Rozdział 4 - Tytuły wojskowe i mianowanie na kolejne stopnie wojskowe - Służba wojskowa kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.16.56

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lutego 1994 r.

Rozdział  4

Tytuły wojskowe i mianowanie na kolejne stopnie wojskowe

§  26.
1.
Tytuły, o których mowa w art. 92 ust. 2, otrzymują żołnierze na okres pełnienia służby kandydackiej.
2.
Tytułów wymienionych w art. 92 ust. 2 używa się bezpośrednio po stopniu wojskowym.
§  27.
1.
Osoby powołane po raz pierwszy do czynnej służby wojskowej otrzymują bez szczególnego nadania, z dniem stawienia się do służby kandydackiej, stopień wojskowy szeregowego (marynarza).
2.
Żołnierze, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i 2, rozpoczynają pełnienie służby kandydackiej w posiadanym stopniu wojskowym.
3.
Warunkiem mianowania kandydatów na kolejne stopnie wojskowe jest uzyskiwanie przez nich pozytywnych wyników w nauce oraz wykonywaniu zadań służbowych i dyscyplinie wojskowej, a także posiadanie odpowiednich wartości moralnych.
§  28.
1.
Kandydaci mogą być mianowani:
1)
w wyższych szkołach wojskowych - do stopnia sierżanta sztabowego (bosmana sztabowego) włącznie,
2)
w szkołach chorążych zawodowych - do stopnia plutonowego (bosmanmata) włącznie,
3)
w podoficerskich szkołach zawodowych - do stopnia kaprala (mata) włącznie.
2.
Na kolejne stopnie wojskowe mianują kandydatów komendanci szkół rozkazem.
3.
Mianowanie na kolejny stopień wojskowy, przy spełnieniu warunków określonych w § 27 ust. 3, może nastąpić nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od daty ostatniego mianowania, z tym że mianowanie na stopień starszego szeregowego (starszego marynarza) może nastąpić po upływie sześciu miesięcy pełnienia służby kandydackiej, z zastrzeżeniem ust. 4.
4.
Elewi podoficerskich szkół zawodowych o sześciomiesięcznym cyklu szkolenia mogą być mianowani na stopień starszego szeregowego (starszego marynarza) nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy pełnienia służby kandydackiej.
§  29.
1.
Z wnioskami o mianowanie na wyższy stopień wojskowy występuje drogą służbową przełożony posiadający uprawnienia dyscyplinarne co najmniej dowódcy kompanii.
2.
Wnioski o mianowanie kandydatów studiujących (pobierających naukę) w szkołach niewojskowych przedstawia komendantowi szkoły, o której mowa w § 21 ust. 1, szef wojewódzkiego sztabu wojskowego.
3.
W przypadku ujawnienia okoliczności powodujących niezasadność mianowania na wyższy stopień wojskowy, przełożony (szef wojewódzkiego sztabu wojskowego), który wystąpił z wnioskiem o mianowanie, powiadamia o tym niezwłocznie komendanta szkoły.