskowy komendant uzupełnień lub dowódca, w porozumieniu z komendantem.
§  14.
1.
Jeżeli osoba, której doręczono kartę powołania do służby kandydackiej, albo żołnierz skierowany do tej służby nie stawi się w szkole wojskowej w ciągu 7 dni od upływu terminu określonego w karcie lub skierowaniu, z zastrzeżeniem przypadków określonych w § 13 ust. 1, komendant zawiadamia wojskowego komendanta uzupełnień albo dowódcę o niezaliczeniu tej osoby do etatowego stanu zmiennego szkoły wojskowej, a w przypadku kandydatów, o których mowa w art. 124a ust. 1 pkt 2 ustawy, także dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr i gestora właściwego korpusu osobowego (grupy osobowej).
2.
Rozkaz o wygaśnięciu powołania do służby kandydackiej wydaje:
1)
komendant - w odniesieniu do kandydatów, o których mowa w § 3 ust. 2 i w art. 124a ust. 1 pkt 1 ustawy;
2)
dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr - w odniesieniu do kandydatów, o których mowa w art. 124a ust. 1 pkt 2 ustawy.
3.
Rozkaz o wygaśnięciu powołania do służby kandydackiej doręcza się zainteresowanej osobie.
§  15.
1.
Kandydat, z którym podpisano kontrakt, składa przysięgę wojskową w terminie ustalonym przez komendanta.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do kandydata, który wcześniej złożył przysięgę wojskową.
§  16.
1.
Kandydaci, o których mowa w art. 124a ust. 1 pkt 1 ustawy, są obligowani do uzupełnienia w trakcie studiów wiedzy wojskowej wymaganej programem nauczania na niższych latach studiów w zakresie określonym przez komendanta.
2.
Kandydaci będący studentami uczelni niewojskowych odbywają w okresie przerw wakacyjnych szkolenia wojskowe zakończone egzaminem na oficera w uczelni wojskowej, w której pozostają na ewidencji i zaopatrzeniu logistycznym.
3.
Założenia organizacyjne i programowe szkolenia wojskowego dla kandydatów, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2 oraz w art. 124a ust. 1 pkt 2 ustawy, ustalają komendanci w uzgodnieniu z gestorami właściwych korpusów osobowych (grup osobowych).
4.
Czas trwania nauki i jej przebieg w szkole podoficerskiej określają plany i programy nauki.
§  17.
1.
Kandydat pełniący służbę w uczelni wojskowej odbywa praktyki na stanowiskach służbowych, zgodnie z programem nauczania.
2.
Odpowiedzialność za organizację praktyk ponoszą komendanci uczelni wojskowych, a za ich przebieg i realizację, zgodnie z programem praktyk, dowódcy jednostek, w których kandydat odbywa praktykę.
3.
Kandydatowi odbywającemu praktyki zapewnia się udział w przedsięwzięciach szkoleniowych, uroczystościach wojskowych i państwowych z udziałem kadry zawodowej jednostki wojskowej lub pododdziału oraz odpowiednie warunki do samodzielnej nauki.
4.
Kandydat odbywający studia w uczelni niewojskowej może odbywać praktyki na stanowiskach służbowych, na zasadach określonych w § 16 ust. 3.
5.
Odbywanie praktyk przez kandydata w szkole podoficerskiej określają przepisy w sprawie szkół podoficerskich.
§  18.
1.
Komendant uczelni wojskowej określonej w § 12 ust. 5 jest bezpośrednim przełożonym kandydatów, o których mowa w art. 124a ust. 1 pkt 2 ustawy.
2.
Gestor korpusu osobowego (grupy osobowej) w odniesieniu do kandydatów, o których mowa w ust. 1, sprawuje nadzór oraz jest obowiązany do:
1)
monitorowania postępów kandydatów w nauce;
2)
występowania do komendanta uczelni wojskowej, o której mowa w § 12 ust. 5, z wnioskami dotyczącymi przebiegu służby kandydackiej, w tym: mianowania na kolejne stopnie wojskowe oraz zwalniania ze służby kandydackiej;
3)
współpracy z odpowiednimi jednostkami organizacyjnymi uczelni niewojskowej w zakresie związanym z przebiegiem studiów kandydata.