Rozdział 2 - Powoływanie do służby kandydackiej - Służba wojskowa kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.112.715

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 2008 r.

Rozdział  2

Powoływanie do służby kandydackiej

§  3.
1.
O powołanie do służby kandydackiej może ubiegać się osoba, która spełnia warunki określone w art. 124 ust. 6 ustawy.
2.
Do służby kandydackiej może być powołana osoba, spełniająca warunki określone w ust. 1, która posiada:
1)
świadectwo dojrzałości - w przypadku ubiegania się o przyjęcie do szkoły wojskowej;
2)
tytuł zawodowy magistra lub równorzędny - w przypadku ubiegania się o przyjęcie na szkolenie wojskowe.
§  4.
1.
Osoba ubiegająca się o powołanie do służby kandydackiej składa wniosek bezpośrednio do komendanta w terminie do dnia 31 marca każdego roku.
2.
Żołnierz odbywający zasadniczą służbę wojskową lub nadterminową zasadniczą służbę wojskową składa wniosek do komendanta, za pośrednictwem dowódcy, w terminie określonym w ust. 1.
3.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4.
Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, są obowiązane dostarczyć do szkoły wojskowej przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego następujące dokumenty:
1)
świadectwo dojrzałości lub odpowiednio dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich;
2)
życiorys;
3)
odpis skrócony aktu urodzenia;
4)
zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego;
5)
inne dokumenty uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym, w szczególności certyfikaty językowe i dyplomy olimpiad.
5.
Osoby, o których mowa w art. 124a ust. 1 pkt 2 ustawy, oprócz dokumentów wymienionych w ust. 4, są obowiązane dostarczyć do szkoły wojskowej także zaświadczenie o studiach oraz zaświadczenie o odbyciu przeszkolenia wojskowego.
§  5.
1.
O złożeniu przez osobę wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 1, komendant informuje wojskowego komendanta uzupełnień, którego ewidencją osoba ta jest objęta.
2.
Wojskowy komendant uzupełnień niezwłocznie kieruje osobę do:
1)
wojskowej komisji lekarskiej - w celu wydania orzeczenia o jej zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej;
2)
wojskowej pracowni psychologicznej - w celu wydania orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
3.
Zasady, tryb postępowania wojskowych komisji lekarskich oraz ich właściwość, a także tryb kierowania do tych komisji osób ubiegających się o powołanie do służby kandydackiej i szczegółowe warunki orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej określają przepisy art. 5 ustawy.
4.
Żołnierza, o którym mowa w § 4 ust. 2, do wojskowej komisji lekarskiej i wojskowej pracowni psychologicznej kieruje dowódca.
5.
Wojskowy komendant uzupełnień oraz dowódca po otrzymaniu orzeczeń, o których mowa w ust. 2, niezwłocznie przesyła je do komendanta, nie później jednak niż do dnia 15 czerwca każdego roku.
6.
W przypadku osoby uznanej za niezdolną do zawodowej służby wojskowej wojskowy komendant uzupełnień lub dowódca informuje o tym fakcie komendanta właściwej szkoły wojskowej oraz kandydata w terminie do dnia 15 czerwca każdego roku.
§  6.
1.
Wysokość opłaty z tytułu egzaminów wstępnych do szkół wojskowych określa się w wysokości maksymalnej opłaty określonej dla osób ubiegających się o przyjęcie na kierunki studiów, na które postępowanie rekrutacyjne obejmuje sprawdziany sprawności fizycznej ustalanej w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie maksymalnej wysokości opłat za postępowanie związane z przyjęciem na studia w danym roku akademickim.
2.
Opłata, o której mowa w ust. 1, jest wnoszona przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego w szkole wojskowej i nie podlega zwrotowi.
§  7.
1.
O terminie przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego do szkoły wojskowej komendanci tych szkół powiadamiają osoby co najmniej na 14 dni przed dniem przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego.
2.
Postępowanie rekrutacyjne dla osób, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1, obejmuje:
1)
test sprawności fizycznej;
2)
analizę wyników na świadectwie dojrzałości lub świadectwie ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, ze szczególnym uwzględnieniem języka angielskiego, a w szkołach podoficerskich sprawdzian wiedzy;
3)
rozmowę kwalifikacyjną.
3.
Postępowanie rekrutacyjne dla osób, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2 i art. 124a ust. 1 ustawy, obejmuje:
1)
test sprawności fizycznej;
2)
test z języka angielskiego;
3)
rozmowę kwalifikacyjną.
4.
Test sprawności fizycznej powinien zawierać elementy sprawdzające siłę, szybkość i wytrzymałość kandydata.
5.
Rozmowa kwalifikacyjna powinna mieć charakter oceniający:
1)
predyspozycje do kształcenia w szkole wojskowej lub szkolenia wojskowego oraz kształcenia na określonym kierunku studiów, specjalności, w korpusie i grupie osobowej;
2)
motywacje do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
6.
Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy, w którym podstawę przyjęcia, z uwzględnieniem limitów miejsc, stanowią:
1)
wyniki egzaminu maturalnego, a w przypadku szkół podoficerskich sprawdzian wiedzy oraz pozytywne zaliczenie testu sprawności fizycznej i rozmowy kwalifikacyjnej - w przypadku osób, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1;
2)
pozytywne zaliczenie testu sprawności fizycznej, testu z języka angielskiego i rozmowy kwalifikacyjnej - w przypadku osób, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2 i art. 124a ust. 1 ustawy.
§  8.
1.
Postępowanie rekrutacyjne przeprowadzają komisje rekrutacyjne powołane przez:
1)
kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej prowadzącej dany kierunek studiów lub inny organ wskazany w statucie uczelni;
2)
komendanta szkoły podoficerskiej.
2.
Komisja rekrutacyjna, na podstawie wyników postępowania rekrutacyjnego, wydaje decyzję o przyjęciu lub nieprzyjęciu do szkoły wojskowej, doręcza ją osobie zainteresowanej oraz powiadamia o decyzji:
1)
wojskowego komendanta uzupełnień - w odniesieniu do osób nieodbywających czynnej służby wojskowej;
2)
dowódcę - w odniesieniu do żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową lub nadterminową zasadniczą służbę wojskową;
3)
dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr - w przypadku osób wymienionych w art. 124a ust. 1 pkt 2 ustawy.
3.
Od decyzji komisji rekrutacyjnej osobie zainteresowanej służy odwołanie, w terminie 14 dni od dnia doręczenia tej decyzji:
1)
w przypadku uczelni wojskowej, do uczelnianej komisji rekrutacyjnej; decyzję podejmuje komendant po rozpatrzeniu wniosku komisji;
2)
w przypadku szkół podoficerskich, do komendanta.
§  9.
1.
Rozkaz personalny o powołaniu do służby kandydackiej wydaje, uwzględniając potrzeby Sił Zbrojnych:
1)
komendant - w przypadku osób wymienionych w § 3 ust. 2;
2)
komendant wojskowej uczelni akademickiej - w przypadku osób wymienionych w art. 124a ust. 1 pkt 1 ustawy;
3)
dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr - w przypadku osób wymienionych w art. 124a ust. 1 pkt 2 ustawy.
2.
O powołaniu do służby kandydackiej komendant powiadamia:
1)
wojskowego komendanta uzupełnień - w odniesieniu do osoby nieodbywającej zasadniczej służby wojskowej lub nadterminowej zasadniczej służby wojskowej;
2)
dowódcę - w odniesieniu do żołnierza odbywającego zasadniczą służbę wojskową lub nadterminową zasadniczą służbę wojskową;
3)
gestora właściwego korpusu osobowego (grupy osobowej) - w odniesieniu do osób wymienionych w art. 124a ust. 1 pkt 2 ustawy.
3.
Powiadomienie wojskowego komendanta uzupełnień oraz dowódcy stanowi podstawę do wydania osobom, o których mowa w § 3 ust. 2 i art. 124a ust. 1 ustawy, karty powołania oraz skierowania.
§  10.
1.
Kontrakt na pełnienie służby kandydackiej podpisuje z osobą, o której mowa:
1)
w § 3 ust. 2 - komendant;
2)
w art. 124a ust. 1 pkt 1 ustawy - komendant wojskowej uczelni akademickiej;
3)
w art. 124a ust. 1 pkt 2 ustawy - komendant uczelni wojskowej.
2.
Wzór kontraktu na pełnienie służby kandydackiej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Z kandydatem na żołnierza zawodowego równocześnie z kontraktem, o którym mowa w ust. 1, podpisuje się umowę dotyczącą warunków zwrotu kosztów poniesionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej i jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane, z tytułu odbywania przez tego kandydata służby kandydackiej.
4.
Zasady obliczania kosztów, o których mowa w ust. 3, określają odrębne przepisy.